VW: Američania dostanú peniaze, Európania potľapkanie po pleci. Podľa EÚ je to úspech

19. júna 2017, 14:10
Tip redakcii

VW napokon súhlasil, že v priebehu dvoch rokov európskym zákazníkom bezplatne odstráni všetky závady, súvisiace s nelegálne inštalovaným softvérom na úpravu emisií. Žiadne takéto závady však nie sú známe.

Aféra Dieselgate sa v Európe týka približne 8,5 milióna áut.

Aféra Dieselgate sa v Európe týka približne 8,5 milióna áut.

Autor: profimedia.sk

Koncern VW v rámci rozhovorov s eurokomisárkou Věrou Jurovou pristúpil na to, že európskym zákazníkom, ktorých sa aféra Dieselgate týka, poskytne dodatočnú dvojročnú záruku. Je ich približne 8,5 milióna.

Tá však nebude všeobecná, ale má sa týkať len závad, súvisiacich s problematickou úpravou naftových motorov. Pointa je, že žiadne takéto závady, priamo sa vzťahujúce na  auto, zatiaľ nie sú známe.

USA zažalovali aj koncern FIAT - Chrysler, vraj zámerne a vedome klamal o emisiách

Navyše VW tvrdí, že nejde o záruku, takže bude na zákazníkovi, aby dokázal (napríklad súdnou cestou), že reklamovaná závada naozaj súvisí s nelegálnym softvérom na úpravu emisií. Európska únia označuje takýto výsledok rokovaní za svoj úspech. Určite sa z neho tešia aj všetci európski majitelia „problematických“ dieslov.

Len pre ilustráciu -  v  USA dostanú zákazníci odškodné od 5- do 10-tisíc dolárov a autá budú aj spätne odkupovať. Takže asi tak vyzerá rovnaký meter podľa predstaviteľov VW.

 
Autor: Martin Domček 
 
Aplikácie 7 plus