Ulahoďte psiemu brušku: Maškrty, ktorým žiadny havkáč neodolá

11
Chuťmeter:
 
 
J2: Pre maškrtné jazýčky

Tortičky, hafiny aj makrónky štvornohí parťáci priam zbožňujú. A doma pečené im voňajú ešte stonásobne viac! Walter, päťmesačný leonberger, vedie svojho pána celkom presne na jedno miesto do pasáže v bratislavskom Starom meste. Hoci tam bol len dvakrát, trasu pozná neomylne. Mlskafé je totiž kaviareň pre psov.

Káva pre pána, hafin pre psíka

Jasné, že kaviareň je aj pre ich majiteľov, ale labkáči tu majú komfort, ktorý inde nenájdu. Čakajú ich hračky, misky s čerstvou vodou a pelechy, kam sa uložia, ak ich zmôže únava. A v presklenej vitríne aj zákusky, po ktorých sa len zapráši. Tortičky, mafiny – hafiny, makrónky vyzerajú takmer ako koláče pre ľudí, akurát sú urobené z pečení, kuracieho mäsa, byliniek, zo semienok, špenátu či z cvikly. Všetko zo slovenskej produkcie.

Mlsky ako sen

Mia Kurucová, majiteľka kaviarne, si „mlsky“ kedysi vysnívala. Najprv však vznikla pekáreň. Čas dozrel v roku 2015 a po trojmesačnej anabáze, vybavovaní množstva povolení a splnení prísnych noriem Miina spoločnosť získala ako prvá slovenská firma certifikát – oficiálne ako výrobňa doplnkového krmiva pre spoločenské zvieratá. Menej oficiálne pekáreň a obchodík (aj e-shop) s maškrtami pre psov a mačky.

Nazvala ich mlsky. Začala ponúkať maškrty s vyváženým zložením surovín, pripravené podľa receptúr vypracovaných v spolupráci s veterinármi. Hand made keksíkom dala veselé názvy – Sviečková žvejka, Pečeňové drievko, Repové kuriatko či Tresky-plesky.

Kaviarne po Slovensku

Zakrátko sa ukázalo, že zákazníci, ktorí si prišli do obchodu po keksíky, mafiny či po torty, sa radi porozprávajú, dajú si kávu alebo niečo na osvieženie. A nápad otvoriť aj kaviareň bol na svete! Vlani v decembri ohlásilo svoj štart prvé Mlskafé. Mia presne vedela, že chce miesto, kde sa budú cítiť príjemne psy aj ich majitelia. Podarilo sa.

Do kaviarne prichádzajú cudzí ľudia, ale o chvíľu sa medzi sebou bavia ako starí známi. Po prvej kaviarni čoskoro pribudli ďalšie vo viacerých bratislavských obvodoch aj v piatich slovenských mestách. A Mia má plánov ešte viac. Už na jar sa chystá zorganizovať pre psičkárov Mlsný festival. Bližšie informácie sú zatiaľ ukryté pod pláštikom tajomstva.

Sušienka a Sušienkovo

Za vznikom rodinnej firmy Sušienkovo stojí psia výmyselníčka Sušienka a jej psie oči. Žiadostivo ich upierala na majiteľku, keď doma piekla sušienky pre ľudí. Alie Lengyelová teda vymyslela aj zdravú alternatívu pre chlpáčov, a keď k Suši pribudla súkmeňovkyňa Špagetka, začalo sa rýchlejšie vyjedanie sušienkových zásob. Tie navyše chutili ďalším a ďalším psím kamošom, až sa ukázalo, že by ich bolo treba piecť vo veľkom. Dnes sa o psie žalúdky, ale aj o kopu ďalších vecí, ktoré pre havkáčov ponúka pražský internetový obchod Sušienkovo, stará okrem Alie a jej partnera Mateja Tomana celkovo osem ľudí.

S mäsom aj bez neho

Možno vás zarazí, prečo je v názve českej firmy slovenská dvojhláska ie. Alie s Matejom pochádzajú zo Slovenska, ich hafan má meno Sušienka, skrátene Suši, takže žiadna záhada. Sušienkovo pred pár rokmi štartovalo práve so sušienkami ako Divá sviňa, Divočina, Losie bobky, Kravina či Bezmäso.

Postupne k nim pribudli sušené steaky – z hovädziny, morčaciny, zo sardiniek a z makrely, holistické konzervy, zdravá kozmetika a ekohračky, doplnky stravy a fairtrade pelechy. Dve psie asistentky Suši a Špagetka všetko, čo ponúka e-shop, samozrejme, testujú, ovoniavajú a ochutnávajú. Psie gastronovinky idú von, až keď dodržia všetky požiadavky, od výberu kvalitných surovín až po splnenie testov – interných aj tých, ktoré vyžaduje legislatíva.

Eko na prvom mieste

V Sušienkove vymýšľajú, hľadajú a neuľahčujú si cestu pri výrobe psích „fajnotiek“ ani pri balení. Odpad separujú a od toho sa odvíja aj výber balených surovín. „Ak sa dá, ovocie a zeleninu nakupujeme bez obalového materiálu. Niektorú zeleniny, ako repu a mrkvu, dokonca pestujeme sami a tu žiadny odpad nevzniká,“ vysvetľuje Alie. Spracujú dokonca aj šupky, veď obsahujú najviac živín, a keďže všetko je bez akéhokoľvek chemického postreku, pre zdravie zvierat sú prospešné. Spoľahlivá práca sa Alie a Matejovi vyplatila. Slovenskí a českí psíci a psičkári majú Sušienkovo radi.

Doma upečené – Angie a Cedrou vyskúšané!

Keď Ema Tekelyová vymýšľala zdravé recepty do svojich kníh Sladkosti, od ktorých sa nepriberá, ešte netušila, že dostane raz nápad kreovať sušienky pre psy.

„Bolo to na Vianoce pred pár rokmi. Rozmýšľala som, čo asi dostanú od Ježiška pod stromček naše vendény Angie a Adam. Predstavovala som si niečo originálne, žiadne kupované maškrtky či konzervy.“ A tak voľba padla na domáce sušienky. Pre psy. Presne ako v jej koláčikoch dodržala pravidlo, aby boli z kvalitných a dostupných surovín.

„Mám rada, keď viem, čo maškrta obsahuje,“ a tak do sardinkáčov pre psy zamiešala len štyri ingrediencie – sardinky, vajíčka, špaldovú múku a vločky. „Mali ste vidieť, ako ich vyňuchali! Keksíky som zabalila len do recyklovateľných vrecúšok s menami Angie a Adam a takto štýlovo som ich schovala pod stromček. Bola som zvedavá na prvú reakciu. Tá pri maškrtách vždy rozhodne. Za pár minút bolo po ochutnávke.“ Takže palec hore!

Vyhrali nad srnkami!

Odvtedy Ema s úsmevom hovorí, že ak ešte nie ste doma vodcami svorky, so sardinkáčmi sa nimi zaručene stanete. Vďaka nim sa jej podarilo natrénovať aj také povely, ktoré tvrdohlavým psom dovtedy „nevoňali“. Keď však povetrím zavanie rybičková vôňa, nastúpi poslušnosť, len aby mohli dostať ďalšiu.

Keď prišla do rodiny Cedra, sučka loveckého spiňona, viac ju zaujímali zážitky vo voľnej prírode. Zistila však, že sardinkáče sú odmenou, o ktorú nemienila vo svorke prísť, tak si ich zamilovala. A to je čo povedať! Inak dáva prednosť srnkám a bažantom. Po týchto domácich úspechoch sa Ema rozhodla zverejniť recept na svojom blogu www.sladkaema.com.

Za pár dní sa medzi sladkými koláčikmi pre dvojnohých smrteľníkov prebojoval do prvej trojky. „Mám z toho radosť! Fanúšikovia môjho blogu mi posielajú fotky svojich psíkov, ako si pochutnávajú na sardinkáčoch. A dokonca sa ma pýtajú, či neplánujem vydať knižku s receptmi pre psy,“ hovorí Ema a s úsmevom dodáva, že už rozmýšľa nad ďalšími psími receptmi, pretože sú zdravšie aj lacnejšie ako kupované sušienky.

Autor:

Súvisiace kategórie:

Videorecepty


 

Dobré jedlo

 
 
 
 
Ulahoďte psiemu brušku: Maškrty, ktorým žiadny havkáč neodolá
DOBRÉ JEDLO/ Dobroslava BRUNOVSKÁ