EÚ chce využiť uskladnené údaje za miliardy eur

12. decembra 2011, 14:07
Tip redakcii

Európska komisia (EK) začala v pondelok s realizáciou európskej stratégie otvoreného prístupu k údajom, od ktorej sa očakáva, že posilní hospodárstvo EÚ každoročne 40 miliardami eur. Podľa stanoviska EK majú orgány verejnej správy v Európe k dispozícii skutočný poklad v podobe nevyužitého ekonomického potenciálu, ktorý v sebe skrývajú obrovské množstvá informácií zhromaždených mnohými orgánmi a útvarmi verejnej správy.

Európska komisia (EK) na čele s podpredsedníčkou EK Neelie Kroesovou, začala v pondelok s realizáciou európskej stratégie otvoreného prístupu k údajom, od ktorej sa očakáva, že posilní hospodárstvo EÚ každoročne 40 miliardami eur.

Európska komisia (EK) na čele s podpredsedníčkou EK Neelie Kroesovou, začala v pondelok s realizáciou európskej stratégie otvoreného prístupu k údajom, od ktorej sa očakáva, že posilní hospodárstvo EÚ každoročne 40 miliardami eur.

Autor: Profimedia.sk

Stratégia na zlepšenie výsledkov v celej EÚ je založená na troch pilieroch. V prvom rade EK pôjde príkladom a otvorí svoje "pokladnice" s informáciami verejnosti prostredníctvom nového bezplatného dátového portálu. V druhom rade sa zabezpečia rovnaké podmienky pre otvorený prístup k údajom v celej EÚ. A napokon sa tieto nové opatrenia podporia vďaka 100 miliónom eur, ktoré sa v období 2011 až 2013 poskytnú na financovanie výskumu v oblasti zdokonalených technológií spracovania údajov.

"Dnes vysielame orgánom verejnej správy jasný signál: vaše údaje majú vyššiu hodnotu, ak sa s nimi podelíte. Preto ich začnite šíriť, a to hneď. Využite tento rámec a pripojte sa k ďalším inteligentným lídrom, ktorí už ťažia z otvoreného prístupu k údajom. Daňoví poplatníci za tieto informácie už zaplatili, takže to najmenej, čo môžeme urobiť, je vrátiť ich naspäť tým, ktorí ich chcú využiť novými spôsobmi na pomoc ľuďom a pri vytváraní nových pracovných príležitostí a posilňovaní rastu," uviedla v pondelok podpredsedníčka Európskej komisie Neelie Kroesová, zodpovedná za digitálnu agendu EÚ.

Vďaka novým opatreniam zastáva EÚ popredné postavenie, pokiaľ ide o opätovné používanie informácií verejného sektora. Posilní sa nimi prosperujúci sektor, ktorý premieňa nespracované údaje na materiál, od ktorého závisia stovky miliónov používateľov informačných a komunikačných technológií. Ide napríklad o aplikácie inteligentných telefónov (napríklad mapy), dopravné a meteorologické informácie v reálnom čase, nástroje na porovnanie cien atď.

Prínosy budú pociťovať aj novinári a akademická obec. Komisia navyše zverejní svoje vlastné údaje prostredníctvom nového dátového portálu. Na tento projekt EK už zadala zákazku, pričom spustenie portálu sa očakáva na jar 2012.

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
EÚ chce využiť uskladnené údaje za miliardy eur
TASR