Zabijak vzťahov menom sociálne siete: Ničia priateľstvá aj partnerskú lásku

21. septembra 201617:00
Na sociálnych sieťach síce môžete nájsť kamarátov, no môžu vám zničiť reálne vzťahy. Autor: Shutterstock

Záležitosti medziľudských vzťahov často vyvolávajú konflikty - partnerské aj priateľské. Máme pre vás radu! Vykašlite sa na virtuálnu realitu a svoje vzťahy prežívajte „naživo“.

Sociálne siete sú neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Lajkujeme, komentujeme, zdieľame či pridávame fotky. Facebook sa stal najpopulárnejším zabijakom voľného času mladých ľudí. Hoci bol pôvodne vytvorený pre študentov Harvardu, od roku 2006 sa môže zaregistrovať každý. Jedinou podmienkou je dosiahnutie dvanásteho veku života. Presne pred desiatimi rokmi sa objavil fenomén, ktorý nadobro zmenil a ovplyvnil súčasnú generáciu a spôsobil prelom vo virtuálnej komunikácii.

Čítajte viac:

Všetkého veľa škodí: Za vašu zlú náladu môžu aj sociálne siete 

Všetko má svoje pre a proti. Veď to poznáte - nie vždy máte náladu komunikovať s okolím. Niekedy jednoducho potrebujete byť len sama so sebou, žiť si vo svojej vlastnej bublinke. Po príchode zo školy či z práce mrknete telku, no nič nedávajú. A tak to skúsite online. Komunikácia je odrazu jednoduchšia, strácate zábrany a často diskutujete o témach, ktoré by ste bežne nevyťahovali. Hoci ste nechceli nikoho a nič vidieť, nestíhate odpisovať online „priateľom“. Narozdiel od osobného rozhovoru vám komunikácia cez internet poskytuje obrovskú výhodu – kedykoľvek sa môžete odhlásiť a viac nič neriešiť.

Facebook však vie aj poriadne zavariť. Nuž, vstúpte si do svedomia a spomeňte si, ako ste do neskorých večerných hodín sedeli za počítačom a písali si s „kamarátom“, nebodaj s bývalým. Takéto nevinné textovanie a spomínanie na staré dobré časy častokrát končí tragédiou. Áno, je to v poriadku, ale len do bodu, kým nezačínate zanedbávať aktuálneho partnera. Cez internet vie byť očarujúci každý.

Aj vedci sa zaoberali dopadom virtuálnej reality na reálne vzťahy a dospeli k záveru, že práve Facebook dokáže vzbudiť v partneroch neskutočne búrlivé prejavy nedôvery a žiarlivosti. Ľudská pamäť je zraniteľná a môže z nej všeličo vypadnúť. Na niečo radšej zabudnete a vytesníte to kamsi ďaleko. No Facebook nezabúda. Nezabúda na fotky, na komentáre, na rozhovory, za ktoré sa možno dnes už hanbíme.

Čítajte viac:

Nový sexuálny slovník: Poznať moderné výrazy z postele sa oplatí

Rozhovory odohrávajúce sa na najpoužívanejšej sociálnej sieti sú často plné intímností a súkromných záležitostí, ktoré by sa nikdy nemali objaviť na tak nebezpečnom mieste. Ľudia pre popularitu urobia čokoľvek – zdieľajú svoje pocity, nálady a neraz aj fotky, ktoré nikdy nemali uzrieť svetlo sveta.

A čo ak sa partner pri odchode zabudne odhlásiť? Nič lepšie sa nemohlo stať! Kontrolujete, snoríte, prehľadávate. Správa od neznámej, v ktorej spomína ako jej bolo príjemne? Poďakovanie za pekný večer? Fantázia naberá na obrátkach a často fabulujete situácie, ktoré sú niekedy až smiešne nezmyselné. Človek je od prírody podozrievavý, a tak sa podarilo zasiať zrnko nedôverčivosti do inak stabilného vzťahu. Po objavení čo i len malého náznaku zakázanej činnosti sa vaše pátranie zintenzívňuje a dostávate sa do kolotoča, z ktorého sa vystupuje len veľmi ťažko.

Facebook je dvojsečná zbraň. Treba byť opatrní a nedať sa chytiť do jeho rozpínajúcich sa chápadiel. Aj keď je fajn byť v kontakte s priateľmi, nikdy dobrovoľne neuprednostnite virtuálny kontakt pred tým osobným. Facebook je zabijak času a vzťahov, nech bol vymyslený s akýmkoľvek šľachetným úmyslom. Ak sa s priateľom kvôli vašej aktivite na účte hádate, alebo neviete ustriehnuť čas, ktorý za obrazovkou počítača strávite prezeraním noviniek, je čas zamyslieť sa, či virtuálni priatelia stoja za to, aby ste stratili tých skutočných – tých z mäsa a kostí, ktorí vždy stoja pri vás.

Čítajte viac:

Randenie cez zoznamky, prečo nie?: Vyskúšajte, no buďte aj opatrné

autor: emma.sk/DM

VideoOlajkuj emmu

 

Horoskopy

Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé

 

Prelistuj si novú EMMU

 
 

Top3

Doprajte si luxus s EMMOU: Za 1 SMS získate hriešne drahé topánky

Nemusíte dlho šetriť na nové luxusné topánky. S nami ich môžete získať len za jednu esemesku. Čítajte ďalej a dozviete sa,...

Zaručené chudnutie? Vďaka týmto tipom sa vám to môže podariť!

Azda všetky by sme chceli schudnúť nejaké to kilečko, no len tak zo dňa na deň sa nám to nepodarí a už vôbec nie, ak sa o to aspoň...

Zničené vlasy? Podporte ich zvnútra

Ak riešite problémy s vypadávajúcimi, poškodenými či nekvalitnými vlasmi, určite sa stretávate najmä s odporúčaniami...

Dokonalosť vám muža nezaručí: 10 dôvodov prečo chlapi uprednostňujú iné

Sebavedomie je pri hľadaní partnera veľmi dôležité. Ženám občas kvapka chýba, muži ním prekypujú. Kvôli tomu sa zo ženy...

Ďalšie články
 
 
 
Zabijak vzťahov menom sociálne siete: Ničia priateľstvá aj partnerskú lásku
emma.sk/DM