Bezpečnosť sa dá kúpiť

08. júna 2011, 14:00
Tip redakcii

Ak sa práve púšťate do rekonštrukcie, rozhodne by ste nemali obísť ani vchodové dvere. Bezpečnosť vstupu totiž môže byť rozhodujúcim faktorom, či sa zlodej rozhodne pre váš, alebo susedov byt.

Zámkové vložky:
Mali by byť rovnakej
bezpečnostnej triedy
ako dvere.

Zámkové vložky: Mali by byť rovnakej bezpečnostnej triedy ako dvere.

Autor: Archív

Aby mala investícia do nových dverí zmysel, majte na mysli niekoľko vecí. Bezpečnostné dvere musia spĺňať podmienky minimálne tretej bezpečnostnej triedy, ohňu by mali byť schopné vzdorovať pol hodiny a musia mať bezpečnostné a požiarne certifikáty. Pozor si dajte i na zámkové vložky, ktoré by mali byť v rovnakej bezpečnostnej triede ako dvere. Montáž nechajte na certifikovanú firmu, ktorá garantuje bezúhonnosť svojich zamestnancov. Dôležitý je aj nepretržitý zákaznícky servis. Vyplatí sa napríklad pri vymknutí. Neskúšajte to však zbytočne. Mohlo by vás to stáť aj viac ako 20 eur.

Kvalita niečo stojí

Myslíte si, že ušetríte na lacnom výrobku? Omyl! Ľahko sa vám môže stať, že neskôr preplatíte. Hlavne vtedy, ak sa rozhodnete lacné, nekvalitné, akože „bezpečnostné“ dvere vymeniť za kvalitné. Takýchto zákazníkov podľa informácií predajcov v poslednom čase dosť pribúda. Aj preto sa pri kúpe radšej rovno informujte na podmienky vrátenia peňazí, prípadne podmienky servisu. Zistite si dĺžku záručnej lehoty, jej rozsah, na čo všetko sa vzťahuje a kde si ju môžete v prípade potreby uplatniť.

Najčastejšie nedostatky

  • pri uzamknutí bolo možné zatlačiť istiace body rukou, a tým sa odomkli
  • pri silnejšom zatlačení bolo možné prehnúť tenký plech dverí
  • dvere predané ako vhodné do exteriéru sa rosili, hrdzaveli, zrážala sa vlhkosť a vytvárala pleseň, prefukovalo cez ne a dochádzalo nielen k únikom tepla, ale aj k šíreniu hluku

Základné pojmy

Bezpečnostná trieda:
Podľa spôsobu napadnutia a určeného času prekonávania bezpečnostných dverí sa jednotlivé dvere zaraďujú do bezpečnostných tried. Výsledok skúšky je potvrdená bezpečnostná trieda, ktorá je uvedená v platnom certifikáte podľa európskej normy ENV 1627.

Protihlukový uzáver:
Udáva úroveň hluku, ktorý neprestúpi cez bezpečnostné dvere.

Požiarna odolnosť:
Vyjadruje minimálny čas, počas ktorého dvere odolávajú požiaru. Protipožiarne bezpečnostné dvere zabraňujú prestupu horúcich plynov, vytvárajú tepelnú bariéru a ochraňujú osoby v blízkosti ohňa a tepla.

Istiace body:
Slúžia na zaistenie dverí v bezpečnostnej zárubni. Ich počet je síce podstatný, no nie je rozhodujúci. Z hľadiska bezpečnosti je najdôležitejším parametrom bezpečnostná trieda.

Bezpečnostná zárubňa:
Je niekoľkonásobne zosilnená v zámkovej časti a v najčastejšie napádaných miestach, znemožňuje roztiahnutie, rozlomenie, a tým vypáčenie dverí.

Bezpečnostná vložka:
Voľbu vložky je nutné prispôsobiť bezpečnostnej triede vybraných dverí – zvoliť si rovnakú alebo vyššiu bezpečnostnú triedu.

Servis a záruka:
Pred kúpou dverí si overte, akým spôsobom a v akom rozsahu funguje havarijný servis pri zabuchnutí dverí či strate kľúčov, hlavne v noci a cez víkendy, a tiež záručný a pozáručný servis. Každá seriózna spoločnosť by mala poskytovať nonstop servis.

Zdroj: Sherlock

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/mit 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Bezpečnosť sa dá kúpiť
Plus JEDEN DEŇ/mit