Slovenská ekonomika na budúci rok spomalí

13. decembra 2011, 14:54
Tip redakcii

Slovenská ekonomika na budúci rok porastie o 2,3 %. Informovala o tom v pondelok Národná banka Slovenska (NBS), ktorá tak znížila svoj výhľad rastu hrubého domáceho produktu (HDP). V predchádzajúcej predikcii z 3. štvrťroka totiž banka predikovala rast HDP o 3,8 %.

Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: Profimedia.sk

"Spomaľovanie ekonomického rastu bude pokračovať aj v roku 2012. Ekonomika bude spomaľovať najmä v dôsledku slabnutia zahraničného dopytu," povedal na  tlačovej konferencii v utorok v Bratislave guvernér NBS Jozef Makúch.

Pomalší zahraničný dopyt by sa mal prejaviť v nižšej exportnej výkonnosti slovenskej ekonomiky, a to najmä počas najbližších dvoch štvrťrokov. Do záporných čísel sa však medziročný rast HDP v roku 2012 nedostane.

"S recesiou nerátame ani v prvých dvoch kvartáloch," podotkol Makúch. Ako ďalej uviedol, alternatívna predikcia banky je síce pesimistickejšia, no počíta s minimálnym medziročným rastom HDP o 0,5 %.

Za celý rok 2011 NBS očakáva rast HDP o 3,1 %, predchádzajúca predikcia rátala s nárastom o 3,4 %. Ekonomika spomalí predovšetkým vplyvom miernejšieho rastu zahraničného dopytu koncom roka a pokračujúceho poklesu domáceho spotrebného dopytu.

Aktuálne zlepšovanie situácie na trhu práce sa podľa NBS síce premieta v príjmoch domácností, no tie sa budú pre pretrvávajúcu neistotu orientovať na úspory. V roku 2013 by sa mal rast opäť mierne zrýchľovať, avšak len za podmienky, že sa finančná kríza neprehĺbi. Namiesto pôvodne odhadovaného rastu vo výške 5,1 % už ale banka ráta len s 3,5-% rastom.

Tak ako septembrová aj táto predikcia NBS bola vypracovaná v prostredí neistoty, pričom riziká vo vývoji HDP boli identifikované smerom nadol v rámci celej predikcie. Najvýznamnejším rizikom je neistota súvisiaca s riešením dlhovej krízy v Európe, ktorá vplýva aj na správanie podnikov, domácností či bánk.

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Slovenská ekonomika na budúci rok spomalí
TASR