Zatepľovanie krok za krokom

08. júna 2011, 16:00
Tip redakcii

Správna tepelná izolácia prinesie vášmu domovu pohodlie a zníži i vaše účty. Úspech však závisí od dvoch dôležitých rozhodnutí – čím a s kým zatepľovať?

Výber materiálu:
Šetriť sa
na ňom
neoplatí.

Výber materiálu: Šetriť sa na ňom neoplatí.

Autor: Ilustračné foto: archív

Medzi najčastejšie používané tepelné izolačné materiály patrí expandovaný polystyrén, extrudovaný „zelený“ polystyrén a minerálna vlna. V súčasnosti sa však zvyšuje záujem aj o prírodné materiály, akými sú celulóza, slama či ovčia vlna. Typ a hrúbku izolačnej vrstvy by mal navrhnúť odborník.

Kvalita skracuje návratnosť

Kvôli ľahšej manipulácii však niektoré stavebné firmy uprednostňujú polystyrén. „Táto výhoda je však zjavná len pre stavbárov. Lebo napríklad minerálne dosky sú flexibilné a výborne sa prispôsobujú lokálnym nerovnostiam stien aj pri zložitých tvaroch. Zabraňujú tak vzniku netesností, ktoré vedú k vytváraniu tepelných mostov,“ tvrdí Miroslav Zliechovec z Knauf Insulation. Znižovať rozpočet pri výbere vhodného a dostatočne hrubého izolačného materiálu sa neoplatí.

„Najväčšiu časť nákladov na zateplenie aj tak tvoria fixné výdavky spojené so stavebnými a lešenárskymi prácami. Takže zvýšená cena za hrubší izolačný materiál celkové náklady významne neovplyvní,“ vysvetľuje M. Zliechovec a pokračuje: „Investícia do zateplenia je na niekoľko rokov. Pri vyššej hrúbke izolantu dokáže budova ušetriť viac na nákladoch za vykurovanie, čím sa skracuje lehota návratnosti investovaných financií.“

Šetrite s rozumom

Majiteľ domu pri zatepľovaní často „prerobí“ zlým výberom zhotoviteľa a prehnanej snahe šetriť za každú cenu. „Seriózna firma má svoju hranicu, pod ktorú nepôjde, aby dodržala kvalitu. Nuž a kvalitná robota sa dá urobiť len s kvalitným materiálom, so skúsenými a s vyškolenými ľuďmi a tiež s kvalitným náradím,“ vymenúva manažér. „V snahe získať zákazku za každú cenu dokážu ísť ‚dobrodruhovia‘ výrazne pod cenu. Dôsledkom býva nielen zlá kvalita výsledného diela, ale aj jeho kratšia životnosť, poruchy a nedodržiavanie technologických predpisov.“ Zatepľovanie preto zverte do rúl firme, ktorá dlhodobo pracuje s certifikovanými zatepľovacími systémami.

5 mýtov o zatepľovaní

1. Je to len moderný trend Nejde o módnu vlnu. Stavebný materiál, ktorý by dokázal udržať komfortnú teplotu v budove bez toho, aby nezabral z jej pôdorysu viac ako pol metra po celom obvode, zatiaľ neexistuje.

2. Stačí zatepliť severnú stenu Projekt zatepľovania je potrebné realizovať komplexne. Teplo z budovy uniká odvšadiaľ. Ak zateplíte len jednu stranu fasády, bude odchádzať cez ostatné konštrukcie, okná, strechu či podlahu.

3. Hrúbka izolácie 7 cm stačí Tieto údaje musí posúdiť a navrhnúť odborník individuálne pre konkrétny dom. Pri vyššej hrúbke izolantu dokáže budova ušetriť viac na nákladoch za vykurovanie, čím sa skracuje čas návratnosti.

4. Polystyrén na panelové domy Takéto pravidlo mohli mnohí z nás odpozorovať z praxe, nie je však podložené žiadnou normou.

5. Minerálna vlna je drahšia Celkové náklady na zatepľovanie budovy minerálnou vlnou sú oproti použitiu polystyrénu na rovnakej povrchovej ploche vyššie približne o 20 percent.

Aké typy tepelných izolácií sú na trhu

1. Na báze ropných produktov:

Expandovaný polystyrén (EPS)

– Najčastejšie používaný pri kontaktných zatepľovacích systémoch, teda na fasády domov. Má dobré tepelnoizolačné vlastnosti.

– Jeho cena je oproti ostatným materiálom nižšia.

– Nevýhoda: veľmi nízka schopnosť prepúšťať vodné pary a vysoká horľavosť materiálu, čo znižuje požiarnu bezpečnosť stavby. Extrudovaný „zelený“ polystyrén (XPS)

– Znesie vyššie zaťaženie, je odolný voči vode a vlhkosti, a preto je vhodný na izoláciu obvodových stien, spodnej časti stavby a pivníc, kde je v styku s pôdou.

– Jeho cena je výrazne vyššia ako EPS.

Polyuretánová pena (PUR)

– Tieto materiály sa najčastejšie používajú na dodatočné doizolovanie otvorových konštrukcií.

– Nevýhoda: Ak je vystavená dlhodobému vlhkému teplu, môže sa dodatočne vypeňovať a deformovať.

2. Minerálne izolácie:

Minerálna vlna

– Jej základ tvoria minerálne vlákna.

– Existujú dva druhy – sklená, ktorá sa v našich podmienkach najčastejšie využíva pri izolácii šikmých striech, vnútorných stien a stropov. Druhá je kamenná a pre svoje vlastnosti je vhodná na vonkajšie steny (fasády), podlahy, ale využíva sa aj pri stropoch a vnútorných stenách.

– Výhody: schopnosť materiálu „dýchať“, lebo má vysokú paropriepustnosť. Zvyšuje protipožiarnu ochranu budovy, lebo nehorí, nešíri plameň a neodkvapkáva v dôsledku vysokých teplôt. Je zaradená v triede A1 ako nehorľavý materiál. Pohlcuje vonkajší hluk z okolia.

– Nevýhody: relatívne vyššia cena v porovnaní napr. s polystyrénom.

3. Izolačné nátery:

– Novinka na trhu. Nanášajú sa na stavbu a sú buď priehľadné, alebo v rôznych farbách. Slúžia však len na vylepšenie tepelnoizolačných vlastností a zatiaľ nevedia nahradiť tradičné izolačné materiály.

Počasie preverí kvalitu

Záťažovou skúškou pre zateplené budovy je nielen rast cien energií, ale sú ňou aj extrémne poveternostné podmienky. Dlhodobé vysoké či nízke teploty môžu totiž urýchliť prejavenie následkov nevhodnej tepelnej izolácie.

Kvalitu zateplenia objektu ovplyvňuje hrúbka a kvalita izolačného materiálu aj jeho správna aplikácia. Ak je použitá dostatočná vrstva tepelnej ochrany s kombináciou správnych materiálov, je možné dosiahnuť optimálne úspory energie a zároveň ideálnu klímu v interiéri.

Nutné minimum

„Na Slovensku sa v súčasnosti bežne používa hrúbka 8 – 10 cm, ktorá je pre tepelnú ochranu budov nutným minimom. Tenšia vrstva nepostačuje ani pre minimálny štandard,“ upozorňuje inžinier Miroslav Zliechovec.

Rastúce požiadavky na znižovanie spotreby energie na vykurovanie majú za následok nástup trendu zvyšovania hrúbky izolačného materiálu. „V priebehu posledných desiatich rokov sa hrúbka izolantu takmer zdvojnásobila. Vo svete sa bežne stretnete s hrúbkou až 20 centimetrov. Chráni dom účinnejšie nielen v zime, ale aj pred letnými horúčavami,“ vysvetľuje odborník.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/MONIKA CHYBOVÁ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Zatepľovanie krok za krokom
Plus JEDEN DEŇ/MONIKA CHYBOVÁ