Tip redakcii
 

A učenie je hračka

Ak sa vaše dieťa zle učí, možno má problémy s čítaním. Zachráni ho kurz Sfumato?

02. októbra 2008, 06:00

Hrať sa každé popoludnie na pani učiteľku nie je jednoduché. Zvlášť ak si potajomky musíte čítať kapitoly z učebníc vopred, aby ste sa nenechali zahanbiť. Urobte to naopak a otočte si s dieťaťom roly.
Priznajte, že si už nepamätáte hlavné mestá, názvy chemických zlúčenín ani Hviezdoslavovu báseň. Nechajte svojho školáka, aby vám všetko vysvetlil. Nenápadne ho tak smerujte k tomu, aby si prečítal potrebné informácie. Pri vysvetľovaní sa bude zároveň učiť.

Krúžky sú in

Túžba učiť sa a objavovať je nám prirodzená, ale postupne ju strácame. Príčinou je informačný stres a tlak zo všetkých strán. Už v malých deťoch pestujeme pocit, že musia byť rozumné a úspešné. V dobrej viere ich tlačíme do niekoľkojazyčných škôlok, krúžkov a športových klubov.
Nečudo, že mnohé stratia záujem nielen o voľnočasové aktivity, ale časom aj o školu a učenie. Preto si dobre premyslite, ktoré aktivity sú pre vaše dieťa zmysluplné. Nepreťažujte ho tým, že mu naplánujete hodinu po hodine celý týždeň.

Učte sa spolu učiť

Dieťaťu môžete vrátiť kúsok detstva aj tým, že mu ukážete, ako šetriť časom. „Rýchle a efektívne učenie rozširuje vedomostnú úroveň, čím sa úmerne zlepšuje sebavedomie i komunikácia,“ zdôrazňuje Janka Jedináková z Agentúry Radosť.
Najdôležitejší z celého procesu učenia je správny záver. Keď máte učivo spracované, napísané poznámky alebo podčiarknuté dôležité veci, zmeňte priestor. Nechajte dieťa, nech sa pohybuje po byte a nahlas prerozpráva učivo. Nech vysvetľuje text psovi, plyšovej hračke alebo súrodencovi.
„Toto je jeden z najlepších spôsobov, ako sa naučiť a zapamätať si informácie,“ súhlasí Jedináková. Rovnako dôležité je, aby dieťa vedelo naučené veci voľne zopakovať. Nabifľované informácie si zapamätá len nakrátko a hlavne ich nebude vedieť prakticky využiť.

Nápravné čítanie

„Problémy s učením majú veľmi často pôvod a súvislosť s neúspechmi v čítaní,“ upozorňuje Janka Jedináková. Preto je dôležité vystihnúť príčinu nesprávneho čítania.
Pri učení využívame jednotlivé zmyslové orgány, ktoré nadväzujú na seba v presnom poradí: zrak
– hlas – sluch. Nová metodika Sfumato dokáže odbúrať zbytočné školské zlyhávanie. Dá sa uplatniť pri „nápravnom“ čítaní detí a študentov, u ktorých sa zistili poruchy čítania – dyslexia, dvojité čítanie, zámena a pridávanie písmen či hlások a čítanie bez pochopenia obsahu.
Vďaka Sfumato sa vaše dieťa naučí dobre čítať a uľahčí sa mu učenie všetkých predmetov, nevynímajúc matematiku. Bude lepšie zvládať aj písanie textov. Vráti sa mu sebadôvera a získa voľný čas na zábavu. 

Autor: ZUZANA PETROVIČOVÁ, foto profimedia.sk/CORBIS

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 
 
A učenie je hračka
ZUZANA PETROVIČOVÁ
foto profimedia.sk/CORBIS