Ceny nehnuteľností padajú

03. novembra 2011, 10:00
Tip redakcii

Byty i domy sú na Slovensku čoraz lacnejšie a lacnejšie. Prepad cien pokračuje už štvrtý štvrťrok po sebe. Nehnuteľnosti sa dnes predávajú za toľko, čo v roku 2007. Potvrdili to najnovšie údaje Národnej banky Slovenska.

Realitný trh 
stále zápasí 
s krízou

Realitný trh stále zápasí s krízou

Autor: Archív

Ceny domov klesajú rýchlejšie ako ceny bytov. Kým pri domoch stál v septembri jeden štvorcový meter o 12 eur menej ako v júni, pri bytoch klesli ceny o 4 eurá. Dokazuje to správa NBS, ktorú banka zverejnila včera. Analytici NBS si odôvodňujú prudší prepad cien pri domoch tým, že títo predávajúci potrebujú peniaze rýchlejšie. Štvorcový meter v priemernom byte na Slovensku stál v treťom kvartáli 1 312 eur, štvorcový meter v dome vyšiel na 1 104 eur.

Ceny nehnuteľností sa v tomto štvrťroku znížili vo väčšine slovenských krajov – okrem Trnavského a Nitrianskeho. Priemerné ceny domov a bytov sa najviac znížili v Prešovskom kraji – o 13 eur za m2 – a najviac sa zvýšili v Nitrianskom kraji – o 23 eur za meter. V Bratislavskom kraji sa priemerné ceny domov a bytov postupne znižujú v podstate už tretí rok po sebe.

Prepad bude pokračovať

A čo možno očakávať od najbližšej budúcnosti? „Je pravdepodobné, že aj napriek možnej zvýšenej aktivite na trhu s bývaním spojenej so situáciou na finančných trhoch, bude v najbližšom období pretrvávať trend stagnácie až mierneho znižovania priemerných cien nehnuteľností na bývanie. Súvisí to aj so zistením, že koniec roka zvykne byť obdobím s výraznejšou ochotou predávajúcich vyjednávať o cene nehnuteľností na bývanie,“ dodáva analýza centrálnej banky.

 
Autor: PLUS Jeden deň/MARTIN MITOŠINKA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Ceny nehnuteľností padajú
PLUS Jeden deň/MARTIN MITOŠINKA