Do Talianska na vlastnú päsť

01. augusta 2009, 10:06
Tip redakcii

Počasie počas tohtoročnej dovolenkovej sezóny zatiaľ praje všetkým strediskám, kam Slováci vo veľkom chodia oddychovať. Až na pár výnimiek hlásia slnečné a teplé počasie všetky letoviská na brehoch Stredozemného mora. Vyskúšali sme preto, ako to vyzerá v obľúbených strediskách severného Talianska, a najmä ako sa tu dá dovolenkovať aj bez cestovky, poukazu a rezervácie. (NA FOTOGRAFII - NA PLÁŽI: Talianske letoviská ponúkajú aj takéto výhľady.)

Oproti organizovaným dovolenkám s rezerváciou, ktorá vás celý čas drží na jednom mieste, mnoho ľudí láka aj presný opak. Vyraziť vlastným autom, užiť si pocit slobody a zakotviť tam, kde sa vám práve páči. O dva dni môžete zdvihnúť kotvy a zablúdiť o pár kilometrov ďalej. Podstatné je, že sa to dá, hoci to chce trochu fantázie a odvahy. Severotalianske letoviská ako Lignano, Caorle alebo Jesolo sú z Bratislavy vzdialené iba nejakých sedem hodín cesty autom a my sme sa presvedčili, že pri mori sa dá nájsť ubytovanie aj bez rezervácie.

 

 LIGNANO: Reklama inzeruje apartmány na prenájom. Všimnite si teplomer nad ňou, ukazuje tridsať stupňov.

Krajina jednosmeriek

Ako prvé sme si na mušku vzali letovisko Lignano, jedno z najznámejších na severe Talianska. Šoférovať auto v tomto prímorskom mestečku je tak trochu hra nervov. Polovica ulíc je jednosmerná a je dobré nezabudnúť, že časť letovísk najbližšie k pláži sa večer mení na pešiu zónu so zákazom vjazdu. Do oblastí označených nápisom „traffico limitato“ sa tak po určitom čase s autom nedostanete. Rovnako si dajte pozor na parkovanie na uliciach. To je väčšinou platené, lístky sa kupujú v pouličných automatoch, ktoré mince nevydávajú. Hotel sa nám „naslepo“ podarilo objaviť na tretí pokus. Za noc sme zaplatili priemerných 45 eur. Ak má podnikateľ voľnú izbu, rád ju predá. Pri hľadaní netreba strácať trpezlivosť. Nezabúdajte, že ste v letovisku uprostred sezóny.

Spýtajte sa na ležovisko

Hotely zväčša k ubytovaniu v cene ponúkajú aj raňajky a miesto na pláži. Pláže sú tu rozdelené na sektory, ktoré patria hotelom. Preto vás na ne nemusia pustiť s vlastným ležadlom alebo slnečníkom. Pri dohadovaní ubytovania sa preto opýtajte recepčného, či je v cene aj plážové miesto. Potom vám už nič nebráni zhodiť si veci v izbe a vyraziť na pláž. Po nej môže nasledovať prechádzka po miestnej promenáde a pizza, morské príšery a pivo či víno v reštaurácii. O kúsok južnejšie sa nachádza letovisko Caorle. Kým Lignano má aspoň náznak pôvodnej živej architektúry, v Caorle nás privítalo letovisko postavené na zelenej lúke, teda pardon, žltej pláži. Moderné budovy sa podobajú ako vajce vajcu, ale proti gustu žiaden dišputát.

 

 GELATO: Na talianskych plážach zmrzlina nemôže chýbať.

Nezabudnite na akvapark

Do tretice sme overili situáciu v letovisku Lido di Jesolo. Aj tu sme relatívne jednoducho našli slušné ubytovanie, stačilo obísť zo štyri hotely. Toto stredisko je medzi Slovákmi dlhodobo obľúbené. Lido di Jesolo má aj známy akvapark Aqualandia, kde sa môžete zabaviť, keď vás slaná voda omrzí. Na záver vás ešte upozorníme, aby ste sa hotelierov opýtali aj na parkovanie. Väčšina hotelov ho ponúka v cene ubytovania, no nemusí to byť pravidlom. Ľahko sa vám môže stať aj to, že recepčný si vypýta vaše kľúče od auta, aby v prípade potreby mohol umožniť odchod iným autám zablokovaným na preplnenom parkovisku.

Odskočte si do Benátok

Severotalianske letoviská majú oproti iným jednu veľkú výhodu. Len na skok od nich sa totiž nachádza legendárne mestečko Benátky. Taliansko je síce plné historických klenotov, no Benátky sú len jedny.

 

 BENÁTKY: Mesto, kde namiesto autobusov premávajú člny, máte z letovísk na skok.

Bolo by hriechom nenavštíviť toto mesto, keď dovolenkujete iba niekoľko desiatok kilometrov od neho. Všetky tri strediská, ktoré sme navštívili, sú totiž od Benátok na skok. Ak máte auto, môžete si vybrať, či do Benátok pôjdete po rýchlej diaľnici, alebo po pohodlnej okreske. Diaľnica je spoplatnená, okreska je pomalá, ale práve na kľukatej ceste pozdĺž pobrežia si vychutnáte severotaliansky vidiek. Do Benátok sa autom priamo nedostanete, musíte zamieriť do mesta Mestre, ktoré je vstupnou stanicou do Benátok. Tu zaparkujte svoje auto, najbližšie hneď v prístave Tronchetto a odtiaľ naskočte na prvú loď, ktorá ide na Piazza San Marco, teda Námestie svätého Marka. Ste v centre Benátok.

Odskočte si do Chorvátska

Dovolenka na severe Talianska a ešte k tomu na vlastnú päsť má aj jednu ďalšiu výhodu. Môžete ju bez problémov skombinovať s výletom do Slovinska alebo Chorvátska. Kľúčovým bodom na vašej mape je prístav Terst.

 

 TERST: Spája Taliansko so Slovinskom.

Ak ste si niekedy priali na vlastnej koži porovnať dovolenkovanie v Taliansku a v Chorvátsku, sever Talianska vám na to dáva výbornú príležitosť. Pravda, ak ste samostatní a nie ste viazaní na turnus z cestovky. Už počas cesty do severotalianskych letovísk si na diaľnici ľahko všimnete odbočky na prístavné mesto Terst, po taliansky Trieste. Ak pominieme fakt, že samotné mesto stojí za zastávku, Terst je pre vás vstupnou bránou do Slovinska a keď absolvujete krátku jazdu po tamojšom pobreží, dostanete sa až na chorvátsku Istriu. Tam si, mimochodom, ľahšie užijete západy slnka pri mori, keďže pobrežie spomenutých talianskych letovísk je otočené na východ.

POČASIE SI DRŽÍ ŠTANDARD

V severotalianskych letoviskách, ktoré sme otestovali, sa počasie zachovalo stopercentne. Pár oblakov, ktoré sa nad Lignano nadránom nasunuli, sa počas horúceho dopoludnia začali trhať.

Teplomery sa na pobreží vytrvalo chveli v okolí tridsiatky a počas našej výpravy počasie nezaváhalo. Predpovede na najbližší týždeň vyzerajú rovnako. Teplomer počas dňa tridsiatku neopustí a na oblohe sa len z času na čas objaví oblačnosť. Nočné teploty klesnú zhruba o desať stupňov, no pod dvadsiatku sa určite nedostanú. Ak si chcete vychutnať slnko nízko nad morom, musíte si privstať na jeho východ, ten sa koná krátko pred šiestou ráno.

Ceny na severe Talianska

DIAĽNICA: Za prejazd od hraničného priechodu Villach po odbočku na Lignano sme zaplatili 8,20 eura. Ceny paliva sú v Taliansku podobné ako u nás. 
UBYTOVANIE: Cca 45 eur za osobu a noc v trojhviezdičkovom hoteli. Ubytovanie na viac ako dve noci môže byť lacnejšie. S väčšinou recepčných sa okrem taliančiny dá dohovoriť aj po nemecky. 
PARKOVANIE: Za hodinu verejného parkovania zaplatíte 70 centov alebo aj 1,20 eura, podľa toho, kde sa nachádzate. Parkovací lístok si kúpite v automate na ulici. 
JEDLO: Pizza: 6-8 eur, podľa výberu. Hlavné jedlá ako steaky alebo morské plody môžu stáť aj 15, 20 alebo 25 eur, podľa vašej náročnosti. Veľké pivo (4 dl) 4 eurá. Kopček zmrzliny: 1 euro
AQUALANDIA: Celodenný vstup – dospelí: 25 eur Deti od 100 do 140 cm výšky: 21 eur Deti do 100 cm výšky: zadarmo

Môžete si zapáliť 

Napriek miernemu chaosu okolo vlny zákazov fajčenia na verejných priestranstvách sme si v talianskych reštauráciách mohli bez problémov zapáliť. Zväčša však išlo o otvorené sedenia, ktoré nepotrebovali vetranie. Ak zbadáte na stole popolník, buďte bez starostí. Inak stačí, ak sa čašníka opýtate „posso fumare?“, čo znamená „smiem fajčiť?“ Ak odpovie kladne, väčšinou vám hneď prinesie aj popolník. Mimochodom, nebuďte prekvapení, v talianskych reštauráciách sa na účtoch štandardne objavuje aj príplatok za obsluhu. Od nás si vypýtali jedno euro za osobu.

 
Autor: DANIEL HOŤKA, Foto: ROBO HOMOLA, DANIEL HOŤKA, profimedia.sk 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Do Talianska na vlastnú päsť
DANIEL HOŤKA
Foto: ROBO HOMOLA
DANIEL HOŤKA
profimedia.sk