Český minister: Nerobme z eura fetiš!

Z eura by sa nemal robiť fetiš, na ktorom všetko závisí. Vo zverejnenom rozhovore na webe nemeckého denníka Rheinische Post to povedal český minister zahraničia Karel Schwarzenberg. Pád jednotnej európskej meny by podľa neho síce znamenal ťažkú ​krízu, Európa by ale ani v tomto prípade neztroskotala.

17. decembra 2011, 07:44
Karel Schwarzenberg.

Karel Schwarzenberg.

Autor: ČTK

"Európa, to je politický projekt," pripomenul Schwarzenberg. "To, že tento projekt bol ekonomicky obrovsky úspešný a jedným z nástrojov tohto úspechu je euro, je dobré, ale euro nebolo najvyšším politickým cieľom, a preto by sme z neho teraz nemali robiť fetiš, na ktorom údajne všetko visí", myslí si šéf českej diplomacie.
Podľa Schwarzenberga by hlavnú úlohu pri záchrane eura malo hrať Nemecko.

"V zásade súhlasím s názorom môjho poľského kolegu Radka Sikorského," pripomenul vyhlásenie šéfa poľskej diplomacie, ktorý pred časom vyzval Nemecko k tomu, aby ukázalo svoje vodcovské schopnosti a zabránilo rozpadu eurozóny.

Korene súčasnej krízy, ktorá sužuje hlavne eurozónu, ale ohrozuje celú Európsku úniu, Schwarzenberg vidí v nedostatku morálky, v istom "blahobytnom spustnutí". "Politici po desaťročia nechávali štáty úmyselne žiť nad pomery a rozdávali s vidinou budúcich volieb," hovorí český minister zahraničia. Suchú niť nenechal ani na finančnej branži. V nej podľa neho "leteli cez palubu všetky tabu, hralo sa o prachy, ktoré tím gamblerom vôbec ani nepatrili".

Autor: ČTK
FocusMedia

video

 


 

 
Aplikácie 7 plus

 
Český minister: Nerobme z eura fetiš!
ČTK