Tip redakcii
 

Zuby pozor! Vyrovnať!

Bránili ste sa v detstve strojčeku, v noci ste ho tajne vyberali a teraz to ľutujete? Chrup si môžete dať do poriadku aj v dospelosti. Len si to vyžaduje trocha viac trpezlivosti.

03. decembra 2009, 06:00

Klasický strojček vám narovná len korunky, fixný aparát je podľa lekárov účinnejší

Krivé zuby má vyše 85 percent populácie. Najčastejšie síce ide o vro­de­né chyby, ale krivý chrup ste si mohli zadovážiť aj počas detstva. Cmúľali ste si ako malá palec? Tento zlozvyk sa môže negatívne prejaviť na vašich zuboch. Ďalej ich môžu zdeformovať úrazy alebo to, že ste predčasne prišli o mliečne zuby.
V dospelosti vám zas úsmev ľahko pokazí strata trvalých zubov, kosti alebo tkaniva okolo zubov, nesprávny rast osmičiek, ale aj nočné škrípanie zubami.

Potrebujete špecialistu?
Prekáža vám medzera medzi zubami alebo sa vám zuby navzájom prekrývajú? Vek pri narovnávaní zubov dnes už nie je prekážkou. „Každý tretí pacient má viac ako dvadsať rokov. Bežne k nám však chodia päťdesiatnici aj starší,“ hovorí zo skúseností doktor Miroslav Lehocký z privátnej čeľustno-ortopedickej ambulancie Ortodoncia LM v Trenčíne.
Existuje niekoľko kritérií, podľa ktorých sa zvažuje liečba. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by zuby mali byť zoradené do harmonických oblúkov a pri zavretí úst by mali do seba správne zapadať. Ak máte rozdiel v postavení zubov v zubných oblúkoch do jedného milimetra a neprekáža vám to, nemusíte s tým robiť nič. Odchýlka dva až šesť milimetrov by vás už však mala priviesť k špecialistovi. Ak je rozdiel ešte vyšší, zuby sa nestretávajú a nedokážete sa normálne najesť. Tu už nejde len o pekný úsmev.

Organizmus v ohrození
Chrup je totiž vstupnou bránou tráviacej sústavy. „Jeho zlá funkcia a nedostatočné spracovanie potravy negatívne ovplyvňuje ďalšie časti tráviacej sústavy a celý váš organizmus,“ upozorňuje doktor Lehocký. 
Krivý chrup však nemusí prameniť len z krivých zubov, ale aj z nesprávneho postavenia hornej a dolnej čeľuste. Ak tomu nebudete venovať pozornosť, časom vás môže prekvapiť aj bolesť čeľustných kĺbov. Navyše, chrup výrazne ovplyvňuje váš celkový výraz tváre. Nezáleží na tom, či vám prekáža len jeden zub, alebo ich máte vykrivených viac, narovnávanie sa vždy týka celého chrupu. Aj jednému krivému zubu treba najskôr vytvoriť miesto, kam sa počas liečby zaradí. A na to treba pohnúť všetkými zubami.

Nekonečná liečba
Už máte dávno po osemnástych narodeninách a naozaj vám záleží na výsledku liečby? Na klasický strojček, ktorý nosia deti, zabudnite. Čím ste staršia, tým sa zuby do správnej polohy narovnávajú ťažšie, tkanivo je menej prispôsobivé a navyše, klasický strojček upravuje iba polohu koruniek, nie celých zubov vrátane koreňov. Aby ste dosiahli optimálny výsledok, museli by ste ho mať v ústach aspoň trinásť hodín. Teda celú noc a ešte pol dňa. Dovolí vám to zamestnanie? Ak si budete strojček každú chvíľu vyberať, rovných zubov sa tak skoro nedočkáte. Ak vôbec...

Krajšie a stabilnejšie
Fixný aparát nalepený na zuboch je po­dľa odborníkov jednoznačne účinnejší. „Pracuje dvadsaťštyri hodín denne a zuby narovnáva v troch rovinách. Nielenže vyrovná korunky zubov, ale posunie aj korene,“ približuje stomatológ. Zuby majú potom správny sklon a výsledok je nielen krajší, ale aj stabilnejší. Nečakajte však zázrak na počkanie. Strojček budete mať nalepený asi o pol roka dlhšie ako dieťa, ktoré má chrup v podobnom stave ako vy, a po liečbe počítajte s tým, že budete dlhšie chodiť na kontroly. ­

Čo vás to bude stáť?
Za fixný zubný aparát zaplatíte asi 1 000 €/30 126 Sk za oblúk, teda horné alebo dolné zuboradie. Cena sa odvíja od stavu vášho chrupu a ná­roč­nosti liečby. Ak nechcete mať na zuboch nalepené klasické kovové  „zámky“, môžete si za príplatok vybrať keramické, ktoré sú menej nápadné.

Navždy rovné?
Aby ste sa mohli pýšiť perfektným úsmevom aj po tom, čo vám lekár strojček odstráni, budete pár mesiacov nosiť ešte takzvané retenčné aparáty – retainery, ktoré sa po­starajú o to, aby sa vaše zuby znovu neroz­utekali. Približne raz za tri mesiace budete chodiť na kontrolu, asi po ôsmich kontrolách by ste mali mať zuby už v absolútnom poriadku.

Mizerná hygiena
Krivé a najmä stesnané zuby, prekrížené cez seba, vám bránia v dôkladnom čistení. Zubná kefka sa k nim poriadne nedostane, zuby sa viac kazia, rýchlejšie sa na nich usádza zubný kameň a častejšie vás budú trápiť zápaly ďasien a tkanív okolo zubov. Na krivé zuby sa síce neumiera, ale rovný chrup vám určite skvalitní život. Robí vás krajšou, zdravšou, spo­koj­nej­šou, otvára vám dvere do spoločnosti a uľahčuje profesionálne uplatnenie.

Trhať či netrhať?
Je niekoľko možností, ako narovnávať krivé zuby bez toho, aby ste sa s nie­kto­rými museli navždy rozlúčiť. Predtým, ako lekár zvolí postup liečby, vás čaká dôkladné vyšetrenie, nafotenie vášho stavu, röntgen, odtlačky zubov a zho­to­venie sadrových modelov. „Všetko treba dôkladne zhodnotiť a ana­­­lyzovať. Sú prípady, keď sa trhaniu zubov vyhnúť nedá, ale väčšinou vieme nájsť spôsob, ako sa zaobísť bez trhania,“ upokojuje čeľustný ortopéd Miroslav Lehocký.

Autor: ALENA JURISOVÁ, foto profimedia.sk/CORBIS

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Michal zhodil 70 kíl! Odborník tvrdí, že schudnúť môžete aj s prílohami. TU je jedálniček

Zabudnite na delenú stravu. Pokojne si k mäsu doprajte aj ryžu, zemiaky...
 

Veselá brzda diéty: Viete ako treba piť, aby ste úspešne chudli?

Nedarí sa vám schudnúť? Na vine môže byť alkohol, spoľahlivý ničiteľ dobrých...
 

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Zuby pozor! Vyrovnať!
ALENA JURISOVÁ
foto profimedia.sk/CORBIS