Kostol alebo maják? Oboje!

03.03.2013
Architektúra

Kostol v španielskom štýle vybudovali na pláži Madeira na Floride rybári. Okrem toho, že slúži ako kresťanský chrám, kríž na vrchole veže je symbolickým majákom.

1fotka
Španielsky štýl a veselý dizajn pripomínajúci usmiatu tvár je pre kostol ozaj netypický. Autor: Churchbythesea.com

Church by the Sea, ako znie jeho oficiálny názov, sa od všetkých kostolov líši tým, že kríž na jeho veži nie je len cirkevným, ale aj námorníckym symbolom.

História chrámu siaha do roku 1943, keď sa skupina rybárov žijúcich na plážach rozhodla vybudovať pre miestnych veriacich kresťanský kostol. Projekt sa rozbehol darom od dvoch dám vo výške 161,35 dolárov a pokračoval ďalšími dvomi stodolárovými. Nasledoval výber vhodného miesta a v júni 1944 sa mohlo začať s výstavbou.

Dobrovoľné práce

Na výstavbe kostola sa podieľali dobrovoľníci, ktorí s podobnou prácou nemali žiadne skúsenosti, keďže zväčša išlo o rybárov. Dokonca aj architekt vypracoval projekt zadarmo a stavebný materiál bol darom od firiem, ktoré patrili do spoločenstva.

Prvá bohoslužba sa v plážovom kostole konala dva roky po zahájení prác a odvtedy sa miestni veriaci stretávajú každú nedeľu.


Kríž na veži svietil dovtedy, kým neboli všetci rybári bezpečne doma.
Foto: Churchbythesea.com

Hľadanie cesty domov

Španielsky štýl a veselý dizajn pripomínajúci usmiatu tvár je pre kostol ozaj netypický. Čo však púta pozornosť viac, je svietiaci kríž na vrchole veže. Ten najmä v minulosti slúžil ako navigačné svetlo pre rybárov, aby sa dostali zo zálivu k Johnovmu priesmyku do bezpečia. Námorníci z okolia mali „Hľadať dom Boží, aby našli cestu domov“.

Kríž na veži kostola svietil dovtedy, kým neboli všetci rybári bezpečne doma. Ak svetlo svietilo dlhšie než obvykle, komunita vedela, že niekto sa z mora nevrátil a všetci za strateného modlili. Dnes je kostol pri mori zastávkou mnohých turistov putujúcich po okolí.

 
Autor: Veronika ROSPUTINSKÁ
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Kostol alebo maják? Oboje!
Veronika ROSPUTINSKÁ