Ako správne nakupovať oblečenie? Nerecyklujeme iba plast, ale aj módne kúsky

10. augusta 201800:00
Ako správne nakupovať? Autor: Shutterstock

Kedysi sme nemali na výber toľko módneho oblečenia. Ešte pred tridsiatimi rokmi sa nosil jeden druh riflí. Dnes máme na výber množstvo šiat, tričiek, rifle kadejakého strihu a keď to už nechceme kde to skončí?

Milujem nakupovanie, do šiat a najnovších kúskov som úplne zbláznená. Pred rokom by som "handry" nakupovala jedna radosť a z obchodu odišla s taškou plnou zľacnených vecí, ktoré si na seba možno nikdy neoblečiem. Postupom času som si začala uvedomovať, že niektoré kúsky ani nevideli svetlo, nikdy som ich zo skrine nevytiahla a neobliekla si ich. Pár z nich malo dokonca aj cenovku. Každú chvíľu som triedila šatník a vyhadzovala skoro nepoužité oblečenie. Nikdy som k nim nebola ľahostajná, veci som sa snažila podarovať známym alebo detskému domovu, nektoré kúsky skončili v kontajneri na oblečenie. 

(tieto šaty nosím minimálne 4 roky)

Kde skončí oblečenie?

Medzi normálnym smetím. Pokiaľ ho nepodarujete kamarátkam, ktoré ho vynosia alebo ho neodnesiete do detského domovu, či rodinám, ktoré to potrebujú. Oblečenie je ako plast, len tak sa v prírode nerozloží. Preto by sme mali nakupovať s rozumom a rozmyslieť si, či daný kúsok budeme nosiť alebo skončí vysieť iba v skrini. Samozrejme, aj oblečenie sa dá recyklovať, v obchodnom reťazci H&M môžete dostať 1€ poukážku za tašku oblečenia. Tieto kúsky sa následne zrecyklujú alebo poputujú deťom v Afrických krajinách.

Ako správne nakupovať?

Kedysi som si kupovala oblečenie podľa ceny. Veď kto by si nekúpil tričko za 3 eurá? Na drahšie kúsky som sa ani nepozrela, všetko som nakupovala iba vo výpredajoch. Síce vždy ma vytáčali tie vytŕčajúce nitky, ktoré kazili celý dojem. Ešte horšie bolo správanie ľudí, ktorí oblečenie bez povšimnutia hádzali na zem alebo zašpinili mejkapom. Nahnevala som sa a začala sa obzerať po drahších a kvalitnejších kúskoch. Kedysi som nakupovala aj jeden krát do týždňa a z obchodného centra odchádzala s taškou plnou vecí za 50 eur. No ale koľko nových kúskov som mala! Jedno tričko tam, druhé sem, troje nové šaty a rifle, ktoré sa iba tvárili, že sú denimové.

Dnes nakupujem ledva raz do mesiaca a to si z obchodu odnesiem iba jeden jediný kúsok! Aj to by som nemusela. Jasné, každá žena sa chce páčiť, ale to neznamená, že nevyzeráte dobre aj v tom, čo ste nosili ešte pred rokom. Ak vás aj volá nákupné centrum, nikto vám nezakazuje prejsť sa a popozerať si nové trendy. Zapáčil sa vám nový kúsok? Nikto vám nezakazuje kúpiť si ho. Jediné na čo musíte myslieť, je, či ho naozaj využijete a vynosíte.

Ako sa správať k oblečeniu?

Vždy som chcela aby mi obľúbené tričko vydržalo čo najdlhšie. Hlavným faktorom je látka, z ktorého je tričko vyrobené. Pokiaľ ide o lacnejší kúsok, je pravdepodobné, že sa zničí priskoro. Nepomáha mu ani pravidelné pranie. Ak nemáte tričko zašpinené od čokoládovej zmrzliny, stačí, ak ho vyvesíte na balkón a vietor ho poriadne vyfúka. Použiť môžete aj ručnú naparovačku, ktorá oblečenie zbaví zápachu, vyrovná ho a ešte je k nemu aj šetrná. V šatníku mám šaty, ktoré nosím už 3 roky a stále vyzerajú skvele!

>>Kúsky, ktoré nosím stále a vyzerajú ako nové nájdete v galérii<<

Čítajte viac:

MÓDNA POLÍCIA z celebritnej svadby: TWiiNSky vám doslova vyrazia dych!

Tento módny kúsok sa hodí ku každému typu postavy: Nosíte ho?

Koho sa oplatí SLEDOVAŤ? Tieto štýlové Slovenky vám ukážu, čo je moderné!

ČO nosiť v horúcich letných dňoch? Tento kúsok vám zaručí 100 % pohodlie

Meghan Markle z toho porazí: Pozrite, kto kopíruje vojvodkyňu!

autor: deniss

VideoOlajkuj emmu

 

Horoskopy

Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé

 

Prelistuj si novú EMMU

 
 

Top3

Sekne jej to! Vychutnajte si 13 najlepších outfitov Meghan Markle, odkedy sa stala vojvodkyňou

Členkou britskej kráľovskej rodiny je len pár mesiacov, no už sa stihla zapísať výraznými módnymi lookmi. Vybrali sme...

Jasmina & Rytmus: Šťastný vzťah máš vtedy, keď ste obaja rovnako strelení!

Ich lásku riešia všetky médiá aj bežní ľudia. Zlé jazyky dokonca tvrdia, že je tento párik iba marketingový ťah. Pri pohľade...

MÓDNA POLÍCIA z celebritnej svadby: TWiiNSky vám doslova vyrazia dych!

Speváčky Daniela (32) a Veronika (32) Nízlové opustili Farmu a namierili si to rovno na celebritnú udalosť. Odskočili...

Rozprávkový Petrohrad má novú atrakciu: K historickým palácom pribudla najvyššia budova Európy!

Dosiahnuť až nad oblaky! To je jedna z najsilnejších ľudských túžob už od nepamäti. V Petrohrade sa podarilo priblížiť...

Ďalšie články
 
 
 
Ako správne nakupovať oblečenie? Nerecyklujeme iba plast, ale aj módne kúsky
deniss