Štyri z piatich domov potrebujú opravu

08. júna 2011, 11:45
Tip redakcii

Na Slovensku je 1 700 000 bytov a rodinných domov. Znie to neuveriteľne, ale až štyri pätiny z nich treba zatepliť, obnoviť a inak upraviť, aby z nich zbytočne neunikalo teplo. To, za ktoré budeme aj v tomto roku opätovne platiť viac.

Opravy:
Ušetria vám
zbytočne
vyhodené
peniaze.

Opravy: Ušetria vám zbytočne vyhodené peniaze.

Autor: Archív

Zahmlí sa vám pred očami, keď príde v paneláku vyúčtovanie za dodávku tepla a teplej vody alebo keď vám plynári zrátajú, koľko ste ročne minuli za kúrenie a ohrev vody v rodinnom dome? Nemusí! Stačí, keď sa rozhodnete zrekonštruovať svoje obydlie, aby dodávaná energia z neho zbytočne neunikala.

„Ak si niekto zateplí objekt a vymení, zrekonštruuje a vyreguluje aj tepelnú sústavu, tak môže usporiť až dve tretiny prostriedkov vynakladaných na dodávku tepla a teplej vody,“ povedal Miloš Blanárik z Prvej stavebnej sporiteľne.

Návratnosť päť rokov

Znamená to, že ak niekto dá ročne na kúrenie a ohrev vody napríklad 1 200 eur, po prijatí všetkých opatrení mu môže zostať v peňaženke až 800 eur. „Návratnosť investícií do lepšieho hospodárenia s teplom a teplou vodou je veľmi rýchla. Ak si napríklad niekto vymení starý kotol za nový – kondenzačný, ktorý využíva aj energiu zo spalín, usporí až 20 percent. Investícia do tepelného zdroja sa mu vráti za päť rokov,“ uviedol energetický analytik Miroslav Kučera. Podľa neho v nízkoenergetických objektoch takmer vôbec netreba kúriť.

Štát by mal dať viac

„Až tri milióny občanov si sporili v stavebných sporiteľniach, aby si mohli zrekonštruovať obydlie. Občan dáva priemerne na takúto obnovu 10- až 15-tisíc eur. Bytové spoločenstvá investujú od 100- do 150-tisíc eur,“ konštatoval Blanárik. Podľa neho, ale aj analytika Kučeru by mal štát viac prispievať na tieto projekty.

V susednom Rakúsku štát pomáha až dvoma tretinami prostriedkov, napríklad na výmenu tepelných zdrojov. „U nás ideme takéto projekty a štátne podpory obmedziť,“ dodal Blanárik.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/ŠTEFAN MESÁROŠ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Štyri z piatich domov potrebujú opravu
Plus JEDEN DEŇ/ŠTEFAN MESÁROŠ