Tip redakcii
 

Pracujem z obývačky

Nepodržali vám po materskej miesto? Nastúpili ste, ale nezvládate maratón práca – škôlka – domácnosť? Dostali ste výpoveď a pre vek vás nikto nezamestná? Inšpirujte sa príbehmi podnikateliek, ktoré sa postavili na vlastné nohy!

29. apríla 2010, 06:00

Prišli ste o zamestnanie? Máme pre vás najlepšie tipy na zriadenie domácej internetovej kancelárie

Nemusíte si vyberať medzi rodinou, deťmi a kariérou. Ani absolvovať desiatky pracovných pohovorov, aby ste sa všade dozvedeli, že ste pristará či málo reprezentatívna. Je tu aj iná možnosť! V súčasnosti, keď je internet súčasťou takmer každej domácnosti, môžete tieto problémy elegantne vyriešiť tak, že budete podnikať z domu. Dôležité je nebáť sa a povedať si: „Dokážem to aj ja!“ Veď ak môžete zároveň chodiť do práce, vychovávať deti aj starať sa o domácnosť, tak podnikanie zvládnete „ľavou zadnou“. Uverte tomu, že všetko sa dá naučiť, aj keď ste doteraz nepracovali s počítačom alebo neviete programovať. Podnikanie na internete je možné spustiť aj s minimálnymi nákladmi. Nemusíte sa teda dopredu báť, že nemáte dostatočný vstupný kapitál. Základom je rozhodnutie a ochota konať!

Čo na to potrebujete
Najprv si premyslite, s čím chcete podnikať. Môžete ponúkať tovar alebo služby, naprí­klad rôzne formy poradenstva či sprostredkovanie čohokoľvek.  
Potom si musíte na príslušnom úrade založiť živnosť. Teda vypísať tlačivo a zaplatiť správny poplatok 3 eurá. Na každý predmet podnikania treba vypísať žiadosť zvlášť aj zaplatiť poplatok. Živnostenský úrad vám vydá živnostenský list spravidla do 7 dní od podania žiadosti. Neskôr sa možno dopracujete aj ku spoločnosti, teda eseročke, ale na začiatok je živnosť jednoduchšia.
Na daňovom úrade vám pridelia daňové identifikačné číslo DIČ, ktoré vám pošlú vytlačené na kartičke domov. Nezabudnite sa prihlásiť v zdravotnej poisťovni, kde vám vypočítajú vaše mesačné odvody a aj v Sociálnej poisťovni. Tam sú však platby v prvý rok podnikania dobrovoľné.

Bez techniky to nejde
Pre svoju domácu kanceláriu budete potrebovať, samozrejme, počítač. Rozhodnite sa, či si zriadite stabilnú kanceláriu
s veľkým počítačom, alebo mobilnú s notebookom. Druhá možnosť je univerzálnejšia. Dnes už dostanete kúpiť za slušnú cenu aj maličké kabelkové verzie takzvaných notebookov. Ak nemáte potrebnú hotovosť, informujte sa u mobilných operátorov, ktorí ponúkajú notebooky aj na splátky alebo ako súčasť paušálov. Zároveň si vybavte aj mobilný telefón s paušálom na hovory a prenos dát pre počítač. Oceníte aj multifunkčnú tlačiareň na tlač žiadostí, faktúr a rôznych dokumentov.
Do počítača treba nainštalovať softvér. Ten býva už zabudovaný, takže ho väčšinou stačí iba naštartovať. Budete potrebovať program na posielanie elektronickej pošty, internetový prehliadač, textový editor, tabuľkový procesor a podľa potreby aj program na úpravu fotografií. Takéto programy sú voľne šíriteľné na internete a dajú sa stiahnuť zadarmo. Veľmi praktický je aj program Skype, ktorý slúži najmä na četovanie a telefonovanie cez internet. Ušetrí vám náklady za telefón.
Pre tento druh podnikania potrebujete, samozrejme, aj www stránku. Na internete nájdete návody, podľa ktorých to môžete pri troche šikovnosti zvládnuť aj sama. No ak budete investovať do odborníka, ktorý vám stránku urobí presne podľa vašich potrieb, svoju investíciu neoľutujete. Čím viac ľudí sa o vašom obchode dozvie, tým lepšie zárobky vás čakajú.

Samé plusy, žiadne mínusy?
Všetko je o dobrom časovom manažmente a nastavení priorít. Ak sa rozhodnete pre internetové podnikanie, spadnú vám do lona možnosti, o akých sa vám ani nesnívalo. Zarábať môžete z ktoréhokoľvek miesta bez výrazných vstupných a prevádzkových nákladov a popri tom variť obed alebo písať s deťmi domáce úlohy. Keď prídu domov, ste tam a nevychovávate cez mobil. Môžete sedieť pri mori na dovolenke a vybavovať objednávky prostredníctvom mobilnej kancelárie. Nové projekty realizujete okamžite. Nemusíte sa radiť s nikým ani si pýtať súhlas nadriadených. A keď sa vám naozaj nechce, tak nepracujete hoci aj celý deň a váš príjem nie je ohrozený, lebo ten pasívny z online podnikaní vám beží stále.
Samozrejme, internetové podnikanie popri svojich veľkých výhodách zároveň zvádza na to, aby ste podľahli čaru byť on-line nonstop. Problém je, že len čo ráno vstanete z postele, ste takpovediac v práci. Ľahko sa teda z vás môže stať vorkoholik. Je potrebné si nastaviť správne priority tak, aby ste dosiahli rovnováhu medzi pracovným časom a časom stráveným s rodinou a oddychom. Ak sa vám to podarí, odrazí sa to pozitívne na celom chode vašej domácnosti.

Aj pre staršie a pokročilé
Mohli ste byť akokoľvek dobrá vo svojom odbore, ale keď prídete o prácu, je veľmi ťažké dostať sa znova na takú pozíciu, akú ste mali dovtedy. Dnešní mladí sú šikovní. Môžu študovať v zahraničí a získavajú najnovšie informácie cez internet. To je neporovnateľná prednosť oproti tomu, čo ste mali k dispozícii vy napríklad pred 20 rokmi. Preto, ak sa po štyridsiatke uchádzate o určitú pozíciu vo firme, zoberú radšej mladšiu, atraktívnejšiu, aj keď má menej skúseností.
Genialita podnikania na internete je aj v tom, že nezáleží na tom, koľko máte rokov, či ste blondínka, koľko vážite a či máte rečovú chybu. Dokonca je úplne jedno, kde bývate, či ste rozvedená, alebo opatrujete chorých rodičov. A navyše, ako štyridsať- a viacročná máte v istej oblasti minimálne dvadsať­ročné skúsenosti. Predstavte si, že sú ľudia, ktorí by radi za tieto skúsenosti zaplatili. Vedia, že ak sa budú učiť od skúsenejších, ušetria čas a peniaze. Verte tomu, že sú oblasti, v ktorých ste určite lepšia ako skupina ľudí, ktorí zďaleka neprešli tým, čím vy. Viete si predstaviť, že by ste svoje skúsenosti odovzdávali ďalším ľuďom? Takým, ktorí sa chcú vzdelávať práve v tej oblasti, v ktorej ste doteraz vynikali? Je to také jednoduché! Vytvoríte si webstránku, ponúknete svoje služby a zarábate.

Na materskej nezlenivejte
Každá žena, ktorá už raz bola na materskej dovolenke, vie, že sa minimálne prvý polrok venovala len dieťaťu. Určite si spomeniete na prebdené noci
a ťažkosti pri zvládaní domácnosti cez deň. Ak by ste sa pri tom venovali naďalej svojej profesii, to by ste museli byť supermanka. „Pre dieťa je skutočne podstatné, aby sa prvý polrok matka venovala len jemu, pretože potrebuje mamino objatie, vôňu, dôveru a uspokojenie,“ zdôrazňuje psychologička Zuzana Pajonková z Malaciek. No po roku sa obvykle každá mamička znormalizuje a môže mať pocit, že je odtrhnutá od sveta a zároveň vhodená do neuspokojivého stereotypu. Vtedy je vhodné, aby ste sa začali opäť zaraďovať do bežného života a postupne odpútavať od bábätka. Každé dieťa je, samozrejme, iné, ale „otužovanie“
v podobe krátkeho odlúčenia je veľmi žiaduce. „Ak teda máte možnosť, aj na materskej dovolenke sa venujte svojim záľubám, vzdelávaniu či príležitostnej práci,“ odporúča psychologička. Takto sa ľahšie a rýchlejšie prispôsobíte buď návratu do práce, alebo sa vám bude dariť lepšie na začiatku vášho podnikania. Skvelou alternatívou na rozhýbanie sa popri predškôlkarovi je návšteva centra pre matky
s deťmi. Materské centrá sú podporné neziskové zariadenia. Zakladajú ich ženy na materskej dovolenke, ktoré sa zároveň stávajú na určité obdobie ich manažérkami. Medzi aktivity materských centier patria programy pre deti, pre mamičky rôzne kurzy a psychologická poradňa. Na Slovensku ich funguje viac ako osemdesiat. To najbližšie centrum pri vašom mieste bydliska si môžete nájsť na stránke Únie materských centier.

Hanka Sekulová (45) z Ivanky pri Dunaji

Po skončení mojej druhej materskej dovolenky s dcérkou, čo bolo asi pred piatimi rokmi, som uvažovala, či sa vrátiť do zamestnania. Na niekoľko mesiacov som to aj skúsila, ale vždy som bola ja tá, ktorá odišla z firmy ako prvá, a zas, naopak, tá, ktorá prišla do škôlky po malú ako posledná... poznáte ten pocit?
Samozrejme sa nám nevyhli všetky škôlkarske choroby, čo žiaden zamestnávateľ nevidí rád, a tak padlo rozhodnutie. Budem podnikať. Najlepšie
z domu, cez internet, aby som minimalizovala náklady. A najmä, aby som mohla s dcérkou absolvovať škôlku, školu, krúžky a všetky detské choroby. V pokoji, doma a bez stresov
v dopravných zápchach. Bez pýtania sa skôr z práce.
A tak som si zriadila domácu internetovú kanceláriu a začala budovať svoj prvý internetový obchod, potom druhý, tretí. Dnes ich mám spolu päť. Mojou výhodou bolo, že som dobre poznala obchodný cyklus. V zamestnaní som pracovala veľa rokov ako obchodník pre veľkých zákazníkov. A od samého začiatku som počítala s tým, že kým sa obchod rozbehne tak, aby aj zarábal, bude obdobie, kedy doň bude treba investovať hlavne veľa energie a pozornosti. S manželom sme sa vopred dohodli, že pre toto preklenovacie obdobie nebudeme počítať s dvoma príjmami.
Manžel ma od začiatku vo všetkom veľmi podporoval. Pred materskou dovolenkou s malou Miškou sme obaja pôvodne pracovali vo firme na podobných obchodných pozíciách. Manžel dobre vedel, že buď budem dosahovať výsledky v zamestnaní, alebo budem dobrou mamou.
A tak sme sa rozhodli, že budem podnikať zo začiatku z domu, cez internet, aby som mohla byť s Miškou a zároveň budem vytvárať manželovi podmienky na jeho prácu. Ako sme sa rozhodli, tak sme to aj zrealizovali a neľutujeme. Na revanš, keď potrebujem venovať viac času svojmu podnikaniu, manžel rád prevezme starostlivosť o dcérku aj domácnosť.
Neľutujem rozhodnutie podnikať, splnili sa moje očakávania, kvôli čomu som do toho všetkého išla. Keď spätne s manželom analyzujem rozhodnutie spred piatich rokov opustiť dobre platené zamestnanie a zostať na voľnej nohe, som rada, že som nabrala odvahu a našla svoju slobodu, a tým aj samu seba.


Gabika Revická (37) zo Senca

Dnes je to také ľahké. Akurát už o tom vedia všetci. Zostáva len nájsť produkty, ktoré sú aj v dave
informácií a ponúk originálne.
Na začiatku môjho podnikania nebol internet. Len sa o ňom občas v niektorých kruhoch pošepkávalo. Kiežby bol, ušetrila by som si mnoho výdavkov a času. Dnes nemusím chodiť každý deň na poštu, tráviť čas kopírovaním a telefonovaním. Keď potrebujem osloviť všetkých obchodných partnerov, vytvorím e-mail a jedným kliknutím ho o pár sekúnd dostanú.
Na podnikanie z domu ma in­špiroval môj brat. Vďaka nemu som počas prvej materskej začala viesť účtovníctvo malým firmám. Keď sme s manželom čakali naše druhé dieťa, hľadali sme pekné miesta pri jazerách. Chaty a chalupy sa v tom čase síce prenajímali, ale neboli také, aké sme si predstavovali. Cestovné kancelárie sa ponukou zaoberali okrajovo.
Jedného dňa sa mi prisnil sen
o tom, ako prenajímať chaty
a chalupy. Nedočkavá som ráno budila manžela. Videl pred sebou svoju ženu s veľkým bruškom
a s veľkým biznis nápadom. Bola som taká nadšená, že som takmer nespávala. Manžel chcel, aby som trochu počkala, kým sa dieťa narodí. Ale to som si nevedela predstaviť. Začínala som teda podnikať tehotná, s jedným malým dieťaťom a manželom na civilnej vojenskej službe. Nebolo to vtedy priaznivé finan­čné obdobie. Požičala som si od mamy 6 000 korún na novší počítač z bazára. Na fax, mobilný telefón a novú tlačiareň som si zarobila až neskôr. Bolo to veľké dobrodružstvo. Veď si to len predstavte! Manžela som uprosila, aby ma aj s tým mojím bruškom vzal do Bratislavy a vyložil pred inzertným oddelením najčítanejšieho denníka. Nepovedala som mu, že idem inzerovať, a on sa ma, našťastie, na to nespýtal. Inzerát znel: „Hľadáme nových chatárov a chalupárov...“ Rovnako tajne som si vybavila aj všetky povolenia, čo tiež nebolo a stále nie je pri zakladaní cestovnej kancelárie jednoduché. Bola som rozhodnutá! A tak telefóny zvonili, ubytovatelia sa hlásili a posielali zásielky plné fotografií. 
Nuž, nebolo to vždy ružové, ale podnikala som z domu a najviac práce urobila v čase, keď chodili dcéry do škôlky a na prvý stupeň
v škole. Keď si šéfujete sama, záleží na vás, ako si rozvrhnete čas. Keď to všetko zvládajú ženy, ktoré každý deň cestujú do práce a pôsobia v nej osem hodín, tak prečo by som to nezvládla aj ja?


Monika Jakubeczová (41) z Horných Salíb

Pochádzam zo Šale, ale momentálne žijem v dedinke, kde ani vlaky nechodia. Našťastie, internet mi priniesol svet do domu.

Ako som sa dostala k podnikaniu na internete? V tom čase bolo pripojenie dosť drahé, a tak som stále rozmýšľala nad tým, ako investované peniaze dostať späť. Začala som skúmať možnosti a veľa som sa naučila
o tom, ako zarobiť na internete.
Vo všetkých svojich zamestnaniach som začínala na spodnej priečke kariérneho rebríčka
a postupne som sa vypracovala do vedúcich pozícií. Vždy som pracovala s elánom a s takým nadšením, akoby to bola moja firma. No občas sa to nestretávalo s pochopením. A tak som čoraz viac začala cítiť potrebu postaviť sa na vlastné nohy a šéfovať sama sebe. Vždy som túžila pracovať v banke, no moje posledné zamestnanie v jednej
z dcérskych spoločností mi ukázalo, že nie je všetko tak, ako sa to navonok javí. Pracovala som ako regionálna riaditeľka so všetkými benefitmi patriacimi k takému postu, ako je auto, notebook a zaujímavý plat. No ja som už vtedy vedela, že toto je moja konečná stanica v pozícii zame­s­tnanca. Prekážali mi nezmyselné nariadenia vedenia, a tak som sa rozhodla odísť zo zamestnania
a stať sa vlastnou paňou.
Mojou výhodou bolo, že som sa na podnikanie chystala dlhšie a cielene šetrila. Pretože začínať podnikať bez príjmov je ťažké. Tí, ktorých na to prinúti život, keď napríklad stratia zamestnanie zo dňa na deň, sa musia popasovať aj s týmto problémom. Postaviť sa na vlastné nohy nejaký čas trvá a spočiatku nebývajú príjmy dostatočné. Našťastie, moje prvé podnikanie sa ujalo rýchlo
a už po pol roku som dokázala aspoň vynulovať svoje mesačné náklady. A časom to bolo čoraz lepšie.
Aj moja rodina stála pri mne. Ako vždy, keď som si niečo vymyslela a išla si za tým. Vedeli, že ak sa do niečoho zahryznem, len tak ľahko sa nevzdám. Skôr to bolo moje širšie okolie, ktoré pochybovalo a neverilo, že niečo neznáme môže byť pre mňa lepšie ako istota v zamestnaní. Jedinou nevýhodou bolo to, že som ako spoločensky aktívna žena zrazu zostala sama. No aj tento problém som vyriešila členstvom v rôznych kluboch, kde stretávam podobne zmýšľajúcich ľudí.
Môj sen byť sama sebe paňou sa naplnil. Systém pracuje za mňa a ja mám čas na realizovanie nových nápadov. Popri tom všetkom zvládam viesť domácnosť, starať sa o 12-ročného syna a naplno si užívať svoje hobby. Konečne môžem cestovať, veď svoju prácu môžem riadiť z ktoréhokoľvek miesta na svete. Stačí, ak nájdem voľný počítač pripojený k internetu.


Kliknite si užitočné stránky
✔ www.employment.gov.sk stránka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, hľadajte najmä pod heslom občan v sociálnej politike
✔ www.zivnostensky.
urad-online.sk
informácie a kontakty na úrady práce, danový a katastrálny úrad, vyhľadávanie v Živnostenskom registri
✔ www.porada.sk
inšpirácie pre vaše podnikanie, zákony a postupy pre účtovníctvo
✔ www.zbierka.sk
úplné znenie zákonov, obchodný vestník, dane a účtovníctvo a finančný manažment
✔ www.e-zeny.sk 
rady a tipy, ako podnikať na internete
✔ www.materskecentra.sk zoznam materských centier na Slovensku

Autor: ZUZANA PETROVIČOVÁ, foto KATARÍNA HUSENICOVÁ-ROGELOVÁ, profimedia.sk/CORBIS, archív

video

 


 

Vaše diétne tipy

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Herečka Adriana Krúpová schudla 36 kíl. TAKTO to dokázala aj bez odborníka

Zhadzovať kilá sa rozhodla v momente, keď sa ručička na váhe blížila k stovke....
 
 
Pracujem z obývačky
ZUZANA PETROVIČOVÁ
foto KATARÍNA HUSENICOVÁ-ROGELOVÁ
profimedia.sk/CORBIS
archív