Ako si chceme ochrániť naše úspory?

14. decembra 2011, 08:54
Tip redakcii

Sme presvedčení o prežití eura, dôverujeme aj bankám a ak nám na niečo ostanú voľné peniaze, investujeme ich do bývania. Také sú výsledky prieskumu, ktorý pre denník PLUS Jeden deň zrealizovala agentúra Polis Slovakia.

Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: sxc.hu

Dlhová kríza, ktorá sa rozmohla v Európe i na celom svete, zatiaľ nespôsobila, že by Slováci podľahli negatívnej nálade. Tak si prieskum vysvetľuje Ján Baránek z Polis Slovakia. Podľa neho sa Slováci správajú racionálne. „Ale cítiť isté obavy z výsledkov,“ dodáva.

Z výsledkov vyplýva, že siedmi Slováci z desiatich si myslia, že euro vydrží. Dvaja z troch veria v bezpečnosť bánk a v to, že ich úspory v banke sú bezpečne uložené. Len tretina respondentov chce úspory investovať a z nich najviac do bývania. „Môže ísť o kúpu novej nehnuteľnosti, ale aj o investíciu do rekonštrukcie tej súčasnej,“ vysvetľuje otázku Baránek.

Vychádzame z tradície

Sociologička Sylvia Porubänová si výsledky prieskumu vysvetľuje tým, že ide o odzrkadlenie reality, v ktorej žijeme. „Na Slovensku vždy pretrvávala tradícia investovať do nehnuteľností, do bývania. Je to staré niekoľko generácií. Snaha zveľaďovať svoje bývanie či investovať do niečoho nového. Je to však aj výsledkom toho, čo píšu médiá. Investícia do nehnuteľností je vykresľovaná ako pomerne bezpečná,“ myslí si Porubänová.

Fakt, že dve tretiny veria v bezpečnosť bánk, tiež považuje za výsledok vonkajších okolností. „Je to aj dôsledok správ, že banky pôsobiace na Slovensku nemajú, minimálne u nás, problémy.“ Prieskum sa zrealizoval na vzorke 938 respondentov 10. a 11. decembra.

 
Autor: PLUS Jeden Deň/mit 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Ako si chceme ochrániť naše úspory?
PLUS Jeden Deň/mit