Prihlásenie

 

Dátum: Sobota 19.04.2014 Dnes oslavuje: Jela Zajtra: Marcel

Práve číta: 2920

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

To najlepšie z CHORVÁTSKA

03. júl 2007, 06:00

Zvykli ste si pravidelne dovolenkovať na severe Chorvátska, pretože je blízko? Škoda! Jadran totiž najkrajšie vonia pri pobreží Strednej Dalmácie.

Makarska: kultúrne leto a nudapláže
Hlavné mesto Makarskej riviéry, najznámejšieho letoviska v Dalmácii, nie je nič pre milovníkov pokoja! Aspoň nie počas sezóny. Vtedy je celá riviéra preplnená. Preto urobíte najlepšie, ak sa zašijete v niektorom z miestnych kostolov a múzeí. Napríklad vo františkánskom kláštore blízko zalesneného polostrova Osejava nájdete malakologické múzeum – múzeum mušlí hádam s najväčšou zbierkou svojho druhu na svete. Makarska je aj kúpeľným mestom. V ústave Biokovka sa liečia ochorenia dýchacích ciest a pohybového ústrojenstva. Vás však asi budú viac zaujímať pláže. Najznámejšou je Donja Luka dlhá jeden a pol kilometra s najlepšími miestnymi hotelmi. Aj nudisti si prídu na svoje – šatstva sa môžu kompletne zbaviť na pláži Nugal južne od Makarskej. Mesto vás zasýti aj po kultúrnej stránke – Makarské leto niekoľkokrát za sezónu uvádza Rybársku noc, ľudový festival plný hudby a ochutnávania rybích špecialít. V polovici augusta zas objektívy fotoaparátov nestačia zachytávať miestny Letný karneval. Stále málo? Tak si dajte ľahkú turistiku alebo cykloturistiku do pohoria Biokovo nad Makarskou alebo sa staňte publikom augustového futbalového zápasu „Chudí a tuční“ (Debeli i Mršavi). Oboje vás veselo vyčerpá.

 

Brela: raj Penélope Cruzovej
Najkrajšie letovisko Makarskej riviéry leží 15 km severne od mesta Makarska. Z vyše tisíc rokov starej osady sa stalo jedno z najkrajších a najmodernejších letovísk sveta. Miestne pláže získali za svoju čistotu a kvalitu služieb modrú vlajku, americký časopis Forbes ich v roku 2003 zaradil medzi desať najkrajších pláží sveta. Nie sú totiž skalnaté, ale plné jemného zlatistého štrkopiesku, nad ktorým sa týčia statné pínie ponúkajúce chládok. Dobrodružné povahy si môžu požičať džíp a vybrať sa na fish-piknik. Konzumovať pečenú rybu a vdychovať morský vánok spolu s dymom ohňa – tomu sa hovorí naozajstná dovolenka. Vďaka udržiavaným turistickým trasám a dlhému pobrežiu je Brela obľúbená najmä u chodcov. Zdatnejší sa popri mori vydávajú do štyri kilometre vzdialeného letoviska Baška Voda. Brela patrí medzi centrá s vysokou kvalitou ubytovania na privátoch – nejedno sa vyrovná moderným hotelom. Z terás miestnych viliek je nádherný výhľad na množstvo jácht pri pobreží. Niektoré sú majetkom svetoznámych celebrít, ako napríklad Jeana Rena či Penélope Cruzovej, ktorí si Brelu už dávno obľúbili pre jej pokoj a anonymitu.

 

Hvar: ostrov vôní
Rovnako hornatý ako jeho okolie je aj ostrov Hvar, ktorý od Braču oddeľuje Hvarský prieliv. Ostrov by pokojne mohol niesť prívlastok voňavý – vinice, ovocné sady, olivové háje, ale aj levanduľové polia patria k jeho koloritu. Dostanete sa sem, rovnako ako takmer na všetky jadranské ostrovy, trajektom. Potom už potrebujete iba dostatok odvahy a trpezlivosti, aby ste zdolali miestne úzke a úmorne kľukaté asfaltky. Zavedú vás do centra ostrova – mesta Hvar s mnohými stopami po dávnej benátskej nadvláde, najmä niekoľkými skvostnými palácmi.

 

Split: pulzujúci nočný život
Druhé najväčšie mesto Chorvátska má vyše 1 700-ročnú históriu. V historickom centre mesta vystavanom okolo paláca rímskeho cisára Diokleciána sa spája pokojná majestátna história s čulým turistickým ruchom a pulzujúcim nočným životom. Ak sa v Splite ocitnete od polovice júla do polovice augusta, určite vás strhne miestny kultúrny festival Splitské leto. Moderný chorvátsky život najlepšie spoznáte v jednom z najväčších diskotékových klubov na pobreží, dvojpodlažnom Pepsi F1. Nájdete ho pätnásť kilometrov od Splitu smerom na mesto Trogir. Za príjemnú, nie únavne horúcu klímu vďačí Split okolitým horám Mosor, Kozjak a Perun. Ako oddych v tieni je na nezaplatenie aj kopec Marjan s krásnym lesoparkom a so stredovekými kostolíkmi. V meste s bujnou vegetáciou sa môžete vyblázniť v šiestich platených mestských kúpaliskách, ale ak nevyhľadávate bufet na každom rohu, uspokoja vás aj možnosti voľného kúpania pozdĺž pobrežia. Letisko v blízkom meste Kaštely je v počte cestujúcich tretím najväčším v Chorvátsku, čo je známkou každoročne expandujúceho turistického ruchu.

 

Brač: dobrodružstvo v Dračej jaskyni
Tretí najväčší jadranský ostrov s najvyšším bodom jadranského súostrovia – Vítovou horou (780 m) by bolo škoda nenavštíviť. Nielen kvôli prekrásnemu výhľadu, ale aj pre úžasné, takmer piesčité pláže. Milovníci histórie môžu putovať medzi jedenástimi starokresťanskými kostolíkmi alebo obdivovať starobylé ilýrske hradby či kláštol Blacu vystavaný v skalách. Dovolenkári vyhľadávajú útulné malé mestečká Supetar, Bol, Milnu či Splitsku. Či sa teda budete spúšťať na rogale z výšin, alebo sa vydáte do Dračej jaskyne, na Brači nie je o zážitky núdza. Určite navštívte aj najznámejšiu pláž Chorvátska – Zlatni rat pri Bole.

 

Hladný turista, zlý turista
Chorvátska kuchyňa čerpá z repertoára svojich susedov. Na každom jedálnom lístku nájdete pizzu, palacinky alebo guláš, no najobľúbenejšie sú predsa len rybie špeciality – morský drak, homáre či garnáty. Určite neohrdnite ani grilovanými sardinkami. Vplyv Balkánu je zase zjavný množstvom mäsových pochúťok. Skúste janjetinu (jahňa na špíze) alebo svinjetinu (opekané prasiatko). Ako predjedlo je vhodná dalmátska údená šunka prošut alebo ovčí syr z ostrova Pag pažki sir. Výborný je burek – lístkové cesto plnené zeleninou alebo mletým mäsom. To sa často používa na výrobu pljeskavice alebo čevapčiči. Po jedle sa treba dobre napiť, no tu by ste mali byť ostražití. Domáci vás najčastejšie privítajú sladkým dezertným vínom prošekom. Rána po ňom bývajú boľavé, radšej si v obchodoch a reštauráciách vyberte jednu z drahších, no kvalitnejších miestnych značiek. Jedinečné sú tunajšie pálenky, najmä orahovac (orechovica) alebo višnovac (višňovica). Chorvátske pivo Karlovačko či Ožujsko pravých pivárov nenadchne, no na uhasenie smädu postačí.

 

Naj z glancu

Horoskop

Voľný čas

Záhrada

Vieme, ktorá časť rebarbory lieči

Už v dávnej minulosti sa rebarbora dlanitá používala nielen ako potravina,...
 

Signalizačná správa na obdobie 18. 4. - 24. 4. 2014

Tak predsa nakoniec ustálené počasie vystriedalo typické aprílové, teda...
 

 Urobte si jazierko v črepníku

Milujete letné vysedávanie pri jazere vo sviežom vlhkom vzduchu? Čo tak...
 

Čitatelia radia: Mačky a psy v záhrade

Pre domácich miláčikov sú niektoré miesta v záhrade tabu. Avšak, ako vysvetliť...
 

Májový Záhradkár v predaji: Čo na vás čaká?

V stánkoch nájdete májové číslo časopisu Záhradkár. Pripravili sme si...
 

Naše časopisy