Dom zrkadiel: Zrkadlový zrub v kalifornskej púšti vytvára dokonalú ilúziu priehľadnosti

07.12.2013
Architektúra

Trvalo 70 rokov, kým sa z tejto drevenej búdy stojacej v kalifornskej púšti stalo vďaka kreativite amerického architekta a umelca Phillipa K. Smitha medzinárodne obdivované umelecké dielo.

6fotiek
Inštalácia bola pôvodne plánovaná ako dvojdňová akcia pre pár divákov. Vďaka veľkému záujmu médii sa zmenila na udalosť, ktorú v púšti sledovalo takmer 400 umeleckých fanúšikov,ktorí pricestovali až z ďalekého New Yorku či Kanady. Ako sami opisujú, po inštalácii sa ako fatamorgána pred nimi zjavil obraz "vznášajúcich" sa obrysov búdy nad vyprahnutou púštnou krajinou. Autor: profimedia.sk

Dom zrkadiel, ako mnohí nazývajú túto netypicky upravenú drevenú búdu v kalifornskej púšti v blízkosti Joshua Tree, púta svojim zjavom obdivovateľov netradičného umenia. Stará chatrč sa na jeseň tohto roka po premyslených úpravách a dômyselných inštaláciách architekta Phillipa K. Smitha zmenila na umelecký skvost. A stačilo málo. Po celom obvode drevenej búdy Smith nainštaloval zrkadlové panely, ktoré sa striedajú so starými obvodovými doskami. Pomocou zrkadiel tak zapojil do svojej vlastnej tvorby aj krajinu, ktorej obraz sa v nich odráža. Dom tak počas dňa vytvára dokonalú ilúziu priehľadnosti, čím chcel Smith vyjadriť možnosť určitej manipulácie či prispôsobovania ľudskej mysle videnému obrazu. Podarilo sa mu to naozaj skvelo, čo poviete?

Nočný obraz

Zrkadlá však nie sú všetko, čo pribudlo na starej búde. Nočný obraz tejto umeleckej inštalácie dotvára LED osvetlenie. V noci sú okná a dvere 70-ročnej chatrče osvetlené meniacimi sa odtieňmi LED lámp, ktoré sú riadené vlastným počítačovým systémom. Vďaka LED panelom žiari v noci dnes už neobyčajná búda svietivými farbami do širokého okolia a mení pokojný obraz krajiny na žiarivý púštny gobelín.

Foto: Profimedia.sk

Najnovší projekt Phillipa K. Smitha nazvaný Lucid Stead, je vyjadrením možnosti "ohýbania" ľudskej mysle, ako i snahou o citlivé umelecké preniknutie do pokojnej púšte - miesta, v blízkosti ktorého sám autor vyrastal. Podľa jeho vlastných slov je synom prírody a verí, že púšť je súčasťou jeho umeleckej identity.

Prezrite aj zábery v našej fotogalérii.

 
Autor: ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
Dom zrkadiel: Zrkadlový zrub v kalifornskej púšti vytvára dokonalú ilúziu priehľadnostiDom zrkadiel: Zrkadlový zrub v kalifornskej púšti vytvára dokonalú ilúziu priehľadnostiDom zrkadiel: Zrkadlový zrub v kalifornskej púšti vytvára dokonalú ilúziu priehľadnostiDom zrkadiel: Zrkadlový zrub v kalifornskej púšti vytvára dokonalú ilúziu priehľadnosti
 
6fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Dom zrkadiel: Zrkadlový zrub v kalifornskej púšti vytvára dokonalú ilúziu priehľadnosti
ipeknebyvanie.sk