Prihlásenie

 

Dátum: Piatok 18.04.2014 Dnes oslavuje: Valér Zajtra: Jela

Práve číta: 7227

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

Módne blogerky

Zdroj: Tamara HERIBANOVÁ, foto Branislav ŠIMONČÍK, Jennifer Wood, archív 20. august 2010, 06:00

Módni blogeri dnes inšpirujú celú zemeguľu. EMMA vám predstavuje najinvenčnejšie Slovenky z tejto brandže!


Dávno už neplatí, že erudovaný je len ten s nálepkou mediálny štylista. Trendy totiž vo veľkej miere začali udávať fashion blogerky. Sú vtipné, originálne, s nadhľadom. A tie najlepšie vo svete aj známe a slušne zarábajúce. Napríklad Michelle Madhoková. Na internete radila ženám, čo si obliecť. Jej stránka SheFinds.com zarobila za minulý rok na banneroch a sponzoringu 400-tisíc dolárov. Alebo Američanka Kathryn Finneyová. Vyštudovala síce politológiu, no svet ju pozná vďaka jej blogu The budget Fashionista. Tiež radila ženám, ako sa čo najlacnejšie a zároveň najštýlovejšie obliecť. Keď vydala knihu, okamžite sa stala bestsellerom. Dnes sa Kathy objavuje často v televíznych šou a módna prehliadka bez nej už hádam ani neexistuje. A napokon Heather Cocksová a Jessica Morganová, ktoré takisto nechýbajú na žiadnej módnej prehliadke. Celý svet sa smeje na ich sarkastickom štýle komentovania celebritných módnych prešľapov. Na svojom blogu Go Fug Yourself každoročne udeľujú najhoršie oblečenej hviezde ocenenie Fug Award. Majú vlastný stĺpček vo Fashion Week a v New York Magazine. My vám predstavujeme farebné eminencie slovenského módneho sveta, ktorý prelúskate len pohybom pravého ukazováka na počítačovej myši.

Marika Majorová (34)
Posvieti si na vás na ulici!

Úspešná copywriterka a spoluzakladateľka kreatívneho štúdia mapuje inovatívne oblečených ľudí na uliciach Slovenska. Zdá sa, že do čoho sa Tonbogirl pustí, žne úspechy. Nositeľka nespočetných medzinárodných aj domácich cien za reklamu chodí so svojím analógovým fotoaparátom a spúšť stláča v tej najvhodnejšej chvíli. „Blogovať som začala počas Milano Design weeku. Prednedávnom som oslávila svoje jubileum, sto článkov,“ hovorí  textárka, ktorá sa niekedy zabudne pri počítači do neskorých večerných hodín. Jej články majú pridanú hodnotu autorských fotografií, na ktorých môžete oči nechať. Nevýhodou sa zdá fotenie na filmy, ktoré nie je v dnešnej dobe zadarmo. „Nerobím módnu políciu, ktorá by kritizovala a hodnotila ľudí negatívne. Poukazujem len na zaujímavé a nápadité modely naokolo,“ prezrádza Marika, ktorá sa po gymnáziu uchádzala o štúdium módneho návrhárstva. Móda si ju však našla až o pár rokov neskôr, i keď pasívne sa zaujímala o dizajn a trendy odjakživa. Marika nie je žiaden paparaco, svoje múzy totiž nemusí prehovárať. „Oblečenie vyjadruje postoje, náladu, pocity. Street style nadšenci sú uvoľnení, príjemní ľudia, z ktorých vychádza dobrá energia.“ Tú cítiť aj na jej blogu. Prezývku Tonbo, v preklade vážka, dostala od priateľa Tomáša za svoju vytrvalosť a ľahkosť. Ľahké materiály, minimalizmus a súhru strihov a farieb uprednostňuje aj vo svojom šatníku. „Mám rada jednoduchý štýl. Nemám nič proti nohaviciam po otcovi a bielom tielku.“ Blogerka, ktorá má v byte stovky časopisov a kníh o móde, nemíňa na počudovanie svoj plat na oblečenie. Práve naopak! „Nie som márnotratný typ. Rada nakupujem v zahraničí, na street markete alebo v značkových sekáčoch. Vždy keď mám zaplatiť vyššiu sumu za nejaký módny kúsok, hneď si predstavím, kam by som si za tie peniaze kúpila letenku.“ Keďže Marika veľa cestuje, práve na jej stránke môžeme porovnať, v čom Slováci za cudzincami zaostávajú a v čom držíme prím. Nájdete ju pod: www.tonbogirl.blogspot.com

Kto sú blogery?

Niekto prináša nové trendy z catwalkov, iný z ulice. Medzi neplatenými módnymi redaktorkami nájdete však aj tváre, ktoré sa nehanbia ukázať svoju skriňu, obľúbený butik či dokonca babku, ktorej potajomky kradnú staré, no dokonalé módne kúsky.

Módni blogeri sú kategorizovaní. Insideri, ľudia pracujúci v módnom svete ako Manolo Blahnik. Outsideri, píšuci o ti-poch, trikoch a ľuďoch okolo nás. Nakoniec tí, ktorí nepatria k módnemu stádu, ale prostredníctvom blogov by sa chceli stať jeho súčasťou.

Zrelosť módneho blogera vychádza z jeho informovanosti a veľkorysosti na správnom mieste. Tí „wannabe“ kritizujú celebritu prechádzajúcu sa so psom, no sami v živote nič nevykreovali. Ich blogy sa minimalizujú len na články plné nenávisti a zhadzovania. Od tých ruky preč!

Osobnosti v módnej blogosfére sú inovatívne a intímne. Ak nie to druhé, tak určite vzdelané. Nekopírujú časopisy, ale prinášajú nový pohľad na tému s priestorom na diskusiu.

V zahraničí je pre mnohých módne blogovanie prvým krokom k zaradeniu sa do elity. Momentálne je internet najvhodnejším priestorom na presadenie. Všetko záleží len na vás!

Individualizmus sa ráta! Stokrát otrepané frázy, hlboké výstrihy a lascívne pohľady playmate už poznáme. Späť  k podstate. K tomu, akí sme  a čo cítime. To je nový štýl, pri ktorom nepotrebujeme státisíce na kreditnej karte!

 

Barbora Dudinská (28)
Ulietavam na doplnkoch

Narodila sa v Liptovskom Mikuláši, no už dlhší čas žije v Kanade, kde sa venuje konzultantstvu a osobnému imidžu. Trendy a módu má v krvi už od detstva. Jej blog je delikatesou pre každého fashion fajnšmekra. „V súkromí jednoznačne najviac ulietavam na doplnkoch, bižutérii, opaskoch a potom na rôznych kabátikoch a vestičkách, najmä z umelej kožušiny. Nuž a tento rok ma prepadla klobúková mánia.“ Nadaná Slovenka má stovky fanúšikov po celom svete, keďže jej články sú aj v anglickom jazyku. „Vždy som chcela písať pre módny časopis. Nikdy som nemala dostatočnú prax a keď sme sa presťahovali do Kanady, o blogovaní ako novodobom fenoméne sa písalo a hovorilo tuším všade. Tak som si povedala, že to skúsim aj ja. Móda je niečo, čím žijem už veľmi dlho, a myšlienka vlastného online časopisu, prostredníctvom ktorého by som poskytla slovenským čitateľkám pohľad na módu z druhého brehu oceánu, ma uchvátila.“ Barbora si blog spravuje úplne sama. Denne navštívi minimálne 30 rôznych stránok, listuje módne časopisy, knihy, sleduje módne prehliadky. „Ak nájdem správne fotky, text sa zrodí pomerne rýchlo. Dlhšie trvá nájdenie výstižného výroku a niekedy i úprava fotografií.“ Niekedy zažíva obdobia kreatívneho sucha a pre takéto prípady má aspoň nahrubo predpripravené fotky a texty. „Na blogovaní je dobré to, že sa nemusím rozpisovať ako v slohovej práci. Aj preto sa snažím vyberať obrázky, ktoré by hovorili samy za seba. A tiež, aby boli originálne, ak je to možné.“ Taká je aj Barbora, veď jej najobľúbenejší kúsok v skrini je malý kožený kufrík po prababičke. Neštíti sa outletov, secondhandov či vintage obchodíkov. „Z času na čas vybehnem na fashion trhy. Rada podporím tvorbu mladých umelcov. Minule som si kúpila náušnice vyrobené z recyklovaného papiera za 50 dolárov a doteraz som ich na sebe nemala. Ani neviem prečo. Asi pre prípad, že by začalo nečakane pršať a rozmočili by sa,“ smeje sa blogerka, ktorá bola tento rok čestným hosťom na Toronto Fa-  shion Weeku. Možno raz uvidíme kreatívnu sympaťáčku sedieť aj vedľa Wintourovej...Nájdete ju pod:
www.barboradudinska.blogspot.com

 

Dá sa na tom zbohatnúť?


Ak budete mať vysokú návštevnosť, začnú sa vám ozývať sponzori, ktorí budú chcieť umiestniť na vašej stránke reklamné bannery. Podľa počtu ľudí, ktorí si na ne kliknú, poputujú navyše do vrecka peniaze aj vám. Ďalším spôsobom sú sponzorované články. Firma zašle svoj produkt, ponúkne zľavu, ak o nich napíšete na blogu. Barbore Dudinskej chodí denne množstvo ponúk. „Zatiaľ sa tým veľmi nezapodievam,“ tvrdí s úsmevom nepodplatiteľná blogerka.

Začnite aj vy


Za registráciu blogu ani za uverejňovanie článkov neplatíte! Niektoré stránky majú jednoduchú aplikáciu a fotky aj text vám systém načíta bez čakania. Začnite aj vy pod www.blogger.com

 

Nikola Jančovičová (25)
Vyšla s pravdou von

Niekoľkými svetovými jazykmi vyzbrojená PR manažérka Nikola Jančovičová bloguje už dva roky, no o svojej záľube zatiaľ tvrdohlavo mlčala. „Dokonca ani moji rodičia donedávna nevedeli, že po nociach vyhľadávam fotky z módnych prehliadok, zahraničných editoriálov a píšem k nim články.“ Nikola má pocit, že na Slovensku je móda dodnes podceňovaná a vnímaná ako povrchná záležitosť. „Blogovať o politike či prírodných katastrofách prináša uznanie, písať o oblečení môže pripadať mnohým zbytočné. No práve móda je zrkadlom našej kultúry a vnútorných inklinácií.“ Preto časť blogov venuje Bratislavčanka sarkastickej psychologizácii. Prečo niekto potrebuje byť od hlavy po päty oblečený do značiek? Prečo by nemalo biele tričko nikomu chýbať v skrini, tak ako Malý princ v knižnici? Prečo si veľké logá na tričkách obliekajú tí, ktorí na to nemajú? „Šaty robia človeka, a preto sa dá odhadnúť veľa už len na základe vizuálnej stránky. Zanietená environmentalistka si asi neoblečie desaťcentimetrové leopardie ihličky,“ tvrdí Slovenka, ktorá precestovala celý svet. Amerika, Panama, Argentína, Rusko, Kostarika, Maroko, mohli by sme pokračovať. „Z každej krajiny si vždy donesiem aspoň jeden kúsok oblečenia. Najcennejší je pre mňa lamí sveter z Peru.“ Suveníry zo sveta rada kombinuje s moderným oblečením. „Rada experimentujem a vo svojom šatníku uprednostňujem milé, optimistické pred vyzývavým a sexi,“ smeje sa Nikola, ktorá z času na čas skritizuje priateľov outfit. Žeby profesionálna deformácia?
Nájdete ju pod: www.theyenvy.us/profile/clementine

 

Naj z glanc.sk

Horoskop

Tip na dobré jedlo

Ďalšie recepty