Štokholmské metro je najdlhšia galéria na svete

03.12.2013
Architektúra

Švédske hlavné mesto Štokholm miluje návštevníkom a má im aj čo ponúknuť. Okrem unikátnej architektúry má v rukáve ešte jeden tromf – štokholmské metro s jeho umeleckou výzdobou.

19fotiek
Celkovo má štokholmské metro tri linky: modrú (Bla linjen), červenú (Röda linjen) a zelenú (Gröna linjen). Všetky tri línie sa zbiehajú na hlavnej prestupnej stanici T-Centralen. Autor: profimedia.sk

Štokholmské metro, alebo ak chcete po švédsky Stockholms Tunnelbana, je často prezývané aj najdlhšou galériou na svete. Metro je známe predovšetkým pre odvážny a jedinečný dizajn väčšiny svojich staníc. Asi 90 zo 100 staníc štokholmského metra poskytuje návštevníkom možnosť oboznámiť sa s prácami predstaviteľov rôznych štýlov a oblastí umenia. Nájdete tu priam rozprávkové jaskyne - niektoré časti metra sú postavené v tak neporušenom podloží, že po vyťažení priestoru nebolo potrebné použiť ani obklady a skalné steny mohli ostať bez ochrany. V staniciach sú inštalované umelecké výstavy sôch, niektoré steny staníc sú vyzdobené nástennými reliéfmi či unikátnymi mozaikami. Výnimkou nie sú ani umelecké grafity či dokonca video inštalácie.

Z histórie štokholmského metra

Štokholmské metro má tri trasy – zelenú, modrú, červenú. Prvá časť zelenej trasy bola otvorená v roku 1950. O päť rokov neskôr prišli švédski umelci Sirii Derkert a Vera Nilsson s návrhom na výzdobu novo budovaných úsekov metra. Ako prvá bola vtedy upravená hlavná prestupná stanica T-Centralen. Umiestnenie umeleckých diel vzbudilo ohromný ohlas a ta sa v rovnakom štýle pokračovalo aj pri úprave ďalších staníc. Vďaka tomu sa v celej sieti nachádza mnoho moderného umenia.
A malá zaujímavosť navyše: V štokholmskom metre sa ako v prvej sieti tohto typu na svete začali distribuovať bezplatné noviny Metro, ktoré sú dnes známe vo všetkých veľkých mestách na svete.

Viac záberov nájdete v našej fotogalérii.

 
Autor: ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Štokholmské metro je najdlhšia galéria na svete
ipeknebyvanie.sk