V Nórsku sa predáva maslo aj za 350 eur!

13. decembra 2011, 11:35
Tip redakcii

Maslo sa stalo v Nórsku cenným skoro ako zlato. Pretože chýbajú dodávky, zákazníci sú ochotní za jeden balíček zaplatiť aj 20 eur. Priekupníci už vo veľkom rozbehli výhodný biznis.

Na internetovej stránke sa pohybujú ceny masla od 7 až po 20 eur.

Na internetovej stránke sa pohybujú ceny masla od 7 až po 20 eur.

Autor: aftenposten.no, screenshot

Práve presne v čase, keď potrebujú na sviatky všetci piecť, došli v Nórsku zásoby masla. Už niekoľko dní zívajú regály v obchodoch prázdnotou. Výrobcova mliečnych výrobkov, Tine, informoval, že na to, aby uspokojili dopyt, im chýba 1000 ton masla. Na internete sa jeho cena vyšplhala do astronomických výšok.

Príčinu akútneho nedostatku masla treba hľadať v uplynulom upršanom lete, ktoré má na svedomí nekvalitnú potravu pre zvieratá. Tá sa negatívne prejavila na produkcii mlieka, povedal hovorca firmy Tine, Lars Galtung.

Maslo predávajú na čiernom trhu

Počasie však nie je jedinou príčinou. Aj nové stravovacie návyky zvýšili dopyt o 30 percent oproti minulému roku. Nedostatok masla bude podľa hovorcu pretrvávať asi až do konca januára.

Keďže sa k tomu pridali aj problémy s dodávkou z blízkeho Dánska, maslo sa predáva na čiernom trhu. Tomu zodpovedajú aj ceny. Ponuky na najväčšej inzertnej internetovej stránke, Finn, sa cena za balíček masla pohybuje vo výške okolo 20 eur.

Raz dokonca prekročila cenu 350 eur! A to je horibilná cena aj na Nórsko. Minulý piatok colníci zadržali pašerákov z Ruska s 90 kg masla v batožine. Cenný náklad okamžite zhabali.

Maslo prešlo zmenou imidžu

Zvýšenie dopytu po masle vysvetľujú odborníci tým, že konzumenti sa začali opäť zaujímať o prírodné produkty. A práve v krajinách Škandinávii boli ľahké margaríny doteraz obľúbenejšie ako maslo.

Lenže medzičasom sa na maslo začali pozerať ako na zdravší produkt. K tomu všetkému treba pridať aj zvýšený záujem spojený s nastávajúcimi vianočnými sviatkami.

Krajiny ne severe Európy, a najmä Dánsko, ale aj Švédsko sú vývozcami masla. Vo Fínsku naopak prevláda dovoz. Nórsko produkuje tento produkt prakticky len pre vlastnú potrebu.

 
Autor: Pluska.sk/rd 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
V Nórsku sa predáva maslo aj za 350 eur!
Pluska.sk/rd