Na toto auto sa mnohí tešia – nové Suzuki Swift

20. marca 2017, 06:00
Tip redakcii

Kým neprišla éra malých SUV a crossoverov bol Swift pre Suzuki ťažiskovým modelom. V našich končinách má veľa priaznivcov dodnes. Tí sa môžu tešiť na jeho úplne novú verziu, ktorá už čoskoro príde aj na náš trh.

Nové Suzuki SWift sa od predchodcu navonok líši len mierne, v skutočnosti je však postavené na celkom novej platforme

Nové Suzuki SWift sa od predchodcu navonok líši len mierne, v skutočnosti je však postavené na celkom novej platforme

Autor: Suzuki

Malý Swift si fanúšikov získal najmä svojim špecifickým vzhľadom, kompaktnými rozmermi, praktickosťou v meste a veľmi slušnými jazdnými vlastnosťami.

A všetky tieto atribúty by si mal zachovať aj jeho nástupca. Ten vďaka novej platforme výrazne schudol, jeho hmotnosť začína už na 840 kilogramoch. Má prepracovanú masku chladiča,  zadné kľučky sa skryli v ráme okna a keď sa pozriete na bočné línie, všimnite si, ako sa elegantne zaoblil.

Rozmery sa menili len minimálne, najviac šírka. Oproti predchodcovi sa rozšírilo o 40 mm. Dôležitejšie ale je, že sa výrazne zväčšil kufor. Aktuálne má 265 litrov, čo je v porovnaní s predošlou generáciou nárast približne o než 50 litrov. Označenie „pojazdná nákupná taška“ si teda v novej verzii rozhodne nezaslúži.

Interiér sa výrazne modernizoval, platí to pre vzhľad a aj použité technológie, hlavne moderný infotainment s rozšírenou konektivitou a ovládanie palubného počítača bude na volante, ktorý je taktiež nový a má D-tvar, teda skosený v spodnej časti.

V ponuke nebude naftový motor, iba benzíny a hybrid. Na výber bude litrový trojvalec s výkonom cez 110 koní a 1,2 l Dualjet s výkonom 90 koní. Hybridný pohon bude k dispozícii pre verzie s manuálom, ten však bude v podstate iba uľahčovať rozjazd a akceleráciu a čiastočne bude napájať palubnú elektroniku. Výsledkom by mala byť spotreba , v priemere nižšia približne o 0,3 litra.  Do  predaja by sa mala dostať aj verzia s pohonom 4x4, uvidíme, či aj u nás a kto nechce radiť manuálne, má ako alternatívu CVT prevodovku.

Auto by sa mohlo dostať do predaja už v priebehu leta, cena zatiaľ ešte nie je známa.

 
Autor: Martin Domček 
 
Aplikácie 7 plus