Kde dostanete viac kún za svoje eurá?

01. júla 2011, 07:00
Tip redakcii

Chystáte sa do Chorvátska a zháňate tamojšie kuny? Na Slovensku ich majú len niektoré banky. Nemusíte to však s ich zásobami vôbec preháňať. Kuny sa vám síce hodia, napríklad na platenie mýta, ale väčšiu sumu si výhodnejšie zameníte až v Chorvátsku.

Vo VÚB banke
kuny majú a môžete ich tam kúpiť.

Vo VÚB banke kuny majú a môžete ich tam kúpiť.

Autor: ROBO HOMOLA

„Naše pobočky počas letnej sezóny priebežne zásobujeme chorvátskymi kunami a je ich na pobočkách dostatok. Vzhľadom na zvýšený záujem o túto menu nemožno vylúčiť, že ich niektorá pobočka nebude mať v danej chvíli podľa potrieb klienta,“ informoval nás Boris Gandel, hovorca Tatrabanky. Podobnú informáciu sme dostali aj z UniCredit Bank.

„Áno, chorvátske kuny máme tradične v ponuke,“ povedala pre Plus JEDEN DEŇ Zuzana Ďuďáková z tlačového odboru banky.

„A taktiež po návrate, ak zostanú klientom bankovky meny, ktorú máme v ponuke, vymeníme ju späť za eurá bez poplatku,“ dodala Ďuďáková. „VÚB banka pravidelne zásobuje kunami všetky svoje pobočky,“ povedal Michal Kopecký.

Napríklad Slovenská sporiteľňa takéto služby neponúka. „Spôsobil to nízky alebo len sezónny záujem o túto menu,“ priznala Marianna Šunová z tlačového odboru sporiteľne. A ako nás informovala Zuzana Krenyitzká, takúto službu nemá ani OTP Banka.

Ak meniť, tak menej

Výmena eura na kuny je výhodnejšia v Chorvátsku. A aj vtedy, ak vám túto menu zamenia bez poplatku. Slovenské banky totiž dávajú klientom za sto eur len niečo vyše 700 kún. Pritom v Chorvátsku za rovnakú sumu dostanete 736 kún. To je skoro o štyri eurá viac ako doma.

„My všeobecne radíme, aby si ľudia na cestu do Chorvátska brali z domu len malé množstvo kún,“ povedala Nora Henterová z chorvátskeho turistického združenia so sídlom v Bratislave.

„Ľudia by mali mať pri sebe len to, čo potrebujú na presun k moru. V podstate to, čo dajú za diaľnice, ak ich budú využívať. Za pohonné hmoty sa dá platiť aj kartami a je to aj výhodnejšie. A potom aj priamo počas pobytu je lepšie meniť radšej častejšie a menšie sumy,“ dodala Henterová.

Aktuálny kurz eura v Chorvátsku je navyše priaznivejší ako vlani, keď sme za 100 eur dostávali okolo 716 kún.

Kurzový lístok

Unicredit bank: 1 euro = 7,0160 kuny
Tatrabanka: 1 euro = 7,0928 kuny
VÚB banka: 1 euro = 7,0735 kuny

Kurz eura v Chorvátsku: 1 euro = 7,36 kuny

Platby v eurách

Na viacerých miestach v Chorvátsku vrátane mýta na diaľniciach môžete platiť aj eurami. Problém býva však v tom, že nie vždy je kurz ideálny. Niekde je dokonca výrazne horší, a tak sa na to určite vopred spýtajte. Diaľničné mýto je určite výhodnejšie platiť kunami. V eurách sa dá platiť aj priamo v letoviskách. Opäť však treba dôkladne preveriť kurz, podľa akého vám cenu prepočítajú. Rátajte navyše s tým, že ak platíte eurami, nazad väčšinou dostanete v kuny. 

Použite karty

Priamo v Chorvátsku si môžete vyberať peniaze aj z bankomatov. Zatiaľ nie sú informácie o tom, že by niekde mali nainštalovaný aj bankomat v slovenčine, ale angličtina a nemčina je v štandardnej ponuke. Ak do Chorvátska jazdíte pravidelne, určite zvládnete aj obsluhu v chorvátčine. Najvýhodnejšie je, ak si vyberiete bankomat, ktorý patrí do skupiny nadnárodnej finančnej inštitúcie, kde patrí aj vaša banka. Ak sa nevyznáte v skupinách bánk, spýtajte sa doma vo vašej pobočke na to, ktoré bankomaty sú v Chorvátsku pre vás najvýhodnejšie.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/IVAN JANKO 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Kde dostanete viac kún za svoje eurá?
Plus JEDEN DEŇ/IVAN JANKO