schudni

 

Prvá pomoc: Čo robiť, ak ste TO robili bez ochrany?

26. augusta 201700:00
Keď prepadneme spontánnej vášni, mozog zvykne vypnúť. Nemyslíme na choroby ani na riziko neželaného tehotenstva. Panika sa dostaví až potom. Autor: Profimedia.sk

Tiež si hovoríte, že vy by ste nikdy nemali sex s niekým neznámym? A bez ochrany už vôbec nie? Lenže človek mieni, život mení. A čo potom?

Teoreticky to vieme všetky. Že sex s chlapom, ktorého sme len pred pár hodinami spoznali niekde v bare, nie je nič pre slušné dievčatá. A že nám sa čosi také nikdy nestane. Ale potom to príde. Letná atmosféra, dovolenky, trošku viac slnka aj alkoholu a stane sa. Moralizovanie je vtedy zbytočné, treba dúfať, že to nebude mať následky. A najmä konať.

Suveníry?

Pohlavne prenosné choroby sú častý suvenír z nezodpovedného sexuálneho dobrodružstva. „Na druhý deň po zobudení je už neskoro na prevenciu. Hrozia vám nielen chlamýdie, ureaplazmy, mykoplazmy, ale aj HPV vírus, kvapavka, syfilis a HIV.V prípade, že ste mali styk s rizikovou osobou, odporúčam navštíviť gynekológa alebo urológa, ktorý vám urobí test na pohlavné choroby. Nevýhodou je, že rôzne ochorenia majú rôznu inkubačnú lehotu, takže to, či je žena nakazená, nezistí hneď. Odporúčam však sledovať svoj zdravotný stav, pretože mnoho z pohlavne prenosných chorôb zachytených v ranom štádiu sa dá dobre liečiť. Aj bez následkov,“ upozorňuje gynekológ a sexuológ Dezider Timko.

Čítajte viac:

Lepší a kvalitnejší SEX vďaka podpätkom? Vedci hovoria jasnou rečou!

Dával si pozor...

Keď prepadneme spontánnej vášni, mozog zvykne vypnúť. Nemyslíme na choroby ani na riziko neželaného tehotenstva. Panika sa dostaví až potom. Ak sa upokojujete myšlienkou – hádam si dával pozor, až taká pokojná by ste nemali byť, pretože to, čomu sa hovorí kvapka rozkoše, nie je iba fáma. A dávať si pozor naozaj nestačí. „Po ejakulácii ostáva v močovej rúre muža určité množstvo životaschopných spermií a pri ďalšom pohlavnom styku, čiže pri druhom čísle, sa môžu dostať do pošvy ženy aj bez následnej ejakulácie. Muž to necíti a môže dôjsť k otehotneniu. Dá sa tomu zabrániť, ak sa muž po styku ide vymočiť a dochádza tak k zničeniu prípadných živých spermií. Kvapka rozkoše však hrozí aj pri prvom akte tesne pred ejakuláciou. Tu je jedinou ochranou kondóm alebo iná vhodná antikoncepcia,“ upozorňuje doktor Timko.

Záchranná brzda

Každý gynekológ vám potvrdí, že ak neplánujete otehotnieť, jediný spôsob, ako sa tomu vyhnúť, je antikoncepcia. Prerušovaná súlož, počítanie plodných dní ani praktika dávame si pozor nemusia zabrať. No čo ak sa to už stalo? Lebo víno, slnko, romantika a krásny chlap niekde na pláži? Vtedy pomôže jediné. Záchranná antikoncepcia.

„Tabletka PO je určite lepší spôsob, ako ísť na umelé prerušenie gravidity. Treba však počítať s tým, že obsahuje množstvo hormónov, ktoré ženské telo poriadne rozhádžu. Aj preto túto antikoncepciu odporúčam len ako krízové riešenie, určite nie je vhodná na bežné používanie. Ženy by ju mali brať iba ako prvú pomoc.“

Čítajte viac:

Sex ako riziková činnosť: POZOR na posteľové zranenia zo spálne

Som v tom?

Ak sa vám stalo to, že ste si s krásnym neznámym užili sex už prvý večer, asi budete do obdobia ďalšej menštruácie trošku v strese. A budete dúfať, aby ste „to“ čo najskôr dostali. No je zbytočné hneď na druhý deň utekať do lekárne a kupovať si tehotenský test. Tehotenský hormón sa v moči objaví až neskôr, takže negatívny test dní dní po styku ešte nemusí znamenať, že ste z toho vonku.

„Tehotenské testy z lekárne sú spoľahlivé, no ideálne je použiť ich štrnásť dní od prípadnej ovulácie, prípadne pár dní po omeškanej menštruácii. Ak potrebujete vedieť výsledok skôr, navštívte gynekológa a požiadajte ho o test z krvi. Ten ukáže výsledok už desať dní po oplodnení vajíčka,“ pripomína odborník. Stávka na istotu? Takže či sa vám to páči, alebo nie, ak si chcete užívať letné lásky bez následkov, mali by ste ho mať poruke. Áno, prezervatív. „Je to starý vynález, ktorý funguje už stáročia a ja ho rozhodne odporúčam. Samozrejme, nie každému vyhovuje, no okrem neželaného tehotenstva ako jediná antikoncepcia ochráni aj pred pohlavnými chorobami. A žena, ktorá túži po sexuálnom dobrodružstve, by mala trvať na jeho použití. Antikoncepčný účinok možno zvýšiť v kombinácii s použitím spermicídneho krému. Najväčšou istotou je však spojenie kondómu a hormonálnej antikoncepcie. Samozrejme, gynekológ musí zvážiť, či žena hormonálnu antikoncepciu môže užívať, a vybrať pre ňu tú najvhodnejšiu.“ Len vtedy sa to vášnivé letné dobrodružstvo a veta: Pomoc, vyspala som sa s ním – skončí bez následkov.

Čítajte viac:

Mimo času: Vychutnajte si pikantnú poviedku, ktorá pošteklí vaše zmysly

Príbehy žien, ktorým to až tak neklapalo: Náš vzťah sa zlepšil, odkedy...

Na TOTO im rozhodne nenaleťte: V čom muži klamú najčastejšie?

Láska cez internet na počkanie: Dá sa nájsť pán Božský online?

Úlety: Erotická poviedka na víkend plný fantázií

HOT leto: Slovenky si vychutnávajú pikantné scény ako z erotického filmu!

autor: Jana Gombošová

VideoOlajkuj emmu

 

Horoskopy

Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé

 

Prelistuj si novú EMMU

 
 

Top3

NÁVOD Vyrobte si úžasné sandálky, ktoré vám bude každá závidieť!

Pätnásť minút a je to! Vyrobte si samy jednoducho a rýchlo štýlové doplnky, ktoré sú práve teraz super trendy.

EXKLUZÍVNE VIDEO Speváčka si kúpila luxusnú vilu: Pozrite si, ako to u Rihanny vyzerá!

Rihanna ukázala svoje sídlo, to je ale luxus! Pozrite sa, čo si barbadoská speváčka kúpila, odpadnete z tej sumy!

Raňajkové muffiny na tri spôsoby: S nimi odštartujete deň zdravo a chutne

Milujeme rýchle a chutné recepty, ktoré máte hotové za pár minút. Inšpirujte sa týmito chutnými muffinmi pre mlsnými jazýčky....

Začnite žiť život, o akom ste vždy snívali: Nikdy nie je neskoro na nový začiatok!

Snívať vie každý jeden z nás, rozdiel je jedine v tom, že jedna skupina ľudí za svoje sny bojuje a postupne si ich plní, a tá...

Ďalšie články
 
 
 
Prvá pomoc: Čo robiť, ak ste TO robili bez ochrany?
Jana Gombošová