Euro reagovalo na výsledky summitu poklesom

12. decembra 2011, 07:58
Tip redakcii

Spoločná európska mena počas pondelňajšieho ázijského obchodovania oslabila a očakáva sa, že sa jej straty do konca roka prehĺbia. Lídri EÚ sa na piatkovom summite dohodli na hlbšej hospodárskej integrácii, avšak nepodarilo sa im predstaviť presvedčivý plán na vyriešenie dlhovej krízy v eurozóne.

Slovenské domácnosti sa v oblasti financií radšej rozhodujú spoločne. (Ilustračná fotografia)

Slovenské domácnosti sa v oblasti financií radšej rozhodujú spoločne. (Ilustračná fotografia)

Autor: sxc.hu

Členské štáty EÚ sa v piatok dohodli na vytvorení záväzného paktu pre posilnenie rozpočtovej disciplíny a užšiu integráciu hospodárskych politík. K dohode 17 štátov eurozóny sa pripojilo aj deväť z desiatich krajín EÚ, ktoré spoločnú európsku menu zatiaľ nepoužívajú. Závery summitu odmietla iba Veľká Británia. "Summit odpovedal na dlhodobé problémy fiškálnej konsolidácie, avšak krajiny Európy čelia v najbližších týždňoch veľmi vážnym problémom so získavaním finančných prostriedkov na trhu," povedal Teppei Ino, menový analytik Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ.

Euro zmazalo piatkový 0,2-percentný zisk a počas ázijského obchodovania v pondelok kleslo na 1,3355 USD/EUR, zatiaľ čo piatkové newyorské obchodovanie ukončilo na úrovni 1,3371 USD/EUR. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, vzrástol o 0,14 % na 78,74 bodu. Dolár sa nezmenil voči jenu a  naposledy sa obchodoval na úrovni 77,63 JPY/USD.

 
Autor: SITA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Euro reagovalo na výsledky summitu poklesom
SITA