schudni

 

Potrebujete po prázdninách nakopnúť? Týchto 7 potravín naštartuje váš mozog!

06. septembra 201713:00
Týchto 7 potravín vás na 100 % nakopne! Autor: Pinterest.com

September sa bez opýtania vrútil do roku 2017 a priniesol so sebou prvý školský deň, koniec dovoleniek, chladné počasie a iné maškrty. Treba znova zasadnúť do kancelárií, školských lavíc alebo skrátka robiť hocijaké iné veci, pri ktorých treba prebrať rozospaté mozgové závity.

>>Tieto potraviny vás po prázdninách nakopnú!<<

A že to po všetkých tých prázdninách, dovolenkách, sviatkoch a prehýrených piatkoch ide ozaj ťažko! Pomoc je však nablízku- skrýva sa vo vašej chladničke! Týchto sedem potravín vám pomôže naštartovať mozgovú činnosť a zvýšiť koncentráciu na maximum.

1. Kofeín

Foto: pinterest.com/source/69honeybeez1.tumblr.com

Milovníci kávy, hipsteri a kaviarenskí povaľači práve uznanlivo pokyvkali hlavou a narýchlo v duchu zrátali čas uplynutý od poslednej šálky. Káva je super, o tom niet pochýb. Vlastne by sme tu nemali ospevovať len kávu, pretože kofeín je obsiahnutý aj v energetických nápojoch, čokoláde a dokonca aj v niektorých liekoch, ktoré by vám vedeli vymenovať skúškujúci študenti a ľudia trpiaci migrénou.  Ale káva je káva, chápete. Hoci z vás géniov neurobí, perfektne vás naštartuje kedykoľvek počas dňa! Jej efekt je však krátkodobý a to naschvál, aby ste si čoskoro mohli dať ďalšiu malú šálku výbornej kávy.

2. Cukor

Foto: pinterest.com/bloglovin

Ale nieže si teraz otvoríte kilové balenie kryštálového alebo trstinového cukru a začnete ho ládovať polievkovou lyžicou! Cukor, presnejšie glukóza, je najúčinnejším palivom pre mozog. Získava sa rozkladom sacharidov a mastných kyselín, ktoré prijímame z potravy. Preto vám miska čerstvého ovocia či stopercentná ovocná šťava dodá okamžitú energiu a osvieženie.

3. Raňajky

Foto: pinterest.com/bailey0722

Áno, raňajky ako také nie sú potravina a áno, je to už otravné, ako vám každý dookola omieľa dôležitosť prvého jedla dňa. Ale ono to naozaj funguje! Teda, pokiaľ sa nenapráskate ako na hodoch a potom sa vzdychajúc ťažkým krokom vyberiete v ústrety novému dňu. Alebo posteli, lebo po takých výdatných anglických raňajkách vás to bude ťahať jedine naspäť do perín. Takže ovocie, jogurt s vločkami, celozrnné výrobky... veď to poznáte.

4. Ryby, rybky, rybičky

Foto: Shutterstock

Akvárkové nakŕmiť a tými na jedálnom lístku nakŕmiť seba. Lebo omega-3-mastné kyseliny. Lebo vitamín D a B2. Lebo železo, zinok, vápnik a horčík. V preklade: Stimulácia mozgu a prevencia pred takými pliagami, ako sú demencia, Alzheimer, cukrovka, rakovina, očné choroby a tak ďalej donekonečna, lebo ryby sú superzdravé. Tak si ich dajte. Aspoň občas. Alebo aj často. Dobre?

Čítajte viac:

Životný štýl, ktorý vás nakopne: Stačí týždeň a budete sa cítiť senzačne!

5. Orechy a čokoláda

Foto: pinterest.com/source/alldayidreamaboutfood.com

Vôbec nie je pravda, že čo je zdravé, nie je chutné. Napríklad taká brokolica, ružičkový kel a rybí olej po lyžičkách sú predsa mňam, nie? Teraz vážne, brokolica a kel sú úplne fajn a rybí tuk dostať v kapsuliach v lekárni, takže uff, pohoda. Ale čokoláda? Oriešky? Pridajte ešte za hrsť semienok (slnečnicových, tekvicových, sezamových, chia) a máte perfektný zdroj antioxidantov a vitamínu E, ktorý spomaľuje starnutie kognitívnych schopností. Skrátka budete mentálne freš aj na staré kolená.

6. Avokádo

Foto: pinterest.com/cookrepublic 

Čo by to bol za zoznam superpotravín, keby v ňom chýbalo avokádo? Oničom, vieme. Takže avokádo: Obsahuje tuky, ale tie dobré, ktoré sú pre vaše zdravie prospešné. Tak ich neodsudzujte. Fakt sa snažia. 

7. Čučoriedky

Foto: pinterest.com/source/werandacountry.pl

Nielen že sú vážne sexi a fotogenické (foodblogerky vedia, o čom hovoríme), ale sú aj zdravé a lahodné! Posilňujú imunitu, spomaľujú proces starnutia organizmu, zlepšujú krvný obeh, znižujú hladinu cholesterolu, zlepšujú pamäť a majú mnoho iných skvelých účinkov, ktoré tu nebudeme menovať, lebo sme si istí, že sme vás o prednostiach čučoriedok už aj tak presvedčili. Navyše, slovo čučoriedky je strašne zlaté a údajne je to najkrajšie slovenské slovo. Čučoriedky. To len tak, pre radosť. 

Viac foto a inšpirácie nájdete v našej galérii.

Čítajte viac:

VIDEO Máte chuť na sladké: Vyrobte si tento chutný a rýchly #shake

Tieto recepty vás dostanú! Pridajte do svojho jedálnička avokádo!

Raňajkové muffiny na tri spôsoby: S nimi odštartujete deň zdravo a chutne

Tradičné slovenské nátierky: Tieto budete zbožňovať a jesť každý deň!

autor: st

VideoOlajkuj emmu

 

Horoskopy

Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé

 

Prelistuj si novú EMMU

 
 

Top3

V takomto outfite ste Máriu Čírovú ešte nevideli: Neuveríte, čo všetko skombinovala!

O talentovanej speváčke je známe, že miluje módu a neustále to dokazuje v súkromí, aj na vystúpeniach. Nedávno sa však pochválila...

FOTOHÁDANKA: Módna ikona, ako ju nepoznáte! Spoznali by ste známu krásku na fotke z minulosti?

Milujeme jej vkus, štýl obliekania aj rady, ako sa o seba starať. Ale pred desiatimi rokmi vyzerala newyorská IT girl celkom...

K moru do Slovinska? Áno, objavte divoké pláže Strunjanu a užite si prímorskú atmosféru.

Rozmýšľate nad tým, čo je v Slovinsku zaujímavé, naša odpoveď je: všetko! Stačí, že pricestujete do Álp a neviete kam skôr...

Emka platí za zlyhanie rodičov

Krásne dievčatko prišlo na svet úplne zdravé. V piatom týždni života však nastal zvrat, o ktorý sa postarali jeho vlastní...

Ďalšie články
 
 
 
Potrebujete po prázdninách nakopnúť? Týchto 7 potravín naštartuje váš mozog!
st