schudni

 

Skvostný nápad: Jeho zrenovované bicykle majú vo svojej zbierke naše celebrity

18. júna 201720:00
Jeho zrenovované bicykle majú vo svojej zbierke naše celebrity a počuť o ňom aj v cudzine. Autor: Robo Hubač

Neexistuje bicykel, ktorý by nevedel opraviť, a nový život vdýchne aj tátošom, na ktorých desiatky rokov nikto nejazdil. Dokonalé umelecké dielo od Pavla Adamkoviča má aj naša tenistka Dominika Cibulková.

Čím staršie, tým lepšie! To je mantra úspešného mladíka z Topoľčian, ktorému v rodnom meste nepovie nikto inak ako Ewžen. Jeho zrenovované bicykle majú vo svojej zbierke naše celebrity a počuť o ňom aj c cudzine. Bodaj by nie, veď cyklománia vládne svetu a všetky sa chceme premávať na trendy kolesách!

Prvý bicykel

Príbeh Ewžena a jeho jedinečnej dielne sa začal odvíjať približne pred štyrmi rokmi. Pracoval vtedy ako čašník v kaviarni a sila sociálnych sietí padla na úrodnú pôdu. „Na Instagrame som si pozeral fotky a narazil na zábery kamaráta z Nemecka, ktorý mal super bicykel. Okamžite som vedel, že taký musím mať aj ja. Začal som hľadať na rôznych bazároch po internete a jeden som našiel v Trnave. Žiaľ, bol mi malý, a tak som musel pátrať ďalej. Nakoniec prišiel za mnou do kaviarne,“ spomína sympatický mladík.

Čítajte viac:

Bláznivé Japonsko: Prečítajte si tie NAJ cestovateľské tipy, ktoré sa oplatí vidieť aj zažiť!

„Každú sobotu k nám totiž chodili traja starší páni a jeden z nich jazdil na starom bicykli. Toľko som do neho húdol, až mi ho nakoniec predal. Keď som ho však priniesol domov, všetci sa ma pýtali, čo s tou starou ,šaragou‘ chcem robiť. Povedal som im: Uvidíte, tento bicykel ešte pôjde do sveta!“ A nemýlil sa. Dnes sa Ewženove bicykle premávajú po uliciach Dubaja, v Španielsku aj v Rakúsku. Svoj prvý úlovok vlastnoručne rozobral a prerobil od základov. Vymenil všetky potrebné diely, opieskoval ho a nastriekal nanovo. Keď s ním vyšiel do ulíc, všetci chceli vedieť, kde ten úžasný stroj kúpil. Odpoveď bola jasná: Nikde, ja som si ho vyrobil!

Gény nezaprie

Nadšenie pre veci, ktoré už čo-to prežili, zdedil vyučený barman po svojom starom otcovi a strýkovi. „Už ako malý chlapec som chodil k dedkovi do jeho dielne, kde opravoval veci. Všetko ma v nej fascinovalo a bez dychu som dokázal celé hodiny pozorovať, na čom pracuje. On totiž pre zmenu zbiera a opravuje staré autá,“ vysvetľuje Ewžen.

Čítajte viac:

Slovenka Monika prerazila v Taliansku: Fotí svadby a objednávajú si ju nevesty z celého sveta

S opravou jeho prvého bicykla mu vtedy prišiel pomôcť dlhoročný kamarát Juraj Gráčik, ktorý si popritom prerobil svoju starú Libertu po dedkovi. „Kamaráti sa nám najprv smiali, no postupne nás začali oslovovať s tým, či neprerobíme bicykle aj im. Keďže objednávok stále pribúdalo, povedali sme si, že by sme si takto mohli zarobiť aspoň na kávu. A tak vznikla naša firma EG riders. E ako Ewžen a G ako Graco, čo je Juriho prezývka,“ opisuje začiatky mladý muž z Topoľčian. Spoločnú dielňu majú u Ewženovho strýka na dvore a keď si s niečím nevedia rady, priloží ruku k dielu aj on.

Najlepšia reklama

Šikovní chalani sú žiarivým príkladom toho, že keď využijete sociálne siete tým správnym spôsobom, biznis sa bude rozrastať. Založili si fanpage na Facebooku aj na Instagrame a ich cykloumelecké diela sa dostali medzi ľudí rýchlosťou svetla. Keď prerobili a zverejnili svoj jedenásty bicykel, všimla si ich prácu aj naša úspešná tenistka Dominika Cibulková.

„Objednala si u nás bicykel pre svojho manžela Michala, ktorému sme ho zrenovovali od základov. Keď som mu ho prišiel odovzdať a videl som, ako veľmi dokážem človeka potešiť, bol som na seba pyšný. Žiaľ, nakoniec mu ho ukradli, no dúfam, že to isté sa nestane s bicyklom, ktorý sme venovali Domči ako svadobný dar. Určite si spomínate na fotky, ktoré obleteli Slovensko. Pretože práve Dominikin bicykel nám pomohol zviditeľniť sa naozaj vo veľkom,“ hovorí Ewžen. A na bicykli z jeho dielne sa previezol aj samotný Peter Sagan.

Čítajte viac:

Ivana Surovcová sponzora nepotrebuje: Ako si zarába za veľkou mlákou?

„Oslovil ma fotograf Jakub Klimo, aby som mu na fotenie svadobných záberov známeho cyklistu vyrobil jednokolku. Bol to naozaj unikát. U neho v ateliéri mi prezradil svoju umeleckú víziu, ktorú nazval stroj času. Na jednokolku som navaril konštrukciu, ktorá držala malé zadné kolieska. K retro sedadlu som prirobil ďalšie pre nevestu Katku. Pred fotením si Jakub prišiel svoju predstavu skontrolovať, no stále mu niečo chýbalo. Pridali sme teda riadidlá zvané barany, ale otočili sme ich smerom dovnútra.“

Žiadna brnkačka

Najväčšou výzvou pri renovácii bicykla, ktorý už čo-to zažil, je rozobrať všetko do posledného dielu a zložiť ho naspäť tak, aby v ňom ostala uchovaná jeho duša. Zručný umelec sa preto vždy snaží zanechať aspoň jeden pôvodný diel. Hoci aj maličký šraub. „Proces renovácie trvá väčšinou mesiac, aby sme mali na všetko čas. Ide o precíznu robotu, ktorá si vyžaduje presnosť, a závisí to aj od dostupnosti komponentov, ktoré musíme zháňať. Podarilo sa nám vybudovať vlastnú lakovňu, čo nám veľmi uľahčuje prácu.“

Ewženovými rukami prešlo nespočetné množstvo bicyklov. Má aj svoju srdcovku? „Srdcovkami sa to nedá nazvať, ale ku každému jednému bicyklu, ktorý som prerábal, mám osobný vzťah. Som s ním spojený. Jeden mi napríklad pripomínajú štyri štichy na ruke, keďže som sa porezal pri jeho prerábke. Ale ak si mám vybrať, tak je to môj bicykel od výrobcu obuvi Tomáša Baťu, ktorý som si precízne a detailne prerobil podľa seba,“ smeje sa mladý podnikateľ, ktorý si stihol otvoriť aj vlastnú kaviareň.

Oba podnikateľské sny ho zamestnávajú naplno, no najlepšie zrelaxuje so svojou dcérkou, ktorej už tiež vyrobil bicykel na mieru. Cieľavedomý Ewžen neustále pracuje na zlepšení svojho biznisu. „Aktuálne sa snažím rozbehnúť výrobu vlastných drevených blatníkov, na ktoré si málokto trúfne. Tie dodajú bicyklom úplne iný šmrnc!“

Čítajte viac:

Top 25 hotelov po celom svete očami cestovateľov: Ich luxus a jedinečnosť vás dostane!

To je odvaha! Odišla z práce, aby so 6-ročnou dcérou precestovala celý svet

Dobyla Mexiko: Čo prezradila Soňa Štefková o modelingu za hranicami?

Zoznámte sa s crowdfundingom! Na výlet sa vám poskladajú cudzí ľudia

Digitálna nomádka: Silvia pracuje s notebookom na kolenách po celom svete

autor: Lenka Škodová

VideoOlajkuj emmu

 

Horoskopy

Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé

 

Prelistuj si novú EMMU

 
 

Top3

Feminizmus podľa Ivanky: Bojuje za práva žien, no niečo tu nesedí...

IVANKA TRUMP má imidž úspešnej supermatky, a tak sa nominovala za ambasádorku žien, ktorá chce bojovať za ich práva. My...

Toto sú najkrajšie popolnočné šaty pre budúce nevesty: Inšpirujte sa!

Minulý týždeň sme vám ukázali tie najkrajšie svadobné šaty. Tentokrát pre vás módny redaktor z časopisu EMMA Lukáš Kimlička,...

BMX rider a kuchár Jakub Bezák: Toto vie skrotiť drsného chlapa!

Má drsný výzor, potetované telo, adrenalínový koníček, no jeho Lujza ho dokáže bezprostredne rozplakať. Pozrite, kto...

Manuál trendov #4: Podľahnite ohnivej červenej a energickej oranžovej

Chcete zažiariť na letnej párty, alebo osviežiť nudný mejkap do práce? Stavte na teplé odtiene oranžovej, zlatej, červenej,...

Ďalšie články
 
 
 
Skvostný nápad: Jeho zrenovované bicykle majú vo svojej zbierke naše celebrity
Lenka Škodová