Superzdravé klíčky: Naučte sa ich pestovať a používať v kuchyni

Chuťmeter:
 
 
J3: Klíčkujeme

Nemusíte sa ich báť. Treba sa im venovať iba pár sekúnd denne a výsledok stojí za to. Tvrdí to aj Katarína Kopúnová, ktorá klíčkuje už pár rokov, o klíčkoch veľa vie a nedá na ne dopustiť.

Čo možno nakličovať

Zelené klíčky: alfa alfa, rukola, horčica, žerucha, ďatelinka, reďkovka, červená kapusta, červená repa, senovka, brokolica
Strukoviny: mungo, adzuki, cícer, fazuľa, šošovica
Obilniny: pohánka, quinoa, jačmeň, pšenica, raž, špalda

Ako nakličovať

Praktický je nakličovací pohár. Ľahko sa udržiava čistý a dobre sa s ním pracuje. Princíp nakličovania je jednoduchý. Semienka v pohári namočte na osem hodín do vody. Vodu vylejte a semienka prepláchnite. Preplachujte ráno aj večer a vodu nechajte dobre odkvapkať.

Pri strukovinách a obilninách je výsledok takmer okamžitý. Mungo alebo pohánka sú hotové za 1-2 dni. Zeleným klíčkom to trvá trochu dlhšie, približne 3-5 dní v závislosti od druhu semienka. Vo všeobecnosti platí, že čím je semienko drobnejšie, tým dlhšie klíči a naopak.

Do čoho sa klíčky hodia?

Posypte nimi krémové polievky, chlieb s akoukoľvek nátierkou alebo rôzne šaláty. Môžete ich pridať do cestovín, rizota alebo do smoothie. Obilné klíčky, napríklad pohánka, sa svojou jemnou orieškovou chuťou hodia aj do sladkých jedál – do ovsenej kaše alebo ako ozdoba na vianočku s dobrou marmeládou.

3 veľké výhody klíčkov podľa Katky:

  1. Dajú sa pestovať v akomkoľvek ročnom období vo vlastnej kuchyni. Aj cez zimu či v skorú jar, keď je kvalitnej zeleniny nedostatok.
  2. Pri ich pestovaní sa nepoužívajú žiadne chemikálie. Keď použijete kvalitné, chemicky neošetrované semienka, výsledkom je dokonale zdravá rastlinka bez všetkého toho, čomu sa snažíte vyhnúť v kupovanej zelenine.
  3. Klíčky obsahujú vyššiu koncentráciu vitamínov a minerálov ako dospelé rastliny. Viac o tom si môžete prečítať aj na blogu http://www.sproutme.sk/klicky-a-zdravie
Autor:

Súvisiace kategórie:

Videorecepty


 

Dobré jedlo

 
 
 
 
Superzdravé klíčky: Naučte sa ich pestovať a používať v kuchyni
DOBRÉ JEDLO/ Dobroslava BRUNOVSKÁ