Investujte do okien a dverí

08. júna 2011, 16:30
Tip redakcii

Rozhodujte sa, kam vložíte najskôr peniaze, aby ste zabránili najväčším únikom tepla? Najväčšia časť energie spotrebovanej v domácnosti pripadá na vykurovanie!

Miesta úniku tepla:
Najčastejšie cez
okná, vonkajšie
dvere, obvodové
múry, strechu
a podlahy.

Miesta úniku tepla: Najčastejšie cez okná, vonkajšie dvere, obvodové múry, strechu a podlahy.

Autor: Infografika: DUŠAN KIRÁLY

V prípade, že teda rozmýšľate, kde ušetríte, uvedomte si, akými cestami môže teplo v dome unikať. Najčastejšími miestami úniku tepla v domácnosti sú: okenné otvory a vonkajšie dvere, obvodové múry, strecha a podlahy. Zárukou tepelnej pohody a výrazným príspevkom k zníženiu únikov tepla z domácnosti sú predovšetkým kvalitné okná a vstupné dvere, ktoré dokážu znížiť tepelné straty domu o 30 až 40 percent.

Pozor na tepelné mosty

Tepelné mosty sú nenápadné, niekedy len veľmi maličké, plochy alebo zlomy, kadiaľ uniká neprimerane veľké množstvo energie von. Niekedy prepúšťajú viac energie než napríklad celá stena. Tepelné mosty vznikajú predovšetkým okolo okien, komínov, potrubí a tak ďalej. Dajú sa eliminovať, ale len za predpokladu že počas stavby alebo rekonštrukcie bude dostatočná pozornosť venovaná práve detailom stavby a ich poriadnemu vyhotoveniu.

Ako ho odhalíte

Tepelný most odhalíte napríklad podľa toho, že povrch steny je na dotyk chladnejší. Ak je rozdiel teplôt veľký, prezradí ho zrážanie vlhkosti a tvorba plesne.

Čo znamená úspora

Šetrenie sa týka každého, kto odoberá plyn či inú energiu a vykuruje ňou. Ak napríklad výdavky za plyn dosahujú 800 až 1 200 eur ročne v priemernej rodine, tak pri 15-percentnej úspore plynu usporíte 120 až 180 eur ročne. Komplexným zateplením, výmenou vykurovacieho telesa, okien a dverí sa však dá znížiť spotreba tepla až o dve tretiny. Takže úspora môže byť 528 až 792 eur pri súčasných cenách. Už teraz sa však hovorí o vyšších cenách plynu až o 20 percent. Oplatí sa preto urobiť opatrenia včas.

Teplota v miestnostiach

Pre zdravú izbovú klímu stačí:

  • v obývacích izbách 18 – 20 °C
  • v kuchyni 16 – 18 °C  v detskej izbe 20 °C
  • na chodbách 15 °C

Myslíte aj na tepelné zdroje

Ak chcete pri rekonštrukčných prácach dosiahnuť čo najrýchlejšiu návratnosť vynaložených prostriedkov, nezabudnite na tepelné zdroje. Investovať do ich obnovy sa oplatí.

1. Vymeňte kotol
Návratnosť výmeny obyčajného kotla za kondenzačný je päť rokov. Kondenzačný má totiž účinnosť až 106 percent, pričom tradičný iba 86 percent.

2. Zaizolujte tepelné potrubia
Ak sú teplovodné potrubia v nevykúrených miestnostiach, treba ich starostlivo zaizolovať. Najlepšie reflexnou fóliou. Môže vám to ročne ušetriť až niekoľko desiatok eur. Fóliu umiestnite aj na stenu za radiátor alebo kachle. Fólia tak odrazí späť do miestnosti až 90 percent tepla.

3. Kontrolujte radiátory
Ak máte vlastné kúrenie, kontrolujte najmä obehové čerpadlo. Moderné čerpadlá spotrebujú oveľa menej elektriny. Nezabudnite na pravidelné odvzdušňovanie radiátorov.

4. Regulujte kúrenie
Zníženie izbovej teploty o jeden stupeň Celzia ušetrí až šesť percent energie!

5. Nainštalujte si
programovateľné termostaty Moderné termostaty dokážu nastaviť teplotu presne podľa vášho želania: večer vyššiu, cez deň a v noci nižšiu.

Úniky tepla (v %)

Priestor 30-ročný dom dnešný dom
Steny  20 - 35  25
Strecha  25 - 30  10
Vetranie  30 - 40  33
Podlaha  10 - 20  12
Okná a dvere  30 - 40  20

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/ŠTEFAN MESÁROŠ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Investujte do okien a dverí
Plus JEDEN DEŇ/ŠTEFAN MESÁROŠ