Dá sa postaviť dom za 6 týždňov? Áno, pozrite sa, ako to dokázal Steve Areen

20.03.2014
Architektúra

Ak by ste sa niekoho spýtali, ako si predstavuje svoj vysnívaný dom, asi by ste poväčšine hneď dostali jasnú odpoveď: Krásny veľký dom niekde pri mori s komfortným vybavením.. Keď však blonďavý americký dobrodruh Steve Areen začal premýšľať o svojom dome snov, nerozmýšľal o tradičnom dome, ale o „kupolovitom“ projekte v obľúbenom Thajsku.

30fotiek
Prvý dom, ktorý postavil Steve Areen v Thajsku. Jeho plány sú však veľké a takýchto domov plánuje postaviť viac - aj v chladnejších miestach. Tak mu držme palce! Autor: inhabitat.com

Steve Areen, ktorý si za svoju dočasnú domovinu vybral neodolateľné Thajsko sa vždy vedel nadchnúť pre neobyčajné veci. Jednou z nich je aj stavba netypického kupolovitého domu sýto oranžovej farby. Zatiaľ čo väčšina z nás sníva o drahých domoch a vilách, Steve Areen mal predstavy o svojom novom dome celkom odlišné. Tak ako v mnohých ďalších veciach, ho k myšlienke tejto netradičnej stavby priviedol jeho thajský priateľ Hajjar Gibrana, ktorý podobné roztomilé dómiky ponúka na prenájom vo svojom oddychovom komplexe v severovýchodnom Thajsku.

Dom na mangovej plantáži

Keď Hajjar so ženou Stevovi ponúkli kus pozemku na ich mangovej plantáži, Steve neváhal a pustil sa do zháňania prostriedkov a pomocníkov na stavbu domu. So vstupnou investíciou 6 000 dolárov vyrástla za 6 týždňov základná stavba. Trvalo ešte niekoľko týždňov, kým sa doladili detaily – dvere, okná, nástenné dekorácie, terénne a kamenárske úpravy či stavba rybníka. Na toto všetko Steve ešte potreboval ďalších 3 000 dolárov. V konečnom prepočte teda Steva vyšiel tento rozprávkový prístrešok na  prijateľných 9 000 dolárov – samozrejme, nesmieme zabúdať, že priaznivá cena odzrkadľuje aj prostredie, v ktorom Steve Areen staval. Okrem priaznivej ceny bola ďalšou výhodou aj rýchlosť stavby, lebo ako sám priznáva, nízke náklady a čas boli absolútnou prioritou. Ak chýbal materiál, sami si vyrábali cementové tvárnice či tehly, aby stavbu urýchlili.

Interiér domu sa nesie tak ako aj vonkajšia fasáda v pozitívnej oranžovej farbe s množstvom rastlín a tradičných miestnych dekorácií.

Foto: viralnova.com

Teraz si už Steve naplno vychutnáva život vo svojom sýto oranžovom dome a kuje plány, ako prispôsobiť tieto netradičné, za to však cenovo dostupné stavby do chladnejších podmienok. Možno sa dočkáme toho, že v našom susedstve vyrastú aj takéto veselé oranžové domčeky. Viac o Stevovi a jeho dobrodružstvách sa dozviete na steveareen.com

Chcete vidieť, viac záberov zo Stevovho magického domu? Prezrite si našu fotogalériu.

 
Autor: ms/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Dá sa postaviť dom za 6 týždňov? Áno, pozrite sa, ako to dokázal Steve Areen
ms/ipeknebyvanie.sk