Quiona, zlato Inkov: Viete, ako túto dobrotu variť?

14.03.2017
04
 

Táto obilnina divokorastúca v oblastiach Ekvádoru, Bolívii, Kolumbii a Peru, si len nedávno našla kultivované miesto v gastronómii a oprávnenú pozornosť v západných diétach. Je to kompletný proteín, ktorý obsahuje vlákninu, fosfor, horčík, železo, vápnik a neobsahuje ani stopu po chlesterole. Je to bezlepková plodina s nízkym obsahom alergénov, takže je stráviteľná aj pre tých, ktorí trpia potravinovými alergiami. Má iste aj zmysel pri uvedomení si zodpovednosti za zdravú stravu malých detí a prospeje vybočeniu zo zaužívaných kuchárskych stereotypov.

Táto oslavovaná superpotravinana teraz dostáva doslova zelenú. Nemala by chýbať v našich jedálničkoch. Je síce známa tisíce rokov, ale až teraz sa viac dostáva do povedomia zdravo sa stravujúcich ľudí. Vrele sa odporúča aj športovcom, pomáha proti migréne, stresu, zmierňuje depresiu a dokonca ovplyvňuje aj dobrú náladu.

Ako ju variť?

Varí sa podobným spôsobom ako ryža. Je dokonca jej vhodnou náhradou a podobne sa aj upravuje. Pred tepelnou úpravou ju namočte na 10 minút do studenej vody a dobre prepláchnite, aby ste ju zbavili horkej chuti a bola ľahko stráviteľná. Jeden diel quinoy varte s dvomi dielmi vývaru.

Využite ju podobne ako ryžu. Ako prílohu k duseným jedlám, do polievok, šalátov, plnenej papriky, do zapekaných paradajok. Vmiešajte ju do guľôčok z mletého mäsa, pridajte smelo aj do palacinkového cesta. V kombinácii s tuniakom, lososom, paprikami, paradajkami a uhorkou je vynikajúca.

Do raňajok ju zakomponujte ako vločky s medom, ovocím a rôznymi druhmi orechov. Také zdravé a chutné raňajky vás iste postavia na nohy a energia vám vydrží celé hodiny. V obchodoch dostanete už kúpiť aj cestoviny s prídavkom quinoy. Ale nezabúdajte, že zdravé, ani superzdravé jedlo vám stačiť nebude, pokiaľ sa budete vyhýbať vareniu klasických zdravých a chutných jedál z úplne obyčajných vecí, ktoré patria no nášho podnebného pásma a sú nám bližšie.

Autor: dobrejedlo.sk/BN
Videorecepty
 

Dobré jedlo

 
 
 
 
Quiona, zlato Inkov: Viete, ako túto dobrotu variť?
dobrejedlo.sk/BN