Ďakujem, neprosím! 3. časť

Sex Pistols, rockery aj na pódiu pri odovzdávaní cien

Autor: Shutterstock

 

Ďakujem, neprosím! 3. časť00

„Popri Sex Pistols je rokenrol a celá sieň slávy jeden fľak od šťanky. Vaše múzeum. Moč vo víne. Neprídeme. Nie sme vaše opice, tak čo?!“ odkázal Johnny Rotten.

Moja múza nie je mulica
Jedno z najkrajších odmietnutí má na svojom konte elegán Nick Cave. Kultová osobnosť alternatívnej scény nahrala v roku 1996 skvelý album Murder Ballads, a aj keď už podľa názvu je jasné, že nešlo o veselú záležitosť, predovšetkým vďaka pomalým duetom s popovou kráskou Kylie Minogueovou a rockovou divou PJ Harvey, nominovali ho na najlepšieho umelca medzi mužmi na MTV Awards. Ešte pred vyhlásením cien napísal list  adresovaný „všetkým v MTV“, v ktorom sa síce za nomináciu poďakoval, no podľa neho by mala byť určená niekomu, kto má podobné súťaže rád. „Nesúťažím s nikým,“ napísal. „Môj vzťah s mojou múzou je citlivá záležitosť aj v najlepších časoch a ja cítim, že je mojou povinnosťou chrániť ju pred vplyvmi, ktoré by mohli uraziť jej krehkú povahu.“ Podľa Cava nie je múza žiadna mulica, ktorú by mal zapriahnuť do popravčej káry, plnej uťatých hláv a trblietajúcich sa cien. „Moja múza by sa mohla vystrašiť! Mohla by sa otočiť! Mohla by ma úplne opustiť!“ Toto odmietnutie sa zapísalo do histórie hudby ako jedno z najsilnejších, od tohto elegána sa ani nič iné čakať nedalo.

Ste škvrna od šťanky!
V rokenrolovej sieni slávy chýbajú aj niekoľkí členovia, ktorí odmietli jej pozvanie. Aj keď v zoznamoch budú už navždy zapísaní, treba vedieť, že sami toto členstvo odmietli. Najznámejšie sú prípady Axela Rosa, frontmana skupiny Guns N’Roses, a speváka Sex Pistols Johnnyho Rottena. Každý z nich mal však iný dôvod. Axel Rose sa nepreniesol ponad hádky v kapele, predovšetkým s gitaristom Slashom, a v dlhočiznom a často mätúcom liste vysvetľoval, že nikto, či už z Guns N’Roses, vydavateľstva, alebo priamo zo Siene slávy, ho nesmie priamo, nepriamo ani opomenutím uviesť spoločne s ostatnými členmi jeho kapely v roku 2012. „Čas ide ďalej. Ľudia sa rozvádzajú. Život ti nedlhuje osobné happy endy, špeciálne na náklady niekoho iného,“ uzavrel rocker svoj zmätočný list. Jeho parťáci na to kašľali a na slávnostný večer nielen prišli, ale si aj dobre zahrali.

Omnoho priamejší bol ešte o šesť rokov skôr Johnny Rotten, v súčasnosti stále vystupujúci pod svojím skutočným menom John Lydon so skupinou Public Image Ltd. Ten sa s listom vôbec nepáral, napísal ho rukou na zdrap papiera. „Popri Sex Pistols je rokenrol a celá sieň slávy jeden fľak od šťanky. Vaše múzeum. Moč vo víne. Neprídeme. Nie sme vaše opice, tak čo?!“ odkázal Rotten tak, ako sa na najväčšiu punkovú kapelu  všetkých čias patrí. Mimochodom, John otváral v polovici novembra nové islandské múzeum punku v Reykjavíku. Možno sa dal nahovoriť preto, lebo ho zriadili v podzemí – v priestoroch bývalých verejných záchodov... 
 

Autor: Mário Gešvantner
Fotogaléria 


  • Aktuálne číslo

Brejk

 
 
 
 
Šport