Výlet do vesmíru za 75-tisíc eur: Aj pre bohatých Slovákov

Vesmírna loď Lynx dopraví do vesmíru pilota a jedného turistu.

Autor: profimedia.sk

 

Výlet do vesmíru za 75-tisíc eur: Aj pre bohatých Slovákov70

Pre turistov bažiacich po adrenalínových zážitkoch sa otvára nová hranica – vesmír! Do exkluzívnej spoločnosti vyše 500 ľudí, ktorí zatiaľ boli vo vesmíre, sa bude môcť pridať každý, kto na tento špás obetuje 75-tisíc eur. Do vesmíru sa chystajú aj celebrity ako Tom Cruise, Doutzen Kroes a Armin van Buuren.

Vesmírna turistika je jednou z oblastí, v ktorej sa v nasledujúcich rokoch očakáva obrovský boom. A jedným z popredných hráčov na trhu je spoločnosť SXC, ktorá chce už budúci rok do vesmíru posielať turistov v dvojmiestnom stroji Lynx Mk II.

Po zaplatení poplatku 100-tisíc dolárov (približne 75-tisíc eur) môžu budúci kozmonauti za ďalší poplatok absolvovať aj tri prípravné misie, ktoré však nie sú povinné.

Predpokladom k letu do vesmíru je tak len vek nad 18 rokov a dobrý zdravotný stav. Pred letom, počas ktorého záujemca prekoná oficiálnu hranicu vesmíru vo výške 100 kilometrov, sa otestuje krvný tlak, zrak, sluch a výdrž záujemcu.


infografika: Marek Kováčik/Plus JEDEN DEŇ

Aj vďaka nie veľmi prísnym požiadavkám sa na let do vesmíru už prihlásili viaceré svetové osobnosti. Stav beztiaže by chcel zažiť jeden z anjelov Victoria’s Secret Doutzen Kroes (28) aj dídžej svetového formátu Armin van Buuren (36).

Magickú hranicu vesmíru podľa našich informácií chce prekročiť aj šesť majetných Slovákov, ktorí si už mali objednať aj letenky. Okrem spoločnosti SXC dobýja vesmír pre turistov aj miliardár Richard Branson (62).

Jeho loď Space Ship Two by tiež mala do vesmíru vyniesť prvých turistov už budúci rok. A o cestu k hviezdam prejavili záujem aj hviezdy šoubiznisu ako Tom Cruise (50), Tom Hanks (56), ale aj slávny fyzik Stephen Hawking (71).

Cena letenky vo Virgin Galactic je však dvojnásobne vyššia, a to až 200-tisíc dolárov (vyše 154-tisíc eur).

Vidieť matku

Zem Stroj Lynx Mk II, ktorý bude turistov do vesmíru presúvať, dokáže odštartovať z klasickej pristávacej dráhy.

Nezabudnuteľným zážitkom bude už len samotné stúpanie k hraniciam vesmíru, keď sa raketové motory postarajú o to, že vesmírneho turistu prišpendlia do sedačky.

Extrémnu rýchlosť tesne pod hranicou Mach 3 nezažije počas svojej kariéry ani väčšina pilotov stíhačiek. Ďalším z nezabudnuteľných zážitkov je podľa ast r o nautov, ktorí už vesmír navštívili, stav beztiaže, keď človeku extrémne oťažie hlava a ruky.

Podľa ostrieľaných astronautov je vrcholom každého letu do vesmíru najmä fascinujúci pohľad na planétu Zem z výšky, ktorý ostane v pamäti celý život.

Navyše let bude veľmi intímnym zážitkom, keďže okrem pilota a vesmírneho turistu v stroji nikto viac nie je. Pasažier sa v prípadoch, keď je to potrebné, stáva aj asistentom pilota.

Zaujímavosti o stroji Lynx Mk II:

  • jeho motory sa dajú kedykoľvek vypnúť a zapnúť
  • nemá žiadne prídavné moduly, pomocné motory ani žiadne zariadenia, ktoré rakety bežne odhadzujú počas letu
  • prevádzkový čas je 5 000 hodín, nie je to teda „jednorazovka“
  • za deň bude môcť stroj absolvovať aj 4 lety
  • vesmírny koráb je dlhý 8,51 metra a má rozpätie krídel 7,3 metra

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Milan Šimák
Fotogaléria 


  • Aktuálne číslo

Brejk

 
 
 
 
Šport