Nemci zvýšia sociálne dávky o 5 eur

27. septembra 2010, 19:54
Tip redakcii

Rozhodnutie nemeckej vlády zvýšiť sociálne dávky pre ľudí v núdzi iba o 5 eur vyvolalo vlnu nevôle zo strany odborov a opozície. Nemecká vláda v nedeľu (26. septembra) schválila od januára 2011 zvýšenie sociálnych dávok iba o 5 eur na 364 eur mesačne. Navyše, detské prídavky ponechala na pôvodnej úrovni od 215 do 287 eur v závislosti od veku dieťaťa.

Angela Merkelová, nemecká kancelárka

Angela Merkelová, nemecká kancelárka

Autor: SITA

Hannelore Kraftová z SPD označila 5-eurové zvýšenie sociálnych dávok za škandalózne a vládu označila za neschopnú postarať sa o najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva. Opozícia zároveň odsúdila ponechanie detských prídavkov na nemennej úrovni.

"Chcela by som, aby mi niekto vysvetlil, ako sa dá (bez zamestnania) postarať o dieťa slušným spôsobom za 215 eur mesačne," spýtala sa Claudia Rothová zo Strany zelených.

"Je to úder do tváre ľuďom, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní,"
dodala.

Do tejto skupiny patrí v Nemecku približne 4,7 milióna ľudí. Odborová organizácia DGH vyzvala na celonárodné protesty proti vládnym opatreniam v sociálnej oblasti. Očakávalo sa totiž, že vláda zvýši nezamestnaným príspevky na deti, pretože Ústavný súd začiatkom roka oznámil, že súčasná výška nezaručuje rovnaké šance na vzdelávanie.

Kancelárka Angela Merkelová ale zvýšenie iba o minimálnu sumu obhajovala tým, že sociálne dávky "musia byť na takej úrovni, aby zabezpečili základné potreby ľudí, no ich hlavným cieľom je motivovať ľudí hľadať si prácu".

Ministerka práce a sociálnych vecí Ursula von der Leyenová zároveň dodala, že suma pri sociálnych dávkach je dostatočná na zabezpečenie základných potrieb a čo sa týka detí, ministerstvo plánuje začať od budúceho roka poskytovať dodatočné príspevky na vzdelanostné a športové aktivity pre deti zo zárobkovo slabších rodín. Nemecká vláda už predtým zdôraznila, že sociálne dávky plus príspevok na bývanie musia spolu dosahovať sumu nižšiu ako sú najnižšie mzdy v krajine, aby to nezamestnaných Nemcov nútilo obzerať sa po novej práci. Keďže ale v Nemecku neexistuje presne stanovená minimálna mzda, existuje stále priestor na diskusie o maximálnej výške podpory od štátu.

Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Nemci zvýšia sociálne dávky o 5 eur
TASR