Pozrite si desať dôvodov, prečo piť pivo

No kto by odolal tomuto zlatému moku.

Autor: profimedia.sk

 
 
Food

Pozrite si desať dôvodov, prečo piť pivo00

Okolo piva vznikajú rôzne mýty o tom, že z neho rastie veľké brucho alebo škodí zdraviu. Aká je vlastne pravda?

1. Pivári žijú dlhšie

Pitie s mierou je pre organizmus prospešné samozrejme pokiaľ nemáte závažné zdravotné problémy. Stále viac lekárskych štúdií ukazuje, že ľudia, ktorí si doprajú raz za čas pivo, žijú dlhšie ako abstinenti. Pivo je ideálnym nápojom pre občasné pitie, pretože obsahuje menej alkoholu v porovnaní s vínom alebo destilátmi. Ako povedal slávny Thomas Jefferson: "Pitie piva s mierou zlepšuje náladu, podporuje zdravie tela aj ducha."

2. Pivo je prírodné

Niektorí mudrlanti vám povedia, že pivo obsahuje mnoho prísad a konzervačných látok. Pravdou ale je, že pivo je úplne prírodné ako džús alebo mlieko a možno ešte viac. Pivo nepotrebuje žiadne konzervačné látky, pretože obsahuje alkohol a chmeľ, ktoré sú prírodnými konzervačnými látkami. Pivo sa len spracováva, najskôr sa varí, kvasí, potom sa filtruje a balí. 

3. Pivo má nízky obsah kalórií

Ako prírodný nápoj nemá žiadny tuk a ide o nízkokalorický nápoj. Obsahuje podobné množstvo kalórii ako odstredené mlieko, okolo 125. Je to menej ako pomarančová šťava, ktorá má okolo 150 kalórií. Odporúčaná denná dávka kalórií je okolo 2000 až 2050, čo znamená, že ak by bolo pivo váš jediný zdroj výživy, mohli by ste vypiť každú hodinu jedno. Jediné prírodné nápoje, ktoré majú menej kalórií sú čaj, voda alebo čierna káva. Pivo dvanástka obsahuje iba okolo dvanásť gramov sacharidov. Odporúčaná denná dávka sacharidov je okolo 300 gramov, zavisí od váhy človeka.

4. Pivo zlepšuje hladinu cholesterolu

Pivo neobsahuje žiaden cholesterol, čo vám môže pomôcť. V organizme fungujú dva druhy cholesterolu, jeden je HDL, čo je takzvaný dobrý cholesterol  a LDL je takzvaný zlý, ktorý sa hromadí v žilách. Podľa niektorých štúdií, jedno pivo denne môže zvýšiť hladinu HDL až do štyroch percent, píše portál timesofindia.com.

5. Pivo vás upokojuje

Sociálne aspekty striedmeho pitia piva sú prospešné pre vaše zdravie. Inými slovami, stretnutie s priateľmi pri pive vám predsa nemôže uškodiť. Dobrá nálada je dôležitá pre vaše psychické zdravie.

6. Pivo má veľa vitamínu B

Pivo obsahuje vysokú hladinu vitamínu B, predovšetkým kyseliny listovej , ktorá pomáha predchádzať infarktu. Pivo tiež obsahuje vlákninu, horčík a draslík. Dá sa povedať, že ide v celku o výživný nápoj. 

7. Pivo je bezpečnejšie ako voda

Ak ste niekde v zahraničí, kde sa neodporúča piť voda, pivo je istota. Je to dokonca bezpečnejšie ako balená voda. Pivo sa varí a v tomto procese sa udržiava čistota a potom je dôkladne utesnené vo fľaši. 

8. Pivo zabraňuje infarktu

Červené víno a množstvo antioxidantov v ňom pomáha predchádzať srdcovým ochoreniam. Viete, čo obsahuje rovnaké množstvo antioxidantov ako červené víno? Je to čierne pivo. Ide o veľký rozdiel v porovnaní so svetlým pivom. Podľa American Heart Association nie je žiaden jasný dôkaz, že víno je lepšie ako iné formy alkoholických nápojov. 

9. Pivo bojuje s rakovinou

Pivo obsahuje takzvaný xanthohumol pochádzajúci z chmeľu, čo je silný antioxidant, ktorý inhibuje rakovinotvorné enzýmy. Podľa doktora Cristobala Miranda z odboru životného prostredia a molekulárnej toxikológie na oregonskej univerzite je táto zložka v pive oveľa účinnejšia ako v sóji. 

10. Z piva nerastie "pivný pupok"

Štúdie z Londýna aj Prahy ukázali, že neexistuje žiadna súvislosť medzi množstvom piva, ktorí ľudia vypili a ich prevysom z nohavíc. Existuje všeobecná predstava, že pivári sú obéznejší ako abstinenti. Relevantný vzťah medzi pivom a obezitou ale v skutočnosti neexistuje. Druhá vec je, že prídete z krčmy domov hladný a vyjete polovicu chladničky. Brucho vám rastie z nesprávnej životosprávy a nie z piva. Dokonca pivo vám zvyšuje metabolizmus. Nezabúdajte ale na najpodstatnejšiu vec, ak chcete aby vám robilo pivo dobre, pite  s mierou. 

Autor: brejk.sk/ak


  • Aktuálne číslo

Brejk

 
 
 
 
Šport