10 zaujímavostí, ktoré nás v škole neučili: Sir Isaac Newton

Sir Isaac Newton

Autor: archív

 

10 zaujímavostí, ktoré nás v škole neučili: Sir Isaac Newton00

Všetci poznáme príhodu, že Newton objavil gravitáciu vďaka tomu, že mu padlo jablko na hlavu. Týmto nás kŕmili na základnej škole počas hodín fyziky. Bolo to tak aj v skutočnosti?

Sir Isaac Newton sa narodil 4. januára 1963, zomrel 31.3.1727. Bol prezidentom Kráľovskej spoločnosti, anglický filozof, matematik a fyzik. Bol jednou z najväčších postáv v dejinách ľudského poznania. Jeho objavy odštartovali modernej v oblastiach matematiky, optiky a mechaniky dali základy modernej fyziky, tak ako ju poznáme dnes. 

Prinášame vám niekoľko zaujímavostí o tomto veľkom vedcovi, ktoré nás v škole rozhodne neučili.

1. Nie je pravdou, že na Newtonovu hlavu padlo jablko a tak prišiel s objavom, ktorý zmenil svet. Je to klasický príklad urban legend. Pravdou je, že pri sledovaní padajúcich jabĺk mu skrsla v hlave myšlienka, či je to rovnaká sila, ktorá ovplyvňuje pohyb Mesiaca okolo Zeme.

2. Newton trpel zvláštnou fóbiou – bál sa Slnka.

3. Newton bol rok členom parlamentu. Nebol však veľmi aktívny a počas svojho pôsobenia predniesol jednu jedinú vetu – aby sluha zavrel okno. Bol teda veľkou konkurenciou k niektorým naším poslancom v parlamentných laviciach.

4. Bol obdivovateľom Biblie. Na základe počtu publikácii, Newton písal výrazne viac o Biblii ako o matematike. Avšak ako filozof – teológ dieru do sveta neurobil.

5. Jeho dielo Principia Mathematica obsahovalo jednoduchú matematickú chybu, ktorá ostala nepovšimnutá po dobu 300 rokov.

6. Časť z jeho jablone bolo poslaný do vesmíru ako pripomienka gravitácie.

7. Zlé jazyky hovoria, že sir Isaac nemal nikdy tú česť spoznať čaro ženského lona. Umrel ako panic.

8. Na základe svojho dôkladného bádania Newton prišiel na hypotézu, že svet neskončí skôr ako v roku 2060. Ešte nám teda pár rokov ostáva.

9. Newton bol smoliar. Jeho vlastný pes mu zapálil laboratórium a tak prišiel o 20 rokov svojej práce. Zdroje neuvádzajú, či pes prežil aj po tejto príhode.

10. Pálenie asi zrejme bolo v rodine. Raz sa Newton vyhrážal, že zaživa upáli svoju nevlastnú matku a otca.

Autor: ibreak.sk


  • Aktuálne číslo

Brejk

 
 
 
 
Šport