FOTO Akoby sa zastavil čas: Premeny Košíc, ktoré vám vyrazia dych!

28. februára 2017, 20:00
Tip redakcii

Prvá písomná zmienka o Košiciach je z roku 1230. Vďaka výhodnej polohe a udeľovaniu privilégií zaznamenalo mesto rýchly vzostup. Z roku 1307 sa zachovali najstaršie cechové stanovy v krajine a v roku 1369 dostali Košice ako prvé mesto v Európe vlastný mestský erb.

Dom advokáta L. Aranyossyho rok 1904, dnes je v dome Východoslovenská galéria

Dom advokáta L. Aranyossyho rok 1904, dnes je v dome Východoslovenská galéria

Autor: Košice staré a nové

Od začiatku 15. storočia stáli na čele 5 najdôležitejších miest tzv. Pentapolitany. Od roku 1347 až do začiatku 18. storočia si po Budíne zachovali postavenie druhého mesta Uhorska. Primerane k svojmu hospodárskemu, administratívnemu a politickému významu sa v meste zriadila v roku 1657 univerzita. Historické centrum mesta bolo do 18.storočia opevnené hradbami.

Dnes ho tvorí takmer kilometer dlhá pešia zóna obkolesená skvostnými historickými budovami. Centrum plné legiend a príbehov, paláce bohatých šľachticov sa striedajú s domami remeselníkov. Kostoly a kostolíky, námestia a úzke uličky obdivujú zvedavé pohľady okoloidúcich. Z historických fotiek je zrejmá aj jedna zaujímavosť - v súčasných Košiciach pribudlo oproti minulosti veľa zelene!

Pokračovanie na ďalšej strane

 
Predchádzajúca strana 1 / 15 Nasledujúca strana


 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
FOTO Akoby sa zastavil čas: Premeny Košíc, ktoré vám vyrazia dych!
Daniela Pirschelová