Koloseum v Ríme sa nakláňa, spadne?

19.05.2013
Architektúra

Kým stojí Koloseum, bude stáť Rím. Keď padne Koloseum, padne Rím. A keď padne Rím, padne aj svet, hovorí známe proroctvo.

5fotiek
Jedna z najkrajších a najohromujúcejších antických pamiatok sa podľa statikov nebezpečne nakláňa. Najhrozivejšie scenáre predpovedajú, že časom sa môže zrútiť. Autor: Profimedia

Jedna z najkrajších a najohromujúcejších antických pamiatok sa podľa statikov nebezpečne nakláňa. Najhrozivejšie scenáre predpovedajú, že časom sa môže zrútiť.

Tím statikov sa pred pár mesiacmi zaoberal posudzovaním stavu rímskeho Kolosea. Zistilo sa, že južná strana je až o štyri desiatky centimetrov nižšia ako severná, informoval denník Corriere della Sera.

Iná známa talianska pamiatka, Šikmá veža v Pise, bola z podobných dôvodov pre verejnosť dlhé roky zatvorená. Statici strašili, že podobný osud postihne aj Koloseum.

Desivé proroctvo


Koloseum turisti milujú.
Foto: Profimedia

Zatiaľ však Koloseum stojí, pre verejnosť je prístupné a podľa počtu návštevníkov nemožno tvrdiť, že zverejnené informácie turistov vystrašili.

Koloseum pôvodne slúžilo ako amfiteáter a bolo najväčšou stavbou v Rímskej ríši. V súvislosti s ním sa spomína slávne proroctvo, ktoré v 8. storočí vyslovil Bede Venerablis: Kým stojí Koloseum, bude stáť Rím. Keď padne Koloseum, padne Rím. A keď padne Rím, padne aj svet.

 
Autor: pluska.sk
Fotogaléria
Koloseum v Ríme sa nakláňa, spadne?Koloseum v Ríme sa nakláňa, spadne?Koloseum v Ríme sa nakláňa, spadne?Koloseum v Ríme sa nakláňa, spadne?
 
5fotiek


Najčítanejšie
 

Pekné Bývanie

 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
9fotiek

PRED a PO: Rekonštrukciou sa 2-izbák zmenil na nepoznanie

24.02.2016
10fotiek

Môj nový byt: Ako sa vám páči Jolanino zrekonštruované hniezdočko?

10.02.2016
9fotiek

1-izbový byt v hlavnom meste si manželia upravili podľa svojich predstáv

28.01.2016