Top desať najbizarnejších budov sveta

03.09.2013
Architektúra

Aj vy ste už videli budovu, o ktorej ste si povedali, že je úplne bláznivá? Tu je našich top desať.

11fotiek
Palác Ideal vo francúzskych Alpách Autor: Profimedia

Budova Wonder Works na Floride

Budova Wonder Works na Floride je postavená na hlavu. Nie, neprežila krutú prírodnú katastrofu, jej podoba je zámerom. Sídli v nej múzeum plné zaujímavých aj zábavných exhibícií.

Katedrála v Brazílii

Brazílska katedrála je jedným z miestnych kostolov a patrí medzi svetovo najkrajšie. Jej piliere predstavujú ruky, ktoré sa vystierajú k nebu. Vážia rekordných 90 ton.

Palác Ideal vo francúzskych Alpách

Palác je dielom poštára Ferdinanda Chevala, ktorý ho začal stavať v roku 1879. Sám vyhlásil, že keď raz zakopol o kameň, inšpiroval sa jeho tvarom a postupne začal na tom mieste kamene zbierať. Najprv ich nosil vo vreckách, neskôr v koši a napokon si zaobstaral fúrik. Palác, ktorý dokončil o tri desaťročia, je mixom štýlov a inšpiráciou z Biblie i hinduistickej mytológie. Cheval zomrel rok po dokončení svojho diela.

Dom umenia v Rakúsku

Budova bola postavená ako súčasť projektu Európske hlavné mesto kultúry v roku 2003 a odvtedy je jednou z neprehliadnuteľných architektonických súčastí mesta. Jej exponáty predstavujú najmä umenie posledných štyroch desaťročí.

Kubické domy v Holandsku


Dielo vybudované v roku 1984 Pietom Blomom je dnes symbolom mesta Rotterdam. Pôvodný architektov koncept vychádzal z myšlienky vybudovať les, pričom každá kocka mala predstavovať abstraktný strom. Každá je pritom samostatným obytným priestorom.

Zvyšných päť stavieb nájdete v našej galérii.

 
Autor: ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria


Najčítanejšie
 

Pekné Bývanie

 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
4fotky

Podložky pod riad: Kreatívne zrecyklujte korkové štuple!

21.10.2016
3fotky

Dekor DIY Tip: Látková tácka plná kvetov

19.10.2016
8fotiek

Premeňte zvyšky detských voskoviek na umenie: Vyrobte si netradičný obraz

17.10.2016