4 / 7
Ďalšou obľúbenou potravinou sú tieto malé čierne semienka, ktoré pochádzajú z Latinskej a Strednej Ameriky. Ich silu poznali už staroveké civilizácie Aztékov a Mayov. Semienka boli pre starodávnych bojovníkov zdrojom energie, sily a zdravia. A tak je to aj dnes.

Vitamínová bomba

Chia možno konzumovať na mnoho spôsobov. Celé alebo pomleté sa pridávajú do šalátov, hlavných jedál, ale aj kokteilov. Lepšie ich strávite, ak ich vopred namočíte. Sú považované za výborný zdroj kvalitných bielkovín, vitamínov, nenasýtených omega-3 mastných kyselín, vlákniny, antioxidantov a tiež energie, pretože regulujú cukor v tele. Výskumy však ukazujú, že táto plodina nie je pre každého. Pretože znižujú tlak, pozor by si mali dať ľudia s príliš nízkym tlakom. Ďalej riedia krv, to môže byť problém pre tých, čo trpia srdcovými problémami alebo užívajú lieky na riedenie krvi.

Všetko s mierou

Chia má protirakovinové účinky, ale nie je vhodná pri rakovine prostaty. Plodina sa tiež neodporúča veľmi malým deťom, pretože ju nevedia stráviť. Pozor by si mali dať napríklad starší ľudia, ktorí trpia nespavosťou. Tak ako pri všetkom platí, tak aj pri konzumácii chia semienok – môžu zlepšiť naše zdravie, ale treba ich užívať s mierou.
Ďalšou obľúbenou potravinou sú tieto malé čierne semienka, ktoré pochádzajú z Latinskej a Strednej Ameriky. Ich silu poznali už staroveké civilizácie Aztékov a Mayov. Semienka boli pre starodávnych bojovníkov zdrojom energie, sily a zdravia. A tak je to aj dnes. Vitamínová bomba Chia možno konzumovať na mnoho spôsobov. Celé alebo pomleté sa pridávajú do šalátov, hlavných jedál, ale aj kokteilov. Lepšie ich strávite, ak ich vopred namočíte. Sú považované za výborný zdroj kvalitných bielkovín, vitamínov, nenasýtených omega-3 mastných kyselín, vlákniny, antioxidantov a tiež energie, pretože regulujú cukor v tele. Výskumy však ukazujú, že táto plodina nie je pre každého. Pretože znižujú tlak, pozor by si mali dať ľudia s príliš nízkym tlakom. Ďalej riedia krv, to môže byť problém pre tých, čo trpia srdcovými problémami alebo užívajú lieky na riedenie krvi. Všetko s mierou Chia má protirakovinové účinky, ale nie je vhodná pri rakovine prostaty. Plodina sa tiež neodporúča veľmi malým deťom, pretože ju nevedia stráviť. Pozor by si mali dať napríklad starší ľudia, ktorí trpia nespavosťou. Tak ako pri všetkom platí, tak aj pri konzumácii chia semienok – môžu zlepšiť naše zdravie, ale treba ich užívať s mierou.
Autor: Shutterstock.com

Späť na článok: 6 zdravých potravín, ktoré majú svoje ALE. Aj chia a kokosový olej!