V Košiciach sa najviac predávajú 3-izbové byty

17. júla 2011, 14:26
Tip redakcii

Realitný trh v Košiciach mierne stagnuje a pre ľudí zostáva pri kúpe bytu naďalej rozhodujúcim kritériom cena. Zhodli sa na tom realitné kancelárie.

Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: sxc.hu

Podľa realitného makléra Michala Opinu z VRK Real Plus sa najviac predávajú 3-izbové byty, ktoré stoja cca 52.000 eur a viac. Najmenej ľudí lákajú prízemné a družstevné byty.

"Veľký záujem je o byty blízko centra mesta v lokalitách Juh, Sever, Kuzmányho sídlisko. Zo sídlisk je najväčší záujem o byty na Terase, porovnateľný záujem je o začiatok sídliska Nad Jazerom, sídlisko Dargovských Hrdinov a sídlisko KVP," vymenoval Opina.

Naopak, najmenej sa ich klienti pýtajú na byty na sídlisku Ťahanovce a na konci sídliska Nad Jazerom. Kým 1-izbové byty stoja od 30.000 eur, 4-izbové sa pohybujú od 60.000 eur a vyššie.

Podľa konateľa realitnej kancelárie R 69 Róberta Friedricha zvažujú klienti pri kúpe okrem ceny aj rozlohu bytu, lokalitu, umiestnenie v dome, dostupnosť a infraštruktúru.

"O drahšie a luxusnejšie nehnuteľnosti je v súčasnom období minimálny záujem," zhodnotil.

Opina doplnil, že záujem je aj o byty v novostavbách, avšak výrazne nižší oproti starším práve kvôli vysokým cenám.

Neustálemu dopytu sa v centre mesta a jeho širšom okolí podľa Friedricha tešia kancelárske a obchodné priestory.

Až 90 percent bytov sa podľa Opinu predáva prostredníctvom hypotekárnych úverov.

"Situácia s poskytovaním úverov zo strany bánk sa zlepšila oproti minulosti," zhodnotil.

Klienti realitných kancelárií riešia pri kúpe bytu nielen poschodie či hlučnosť, ale aj veľkosť kuchyne, orientáciu na svetové strany, parkovacie možnosti, hustotu zástavby a tiež svojich budúcich susedov.

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
V Košiciach sa najviac predávajú 3-izbové byty
TASR