Aj vaši miláčikovia by mali byť pripútaní!

18. júna 2011, 10:00
Tip redakcii

Prevážate v aute svojich miláčikov či cestujete s nimi na dovolenku? Pripútajte ich. Inak vám hrozí nehoda či mastná pokuta.

Autopásy
s postrojmi
pre veľké i malé
psy by mali byť
nevyhnutnou
súčasťou
výbavy každého
ich majiteľa – vodiča.

Autopásy s postrojmi pre veľké i malé psy by mali byť nevyhnutnou súčasťou výbavy každého ich majiteľa – vodiča.

Autor: JÁN ŠPERKA

Často vidíme, ako si psy v autách lebedia na prednom sedadle spolujazdca, vystrčia hlavu z okna, skáču zo sedadla alebo sa počas jazdy túlia k majiteľovi a chcú sa s ním hrať. Stačí však malá nepozornosť, jeden pohľad na neposedné zviera či prudké zabrzdenie a nešťastie je tu.

Zodpovedný je vodič

Cestný zákon hovorí jasne: pri preprave živých zvierat nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča, spolujazdcov, zvierat a nesmie byť ohrozená bezpečnosť cestnej premávky. Podľa krajskej policajnej hovorkyne v Banskej Bystrici Márie Faltániovej zákon neprikazuje, akým spôsobom prevážať zvieratá. Všetko je tak na zodpovednosti vodiča.

„V prípade, že spôsobí nehodu, pokuta v blokovom konaní sa môže pohybovať až do výšky 650 eur,“ hovorí Faltániová. Ak polícia zistí, že vodič s neposedným zvieraťom v aute reálne ohrozuje bezpečnosť, môže mu napariť blokovú pokutu až do výšky 60 eur.

Pripútajte ho

Na trhu je dnes dosť autopásov a postrojov pre psy rôznych veľkostí, od S až po XL. Všetky možno pripevniť k bezpečnostnému pásu vo vozidle. Sú aj univerzálne postroje pre psy, vhodné do auta i na vychádzku.

„Postroj natiahnete psíkovi cez končatiny a pripevníte oň autopás, jeho pracku zasuniete do otvoru, kde aj bežný pás. Sú však aj špeciálne postroje s mäkkou podložkou, ktorá psovi chráni hrudník pri prudkom náraze,“ vysvetlilaPetra Okálová z banskobystrického salónu pre psy. Autopás môžete uvoľniť, aby si zviera mohlo sadnúť alebo ľahnúť.

Boxy pre malé

Malé psíky, mačky a drobné zvieratá patria do prepravky, či už do pevného boxu, alebo prenosnej tašky, ktoré im poskytujú dostatok priestoru a vzduchu. V lete ich nedávajte do kufra auta, kde neprúdi vzduch. Radšej ich uložte na zadné sedadlo a obopnite pásom.

Ak cestujete na väčšie vzdialenosti, nezabudnite...

  •  Psy aj mačky môžu rovnako ako človek trpieť počas jazdy nevoľnosťou. Preto je dobré tri až štyri hodiny pred cestou zviera nekŕmiť. Veterinár poradí, aký liek podať proti vracaniu.
  • Psy sú citlivé na úpal, preto by mal v aute stále prúdiť vzduch alebo by mala byť zapnutá klimatizácia. Ak nemáte tienidlá, psa môžete ochladiť aj mokrým uterákom.

CENY

Autopás s postrojom pre psa: veľkosti L a XL – do 15 eur XS, S, M – 10 až 11 eur

Univerzálny postroj (s výstelkou) do auta aj na vychádzky: veľkosti L a XL – do 30 eur menšie – do 26 eur

Prepravná taška pre zvieratá: okolo 25 eur

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/ERIKA KRČOVÁ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Aj vaši miláčikovia by mali byť pripútaní!
Plus JEDEN DEŇ/ERIKA KRČOVÁ