Vyhnite sa žalobe a poistite sa

15. decembra 2011, 09:21
Tip redakcii

S príchodom zimy sa začína aj lyžiarska sezóna, pričom mnohí slovenskí lyžiari cestujú za zimnými radovánkami do zahraničia, či už do Rakúska, Talianska alebo inej „zasneženej“ krajiny.

Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: Profimedia.sk

Väčšina z nich už nezabúda na možné úrazy a zranenia, ktoré sa im môžu prihodiť, a uzatvoria si cestovné poistenie s krytím liečebných nákladov. Často však podceňujú situáciu, keď môžu sami spôsobiť škodu či zranenie inému. Pritom nie vždy musia byť vinníkmi, aby sa ocitli so žalobou na desaťtisíce eur na krku. V zahraničí sú ľudia zvyknutí uplatňovať si bez výnimky svoje nároky na náhradu škody právnou cestou.

Ale stáva sa aj to, že domáci lyžiari nemajú poistenie zodpovednosti a pod hrozbou toho, že by museli uhradiť zahraničným účastníkom nehody náklady, radšej zvolia známu stratégiu, „najlepšia obrana je útok“ a sami sa stavajú do roly obete. V prípadoch, keď sa stanete účastníkom nehody na lyžiarskom svahu, je dôležité nestratiť chladnú hlavu a riešiť vzniknutú situáciu s rozvahou.

Lucia Muthová z Allianz – Slovenskej poisťovne preto radí, ako postupovať v takýchto prípadoch: "Nezabudnite sa pred odchodom na lyžovačku uistiť, že súčasťou vášho cestovného poistenia je aj poistenie zodpovednosti za škodu, ktorú môžete spôsobiť. Ak sa stanete účastníkom nehody, snažte sa v rámci možností situáciu ihneď zdokumentovať, či už fotoaparátom z mobilného telefónu alebo získaním kontaktných údajov na svedkov udalosti, prípadne ich písomného stanoviska. Čím skôr kontaktujte asistenčnú spoločnosť a riaďte sa jej pokynmi. Ak je to možné, nehodu ohláste miestnej polícii (súčasťou mnohých lyžiarskych stredísk v zahraničí je už aj tzv. „lyžiarska polícia“), prípadne prevádzkovateľovi lyžiarskeho zariadenia – vypýtajte si o tom písomné potvrdenie. V prípade, ak je nutné vyhotoviť o udalosti záznam, v žiadnom prípade nepodpisujte nič, čomu nerozumiete, nepriznávajte vinu, resp. nič neplaťte. Ak ste prinútený okolnosťami niečo podpísať, uveďte k podpisu poznámku (aj po slovensky): 'Textu nerozumiem, podpísané s výhradou.' Po návrate domov kontaktujte svoju poisťovňu a v krátkej dobe ju informujte o udalosti," Radí Muthová.

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Vyhnite sa žalobe a poistite sa
TASR