Grécko zaostáva pri zavádzaní reforiem

Medzinárodný menový fond (MMF) vystupňoval tlak na Grécko, ktoré podľa neho zaostáva so zavádzaním sľúbených reforiem a blokuje tak aj zotavenie svojej ekonomiky z recesie.

15. decembra 2011, 09:19
Ilustračná fotografia.

Ilustračná fotografia.

Autor: Profimedia.sk

Štátny dlh Grécka sa už vyšplhal na 160 % hrubého domáceho produktu (HDP). Vláda v Aténach od minulého roka nedokáže získať peniaze na obsluhu svojich dlhov na trhoch a je závislá od finančnej pomoci zvonka. Podľa Poula Thomsena, zástupcu riaditeľa MMF pre Európu, Grécko sa nemôže spoliehať iba na zvyšovanie daní a skresávanie výdavkov, ale musí prekonať niektoré "tabu", akým je napríklad prepustenie ďalších štátnych zamestnancov.

"Grécko musí zvážiť oveľa agresívnejšie zatvorenie nadbytočných štátnych podnikov a zariadení," vyhlásil a upozornil, že aj keď ide o nepopulárne kroky, vláda nemá veľmi na výber. Úradnícku vládu premiéra Lukasa Papadimosa čaká náročná úloha. Musí pretlačiť parlamentom druhý balík bolestivých úsporných opatrení, a to v čase, keď krajinu čakajú predčasné voľby, predbežne naplánované na február 2012.

"Obe opatrenia - fiškálna konsolidácia aj štrukturálne reformy - sú nevyhnutné pre zlepšenie investičnej klímy a vytvorenie podmienok pre zotavenie ekonomiky," upozornil Papadimos. Odhaduje, že tento rok bude recesia, v ktorej sa ekonomika zmieta už štyri roky, najhoršia. Ale vďaka reformám by sa v roku 2013 mohlo hospodárstvo odraziť od dna a znova začať rásť.

Zdôraznil zároveň, že budúcnosť Grécka v Európskej únii závisí od pokroku, ktorý dosiahne pri zavádzaní reforiem. MMF predpovedá, že výkon gréckej ekonomiky sa tento rok prepadne o 6 % a v roku 2012 klesne o 3 %. Papadimos dodal, že vláda sa chce teraz sústrediť na reformy v notoricky neefektívnej verejnej správe a posilnenie likvidity a kapitálu bankového sektora.

Autor: TASR
FocusMedia

video

 


 

 
Aplikácie 7 plus

 
Grécko zaostáva pri zavádzaní reforiem
TASR