Unikátne 3D mapy: Pozrite sa, ako vyzerala bájna Atlantída

01.05.2013
Architektúra

Mesto Heracleion sa do Stredozemného mora potopilo pred 1200 rokmi. Až do jeho objavenia v roku 2001 sa verilo, že ide iba o legendu a že Atlantída nikdy neexistovala.

1fotka
Takto asi vyzeralo bájne potopené mesto. Autor: Dailymail.co.uk

Viac ako desaťročie po objavení mesta sa vedcom podarilo vytvoriť 3D mapu zobrazujúcu život v tepne obchodného života tej doby, informuje portál Dailymail.co.uk. Okrem iného, v najväčšom chráme mesta bola údajne inaugurovaná aj Kleopatra.

Podmorské bohatstvo

Legenda ožila pred dvanástimi rokmi, keď archeológ – potápač Dr. Franc Goddio narazil na poklady strateného mesta. Po odstránení vrstiev blata a piesku sa potápačom naskytol neuveriteľný pohľad.


Dr. Franc Goddio a jeho významný nález.
Foto: TASR/ AP

Objavili nielen dôkaz o existencii mesta, ale vďaka tomu, čo našli, potvrdili aj to, že išlo o bohaté mesto hodné prívlastku centrum stredozemného obchodu.

Našli sa pozostatky desiatok lodí, stovky kotiev, zlaté mince, bronzové závažia a dokonca aj zvyšky legendárneho chrámu Amun-Gereb, v ktorom podľa legiend bola Kleopatra obdarená mocou vládnuť Egyptu.

Výskumy pokračujú

Tím vedený doktorom Goddiom chce ešte zistiť, prečo sa mesto potopilo. „Sme ešte len na začiatku nášho výskumu,“ povedal pre Telegraph. „V práci budeme musieť pokračovať ďalších dvesto rokov,“ doplnil.

Viac informácií a fotografií nájdete na Dailymail.co.uk.

 
Autor: pluska.sk


Najčítanejšie
 

Pekné Bývanie

 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
5fotiek

Mozaikové poháre: Využite ich ako svietnik či vázu

23.10.2016
4fotky

Podložky pod riad: Kreatívne zrecyklujte korkové štuple!

21.10.2016
3fotky

Dekor DIY Tip: Látková tácka plná kvetov

19.10.2016