Technik STK „pustil“ cez kontrolu vadné auto. To nabúralo a on skončil na súde

20. apríla 2017, 09:50
Tip redakcii

Peňažný trest päťsto eur za prečin ublíženia na zdraví potvrdil odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 42-ročného technika Stanice technickej kontroly (STK) v Brezne.

Technik z STK skončil na súde kvôli havárii auta, ktoré kontrolou nemalo prejsť.

Technik z STK skončil na súde kvôli havárii auta, ktoré kontrolou nemalo prejsť.

Autor: Michal Smrčok

Technik po kontrole sanitky z breznianskej Nemocnice s poliklinikou vyrobenej v roku 1974 konštatoval jej spôsobilosť na premávku. O 10 týždňov sa na vozidle rozlomilo rameno na prednej náprave.

Následkom toho sa sanitka s pacientmi stala neovládateľnou, prešla do protismeru a zrazila sa s protiidúcim osobným autom. Pri zrážke sa ťažko zranil vodič sanitky a rôzne zranenia utrpeli posádky sanitného i osobného auta.

Zodpovedným za haváriu bol podľa prokuratúry technik STK Róbert Š. Ten tvrdil, že je nevinný a pri technickej kontrole sanitky postupoval podľa metodických pokynov.

Znalecké dokazovanie však preukázalo, že sanitka v stave spôsobenom pokročilou koróziou mala nedostatky, s ktorými jej mal povoliť prevádzku najviac ako dočasne spôsobilú.

V lehote 30 dní sa mali nedostatky odstrániť a potom sa vozidlo malo skontrolovať znovu. Nestalo sa tak a o pár týždňov sanitka havarovala. Po tejto udalosti nemocnica vyradila z prevádzky aj ďalšie vozidlá tohoto typu.

Po rozsiahlom dokazovaní Okresný súd v Brezne uznal technika za vinného z ublíženia na zdraví z nedbanlivosti. Uložil mu peňažný trest päťsto eur, pričom zohľadnil jeho doterajší bezúhonný život, skutočnosť že nešlo o úmyselný trestný čin a že zranenia ako následok vznikli nie výlučným zavinením obžalovaného.         

 
Autor: Martin Domček, SITA 
 
Aplikácie 7 plus