Montiho vláda navrhla zmeny v balíku úsporných opatrení

Talianska vláda navrhla niektoré zmeny v balíku prísnych úsporných opatrení, vďaka ktorým by sa mal zmierniť ich dopad na chudobné rodiny a dôchodcov. Oznámil to v stredu premiér Mario Monti, ktorý už vládny návrh v utorok (13. 12.) predložil rozpočtovému výboru dolnej komory parlamentu.

14. decembra 2011, 10:02
Talianský premiér Mario Monti.

Talianský premiér Mario Monti.

Autor: ČTK

Tieto zmeny sú reakciou na požiadavky odborových zväzov, ktoré usporiadali sériu štrajkov, aby kabinet prinútili upraviť "balíček" s  názvom Zachráňte Taliansko.

Vláda v Ríme požiadala Talianov, aby akceptovali "obete" na záchranu krajiny. Pripustil, že vyššie dane a  škrty vo výdavkoch štátu budú mať negatívny vplyv na rast hospodárstva, ale je to cena, ktorú Taliansko musí zaplatiť, ak si chce na trhoch požičiavať lacnejšie.

Zápasí s rastúcimi úrokmi dlhopisov

Tretia najväčšia ekonomika eurozóny od  leta zápasí s rastúcimi úrokmi zo svojich dlhopisov. Výnosy z nich sa už priblížili k hranici, pri ktorej museli Grécko, Írsko a Portugalsko požiadať o záchranný úver.

"Som presvedčený, že trhy pozitívne zareagujú na snahy Talianska, aj keď nie už dnes alebo zajtra," vyhlásil Monti, ktorý verí, že v nasledujúcich mesiacoch už úroky z talianskych dlhopisov klesnú, čo bude silný "antirecesiový" faktor.

Zvýšil dôchodky

Kabinet v rámci zmien zvýšil strop pre dôchodky, ktoré sa budú naďalej valorizovať v súlade s infláciou, a to z 936 eur na 1400 eur. Rozhodol tiež, že rodiny s nízkymi príjmami, ktoré majú deti, nebudú musieť platiť novú daň z nehnuteľností.

Odmietol daň z bohatstva

Monti ale odmietol návrh na  daň z bohatstva s argumentom, že je to technicky náročný a zdĺhavý krok, ktorý by viedol k zníženiu investícií, čo si Taliansko nemôže dovoliť.

Rozpočtový výbor v utorok Montimu sľúbil, že urýchlene preskúma vládny návrh a  zaujme svoje stanovisko, aby už dnes mohla začať v parlamente rozprava. Ako posledný bude o zmenách v balíku úsporných opatrení hlasovať Senát, horná komora parlamentu, a to 23. decembra.

Autor: TASR
FocusMedia

video

 


 

 
Aplikácie 7 plus

 
Montiho vláda navrhla zmeny v balíku úsporných opatrení
TASR