Vtesnaná medzi skaly: Úžasná chata v nórskom Sandefjorde

18.07.2018
Architektúra

Niekto by možno vytrhal kríky a vybúral kus skaly aby si postavil chatu v takomto drsnom prírodnom prostredí. Architekt Lund Hage, ktorý má veľmi blízko k prírode sa s náročným terénom potrápil aby stavbu vtesnal medzi balvany a vetrom pokrútené stromy.

15fotiek
Chata medzi skalami je celá presklená. Autor: Kum Müller a Ivar Kvaal

Stojí priamo na nórskom kamenitom pobreží je celkom ukrytá pred zrakmi okoloidúcich. Pred tým tu stáli dve menšie drevené búdy, ktoré nahradila presklená chata zastrčená v skalnom zraze a zčasti ukrytá v húštine stromov. Poskytuje jednoduché pohodlie s ľahkým prístupom na pobrežie.

Ako pod mostom
Chata je konštruovaná podobne ako most spájajúce dve skaly. Jej železobetónový strop z jednej strany podopiera skala a druhá je položená na skalnatej zemi. Vzhľadom k tomu, že steny nie sú nosné a nemusia držať strop a strechu, môžu byť plne presklené.

Prečítajte si aj o rekonštrukcii farmárskeho domu na prekrásnu vilu

Bez kuchyne
Prístup ku chate je úzkou medzerou medzi skalou a presklenou stenou. Chata, ktorú nazval architekt Knapphullet – gombíková dierka, má 30 m² s otvorenou obývacou izbou, jedálňou, kúpeľňou a dreveným poschodím na spanie. To je zavesené pod stropom na oceľových tiahlách. Klasická kuchynská linka tu chýba, pretože chata mala v prvom rade zabezpečiť dostatok miesta na ubytovanie rozsiahlej rodiny. Pod šikminou je však mobilný kontajner, ktorý sa používa na prípravu ľahkých jedál a občerstvenia. K dispozícii je aj malá pivnica slúžiaca na uskladnenie potravín aj iných vecí.

Strecha ako terasa
Šikmá časť strechy inscenuje širokú rampu a slúži ako vyhliadková terasa. Pohľad v zvnútra chaty rámujú skaly a stromy, strecha však ponúka panoramatický výhľad na fjord. V závetrí, za chatou je malá terasa s vonkajším ohniskom, ohraničená okolitými skalami a samotnou chatou.

 
Autor: am/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Vtesnaná medzi skaly: Úžasná chata v nórskom Sandefjorde
am/ipeknebyvanie.sk