Poďte sa zohriať

21. januára 2009, 12:00
Tip redakcii

Zima je poriadna a vyzerá to tak, že sa jej v najbližších týždňoch asi nezbavíme. Ak patríte k plážovým typom a ľad máte radi iba ak v miešaných nápojoch, vyberte sa niekam na juh. (N FOTOGRAFII - NA PLÁŽ: Zabudnite na studenú zimu bez slnka a cestujte na juh.)

Na začiatku sezóny sa prakticky všetky cestovné kancelárie snažia nalákať klientov najmä na produkty z letného katalógu 2009. Ponúkajú pobyty za špeciálne ceny, no ak sa vám nechce teraz platiť a kúpať sa až o pol roka, vyberajte namiesto z ponuky first moment radšej už z aktuálneho last minute zoznamu.

 ODDYCH: Doprajte si pohodlie v špičkových rezortoch.

 DUBAJ: Aj na Arabskom polostrove je teraz trochu horšie počaie, ale začiatkom februára sa aj tam určite naplno rozbehne sezóna.

Máte z čoho vyberať

Zľavy sú neraz fantastické. Finančná kríza asi zasiahla aj cestovný priemysel a mnohé luxusné pobyty idú takmer pod cenu. Najmä v Českej republike môžete dnes zohnať desaťdňové dovolenky na Kube s odletom z Prahy menej ako za polovicu pôvodnej sumy. Podobné akcie nájdete aj v ponuke zájazdov do Kene, ale k takýmto exotickým zájazdom, ktoré sa navyše organizujú s odletom z Prahy, si aj tak musíte pripočítať vždy minimálne 400 eur (12-tisíc korún) na zvyšné výdavky. Ak hľadáte čosi ešte lacnejšie, ale letné, musíte sa uskromniť s klasickým Egyptom. 
  Krajina faraónov je tradičnou voľbou mnohých, ktorí túžia po slnku, no nechcú cestovať cez pol zemegule alebo im luxusný Karibik jednoducho neumožňuje rodinný rozpočet. Dôležité však je, že je fakt z čoho vyberať.

Aktuálne last minute 
- Kuba, Varadero: Hotel Mar Del Sur (2*), 519,80 eura (15 659 korún), raňajky, na 7 nocí, odlet z Prahy

- Keňa, Reef: Hotel (3*+), 799 eur (24 088 korún), polpenzia, na 11 nocí, odlet z Prahy

- Egypt, Hurghada Golden 5 (5*), 249 eur (7 501 korún) polpenzia, na 7 nocí, odlet z Bratislavy Zdroj: travel.sk, www.satur.sk

Príručná lekárnička

Pred cestou si skontrolujte, či máte aspoň základné medikamenty. V kufri dovolenkára by totiž určite nemala chýbať lekárnička. 
  Ušetríte si tak nielen cestu do lekárne, ale tiež peniaze na lieky. Poradíme vám, na aké prípravky netreba určite zabudnúť.

Lekárnička dovolenkára má obsahovať: 
- tabletky proti hnačkám 
- liečivá a spreje na popálenú pokožku od slnka 
- lieky proti popáleniu medúzou 
- prípravky, ktoré vám pomôžu, keď vás uštipne osa či včela 
- prípravky proti plesniam na nohách, najmä ak cestujete ako dobrodružný turista 
- repelenty proti komárom 
- lieky proti bolesti, na zníženie horúčky, živočíšne uhlie na žalúdok 
- dezinfekčný sprej na rany 
- ďalšie lieky podľa toho, na čo ste citlivý, napríklad na žlčník, proti páleniu záhy, na zapálené očné spojivky, herpes, spanie 
- lieky, ktoré dlhodobo užívate 
- okrem liekov si pribaľte aj obväzy, leukoplast, teplomer    (vm)

Očkovať sa treba

V ďalekej cudzine na nás číhajú nástrahy rôznych ochorení. Mnohým sa dá predísť očkovaním už doma aspoň dva mesiace pred cestou. 
  „V Európe, južných prímorských letoviskách a Egypte či Tunisku potrebuje klasický dovolenkár v hoteli očkovanie proti žltačke A a B,“ vraví Ivan Bakoš z Inštitútu očkovania a cestovnej medicíny v hlavnom meste. Chráni vás na celý život a oplatí sa aj doma. Vystačíte s ním aj pri ceste do Thajska, Indonézie na dvoj- alebo trojtýždňovú dovolenku pri mori. Známe letoviská sú pre našich ľudí bezpečné. „Aj aztécke pamiatky v Peru či pláže Mexika,“ zdôrazňuje lekár.

Pozor na kliešte a besnotu

Ďalšie očkovanie potrebujete ako turista – cyklista, keď ste v bližšom kontakte s prírodou a prespávate v stane. „V niektorých oblastiach strednej a južnej Európy je vhodné mať očkovanie proti kliešťovej encefalitíde a besnote,“ upozorňuje Elena Adamkovičová z ambulancie pre cudzokrajné choroby v Košiciach.

Viac dobrodružstva, viac očkovania

Iné pravidlá platia pri ceste hlbšie do vnútrozemia exotickej krajiny. „Ak chcete navštíviť vidiek, prales či džungle, bývať po rôznych chatrčiach a jesť neoverenú stravu, musíte očkovanie doplniť aj vakcínou proti brušnému týfusu,“ radí Bakoš. Odporúčajú sa ďalšie očkovania podľa konkrétnej krajiny a oblasti, do ktorých sa chystáte.

Japonský strašiak

Pre pobyt dlhší ako mesiac v juhovýchodnej Ázii lekári odporúčajú očkovanie proti japonskej encefalitíde. „Spomeňte si na prípad našej študentky, ktorú napokon s problémami prevážali z ďalekého zahraničia,“ varuje odborník na infektológiu.

Žltá zimnica

Očkovanie proti žltej zimnici je jediné, ktorému sa musíte povinne podrobiť. „Vo vybraných štátoch by vás bez platného očkovania colníci do krajiny nepustili,“ upozorňuje Bakoš. Ak si kliknete na www.mzv.sk a podľa abecedy si zvolíte krajinu, kam sa chystáte vycestovať, nájdete aj informáciu o tom, či potrebujete povinné očkovanie proti žltej zimnici.

Kliknite na...

Ďalšie užitočné informácie o očkovaní a ochrane zdravia nájdete na: 
www.fitcom.sk, 
www.who.int/countries, 
www.lolenyplanet.com, 
www.tripprep.com.

 
Autor: IVAN JANKO, VIERA MAŠLEJOVÁ, Foto: autor



 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Poďte sa zohriať
IVAN JANKO
VIERA MAŠLEJOVÁ
Foto: autor